Inzerce

Změna v očkovacím kalendáři: chybí v něm tuberkulóza

2. března 2011, Irena Waldhauserová   |   přečteno: 12274x

Zrušení plošného očkování proti tuberkulóze, to je nejvýznamnější poslední změna v očkovacím kalendáři. Díky tomu je možné v prvních týdnech života očkovat děti povinnými i doporučovanými vakcínami o několik týdnů dříve. Urychlí se tak ochrana dětí proti nebezpečným infekcím včetně černého kašle. Jeho výskyt u nás v posledních letech vzrostl až na tisíc případů ročně a pro malé děti je velmi nebezpečný.

foto: shutterstock.com

Od konce roku 2010 platí nový očkovací kalendář. Chybí v něm povinné očkování proti tuberkulóze (TBC) – bylo zrušeno po dlouhých odborných diskuzích. Výskyt tohoto onemocnění u nás patří dlouhodobě mezi nejnižší v Evropě. "Zrušení plošného očkování proti TBC u novorozenců je krok správným směrem, epidemiologická situace u nás je příznivá a podobná zemím Evropské unie, které také očkování zrušily, anebo očkují jen rizikové skupiny dětí," říká Doc. MUDr. Ivan Novák, CSc., praktický lékař pro děti a dorost.

Zrušení plošného očkování novorozenců proti tuberkulóze s sebou nese jednu výhodu: povinná i doporučovaná očkování je možné provádět v dřívějším termínu. Rodiče malých dětí si na tuto změnu rychle zvykli a v prvních týdnech života nechávají děti očkovat i nepovinnými vakcínami. "Pokud to mohu z vlastních zkušeností posoudit, tak až na naprosté výjimky rodiče možnost očkovat děti již v prvních týdnech života proti pneumokokům a rotavirům vítají a mají o ně zájem. Např. proti rotavirům je očkováno 75 % dětí," upřesňuje Doc. Novák.

Očkování hexavakcínou již v 9. týdnu

Očkovat hexavakcínou je nyní možné již v 9. týdnu života dítěte. Je to důležité hlavně kvůli co nejčasnější ochraně proti černému kašli. Jeho výskyt v posledních letech v Česku roste. U dětí ve školním věku nebo dospělých bývá průběh černého kašle mírný, pro novorozence a kojence může mít fatální následky. Černý kašel je vysoce nakažlivý a miminka se nejčastěji nakazí od svých nejbližších.

Podrobnosti o černém kašli včetně tipu, jak malé dítě chránit před infekcí černým kašlem už od narození, čtěte zde.

Kromě černého kašle chrání hexavakcína děti také proti záškrtu, tetanu, žloutence typu B, dětské obrně a infekcím způsobeným bakterií Haemophilus influenzae typu b.

První týdny života se očkuje i proti pneumokokům nebo rotavirům

Zrušení plošného očkování proti tuberkulóze znamená i možnost dřívějšího očkování proti pneumokokovým infekcím, které u dětí způsobují řadu onemocnění, nejčastěji záněty středního ucha. Toto očkování je nepovinné, ale od 1. ledna 2010 je hrazeno ze zdravotního pojištění. Očkovat lze také od 9. týdne.

Ještě dříve se v případě zájmu zahajuje očkování proti rotavirům – již od 6. týdne věku dítěte. Očkování proti rotavirovým onemocněním zatím není hrazeno ze zdravotního pojištění. Patří však mezi doporučená očkování, protože se ukazuje, že se s rotaviry setká téměř každé malé dítě. Toto onemocnění je provázeno intenzivními průjmy, obvykle spojenými se zvracením, a někdy může vést až k dehydrataci. Očkovací látka se podává ústy bez nutnosti vpichu, což je pro děti šetrné. Poslední dávka (2. nebo 3. podle toho, o jakou vakcínu se jedná) by měla být podána do věku šesti měsíců.

Další povinná a nepovinná očkování najdete v tomto textu.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg

autor: Irena Waldhauserová , Ordinace.cz

Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Tereza

Já nevím. Nejsem odborník ale nepřipadá mi zrovna vhodné cpát do "čerstvě" narozených dětí tolik vakcín. Nepochybuju o tom že jsou plné látek které zrovna tělíčku neprospějí (viz reakce na vakcíny). Naproti tomu vynechat tuberkulózu.. no nevím. Snad odborníci vědí co dělají.

Reagovatpoděkovatnahlásit

3. března 2011, 12:14:12

Katka

Myslím si, že vynechání vakcíny proti tuberkulóze je opravdu nešťastný nápad. Ještě že obě dvě mé holčičky ještě stihly tuto vakcínu. Jinakbych byla asi opravdu nervózní..

Reagovatpoděkovatnahlásit

10. července 2012, 12:56:34

Alena

Mám maminku na OKBH (odd. klinické biochemie a hematologie) a může potvrdit stále se zvyšující procento pozitivních výsledků u tuberkulózy. Nejčastěji se jedná sice o cizince z východu (jenže s jejich dětmi si naše děti hrají na hřišti, chodí do školky, atd.). Paní doktorka v porodnici mi celkem logicky vysvětlovala důvod tím, že očkování je pod kůži a u takto malých miminek je poměrně komplikované - byly díky tomu komplikace. Odsunutí očkování dětí ve věku 6 a více měsíců, jedině vítá. Vyřazení z povinných očkování už ale ne. Již v minulosti několik krajů zkoušelo vypustit očkování proti TBC, ale velmi rychle se k němu zase vrátili! Tudíž jestli je praxí potvrzeno, že očkování proti TBC funguje (byť by to bylo alespoň částečně), výskyt TBC v ČR stoupá a jedná se o velmi nebezpečnou nákazu, jak je možné, že když už je vyřazeno z povinných očkování, tak není alespoň hrazeno pojišťovnou?

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. března 2013, 11:54:12


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 694 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Regina (Léčba chlamydií přírodní cestou) 12. října 2019, 05:10:39

    souhlasim, koupila jsem na strankach prozdravi.cz, jen po tydnu uzivani svedi vlasova pokozka, jako… Diskutovat

  • Beata (Průjem) 12. října 2019, 11:33:17

    Psyllium, to jste nikdy nezkoušeli?  Diskutovat

  • Lenka (periorální dermatitida) 12. října 2019, 12:22:33

    Milé bojovnice s periorální dermatitidou. Také mám zkušenost a nejde mi na rozum, jak je… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.