Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.
Tropy jsou pro malé děti zbytečný risk
( Renata Vyšínová | přečteno: 13775x )
Klimatizace v letadle může u dětí vyvolat zánět středního ucha, pod slunečníkem na pláži se snadno přehřejí a cestovatelský průjem končí i poškozením ledvin. To může být nechtěný výsledek vysněné rodinné dovolené u moře, pokud s sebou vezmete příliš malé dítě. „Za naprostý nerozum považuji brát na exotickou dovolenou děti, které nemají ani všechna povinná očkování,“ říká odborník na cestovní medicínu MUDr. Jan Rutsch z Centra cestovní medicíny Havelská v Praze 1.

shutterstock.com
Rodičům samozřejmě nemůže nikdo zakázat, aby brali své děti na exotickou dovolenou. Mnoho z nich se na ni právě chystá, protože pořádné léto se v našich končinách letos v podstatě nedostavilo.
„Pro kojence a děti do dvou let může být ale dovolená u moře spíš stresem, než požitkem, jaký vnímají dospělí,“ prohlašuje MUDr. Rutsch. K tomu ještě musíte přidat fakt, že i nemoci, které si případně může dítě ze zahraničí přivézt, jsou pro něj daleko závažnější. Vlastně jakýkoli pobyt ve vedru je pro kojence a batolata náročný – nemají ještě zcela vyvinutý termoregulační systém a mohou se přehřát. Navíc obtížněji reagují na změnu klimatu – když při odletu z Prahy ukazuje teploměr patnáct a v místě dovolené skoro čtyřicet, trvá jim dlouho, než se s takovým výkyvem vyrovnají. Děti mladší pěti let také obtížněji zvládají časový posun.
O úžehu, úpalu a ostatních problémech z tepla se víc dočtete v tomto článku.
Pozor na infekce a průjmy
Malé děti mohou dostat průjem i z toho, že rychle změní prostředí. „Faraonova pomsta“, čili klasický cestovatelský průjem, který v Egyptě zřejmě dostanou všichni, je pro ně velkým rizikem. „Imunitní systém dítěte není na něco takového připraven, a tak může vyvolat například selhání ledvin nebo kolaps,“ varuje lékař.
Častým cestovatelským problémem je i žloutenka. Pro dospělé není problém se nechat naočkovat, ale dítě lékaři doporučují proti žloutence A očkovat až po dokončení povinné série, tedy ve dvou a půl letech. „Mladší dítě bych ani do tropů nebo na exotičtější dovolenou nebral. Je to velké riziko,“ míní MUDr. Rusch. Zvlášť proto, že u dětí se hlídá hygiena velmi obtížně, a tak je k infekcím rozhodně náchylnější. Infekce ale hrozí dítěti již na cestě – ať z klimatizace v autě, nebo v letadle.
Povinná i nepovinná očkování dětí najdete zde.
Letadlo je rizikovým prostředím také pro děti, které trpí na opakované záněty středního ucha. Takové dítě může velmi špatně zvládat tlak při vzletu – může ho začít bolet hlava, ale i uši. To, že propláče cestu, jej zbytečně vysílí.
Inzerce
Související články
- Na dovolené se exotických jídel bát nemusíte
- Seriál: Letní zdravotní rizika: teplo a chlad
- Od lékaře v zahraničí vždycky chtějte účtenku
- Lidé si z dovolené nejčastěji dovezou průjem, infekci nebo žloutenku
- Aby se pro vás exotická dovolená nestala noční můrou
- Žloutenka je blíž, než si myslíte!
- S letenkou si kupte i očkování
- Změna v očkovacím kalendáři: chybí v něm tuberkulóza
- Z dovolené jsme si přivezli pár mušliček... a tasemnici
- Kdy, koho a za kolik očkovat proti klíšťové encefalitidě?
- Klíšťová encefalitida: proti závažnému onemocnění existuje účinná ochrana
- Akutní zánět zvukovodu (otitis externa)
Léky a doplatky
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Poraďte se s lékařem
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi