Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Prevencí náhlého úmrtí kojenců je speciální podložka i dudlík

(MUDr. Drahomíra Jančářová | přečteno: 16062x )

Asi dvacet dětí mladších roku ročně zemře bez jakékoli zjevné příčiny. Syndrom náhlého úmrtí kojence neumíme vysvětlit, jeho důvody neodhalí ani pitva. Jaké děti jsou v ohrožení a proč jako prevence slouží i dudlík, o tom vám poví víc vedoucí lékařka Oddělení intermediární péče Fakultní nemocnice Brno MUDr. Drahomíra Jančářová.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Co může být horší, než když zcela nečekaně zemře jinak zdravé dítě. Právě to se občas stává – pak se mluví o syndromu náhlého úmrtí kojence, jehož důvod neznáme a nevysvětlí ho ani pitva, která je v tomto případě povinná. Většinou se týká dítěte staršího jeden měsíc  – až z 95 % postihne děti do jednoho roku (nejčastěji mezi 2. a 4. měsícem). U nás se týká ročně asi dvaceti dětí, hlavně chlapců. Existuje řada hypotéz o možných příčinách (prudká infekce, srdeční arytmie, nepoznaná metabolická vada vedoucí k hypoglykémii…). Vše nasvědčuje tomu, že příčina není jednotná a zcela spolehlivá prevence proto není možná.

Známe ale některé rizikové faktory:

· mužské pohlaví, nízká porodní hmotnost, nedonošenost, poruchy vývoje plic a dýchacích cest,

· před a poporodní komplikace, dušení během porodu, ohroženější jsou sourozenci dětí s tímto syndromem,

· nízký věk matky, nadměrné užívání nikotinu a drog matkou, častá těhotenství matky,

· ukládání dítěte ke spánku do polohy na břiše, přehřátí, časné zavádění umělé výživy dítěte, ukládání dítěte do jiného pokoje, než jsou rodiče, nebo naopak do postele k rodičům, měkké matrace nebo polštáře

Prevence:

-          nekuřácké prostředí,

-          poloha na zádech, ideálně spaní ne s pokrývkou, ale ve spacím pytli (nelze přetáhnout přes hlavičku),

-          postýlka dítěte do jednoho roku věku v ložnici rodičů,

-          teplota ložnice do 18 °C

-          kojení do 6 měsíců věku

-          dudlík do jednoho roku věku.

Ani při dodržení všech preventivních opatření nemohou mít rodiče bohužel jistotu, že u jejich dítěte k syndromu náhlého úmrtí nedojde. Protože se tento syndrom může projevit prvotně poklesem dechové aktivity dítěte nebo náhlou zástavou dechu, jsou rizikové děti kontrolovány monitorem dechu.

Jde o velmi jednoduchý přístroj, který se skládá ze dvou senzorových desek a monitorovací jednotky. Protože je na baterky, je pro dítě bezpečný. Pokud by se dech dítěte zpomaloval pod 10 dechů za minutu, nebo zastavil na dobu delší než 20 sekund, upozorní na to světelným i zvukovým signálem.

V seznamu preventivních opatření vás možná zaujalo, že by dítě mělo mít dudlík. Mnohé maminky i laktační poradkyně proti němu ale mají výhrady, takže jistě budete chtít vysvětlit jeho přínos. Odpověď najdete v této dobré radě.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Neštovice

Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.

Zadeček

Každá maminka velice brzy po porodu pochopí, že nejdůležitější partie dětského tělíčka jsou bříško a zadeček. Je-li o ně náležitě postaráno, miminko nepláče a lze je kdykoli bez protestů odložit do postýlky. Pokud se péče o bříško nebo zadeček nedaří, miminko řve a není k utišení celé hodiny.

Pleny

Nedá mi to, abych nerozšířila článek o zadečku statí o plenkách. Dovolte mi tedy, abych vás seznámila s výsledky svého soukromého průzkumu na téma "Látková nebo papírová?".

Maminky, kojte nejen kvůli miminku, ale i kvůli sobě!

Mateřské mléko je ideální stravou pro miminko, kojení je ale prospěšné i pro maminku. Oběma přináší okamžité i dlouhodobé zdravotní výhody a posiluje jejich vzájemný vztah.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce