Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Tropy jsou pro malé děti zbytečný risk

( Renata Vyšínová | přečteno: 14232x )

Klimatizace v letadle může u dětí vyvolat zánět středního ucha, pod slunečníkem na pláži se snadno přehřejí a cestovatelský průjem končí i poškozením ledvin. To může být nechtěný výsledek vysněné rodinné dovolené u moře, pokud s sebou vezmete příliš malé dítě. „Za naprostý nerozum považuji brát na exotickou dovolenou děti, které nemají ani všechna povinná očkování,“ říká odborník na cestovní medicínu MUDr. Jan Rutsch z Centra cestovní medicíny Havelská v Praze 1.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Rodičům samozřejmě nemůže nikdo zakázat, aby brali své děti na exotickou dovolenou. Mnoho z nich se na ni právě chystá, protože pořádné léto se v našich končinách letos v podstatě nedostavilo.

„Pro kojence a děti do dvou let může být ale dovolená u moře spíš stresem, než požitkem, jaký vnímají dospělí,“ prohlašuje MUDr. Rutsch. K tomu ještě musíte přidat fakt, že i nemoci, které si případně může dítě ze zahraničí přivézt, jsou pro něj daleko závažnější. Vlastně jakýkoli pobyt ve vedru je pro kojence a batolata náročný – nemají ještě zcela vyvinutý termoregulační systém a mohou se přehřát. Navíc obtížněji reagují na změnu klimatu – když při odletu z Prahy ukazuje teploměr patnáct a v místě dovolené skoro čtyřicet, trvá jim dlouho, než se s takovým výkyvem vyrovnají. Děti mladší pěti let také obtížněji zvládají časový posun.

O úžehu, úpalu a ostatních problémech z tepla se víc dočtete v tomto článku.

Pozor na infekce a průjmy

Malé děti mohou dostat průjem i z toho, že rychle změní prostředí. „Faraonova pomsta“, čili klasický cestovatelský průjem, který v Egyptě zřejmě dostanou všichni, je pro ně velkým rizikem. „Imunitní systém dítěte není na něco takového připraven, a tak může vyvolat například selhání ledvin nebo kolaps,“ varuje lékař.

Častým cestovatelským problémem je i žloutenka. Pro dospělé není problém se nechat naočkovat, ale dítě lékaři doporučují proti žloutence A očkovat až po dokončení povinné série, tedy ve dvou a půl letech. „Mladší dítě bych ani do tropů nebo na exotičtější dovolenou nebral. Je to velké riziko,“ míní MUDr. Rusch. Zvlášť proto, že u dětí se hlídá hygiena velmi obtížně, a tak je k infekcím rozhodně náchylnější. Infekce ale hrozí dítěti již na cestě – ať z klimatizace v autě, nebo v letadle.

Povinná i nepovinná očkování dětí najdete zde.

Letadlo je rizikovým prostředím také pro děti, které trpí na opakované záněty středního ucha. Takové dítě může velmi špatně zvládat tlak při vzletu – může ho začít bolet hlava, ale i uši. To, že propláče cestu, jej zbytečně vysílí.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Inzerce
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben
Partner rubriky Dětské infekční nemoci
Partner rubriky Dětské infekční nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

44%
56%
Zatím hlasovalo 141 lidí

Mohlo by vás zajímat

Neštovice

Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.

Roup dětský

Roup dětský je střevní parazit - červ. Do organismu se dostává přes dutinu ústní, přenos se odehrává nečistýma rukama.

Spála se může opakovat

V lednu měl můj šestiletý syn spálový bacil a byl léčen antibiotiky. V současné době se v mateřské škole, kam chodí, objevila spála. Zajímalo by mě, jestli ji syn může znovu dostat. Klára

Instrukce pro rodiče dítěte s akutní laryngitidou.

Akutní laryngitida (zánět hrtanu) je infekční onemocnění, kdy virus vyvolává otok hlasivek a přilehlých částí dýchacích cest. Otok vyvolává následný chrapot a štěkavý kašel.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.