karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Otitida - zánět středního ucha

( Redakce | přečteno: 88703x )

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Příčiny onemocnění

Na vzniku akutního hnisavého středoušního zánětu se podílí mnoho faktorů. Mezi příčiny vzniku otitidy paptří infekce, porucha funkce sluchové trubice, zbytnělé nosní mandle, roštěp patra, oslabená imunita, alergie a někdy také sociální faktory. Otitida je někdy komplikací při virovém onemocnění horních cest dýchacích.

Hrozba pro kojence a malé děti

Odhaduje se, že tři čtvrtiny dětí minimálně jednou prodělají zánět středního ucha. Jestliže má dítě první otitidu během prvního roka života, je pravděpodobné, že se zánět bude opakovaně vracet. Záněty středního ucha jsou jedním z nejčastějších důvodů pro návštěvu dětského lékaře a zároveň jsou nejčastější příčinou chirurgického zákroku u dětí ze západních zemí.

Příznaky zánětu středního ucha

Otitidě předchází často rýma a zánět nosohltanu, po třech až sedmi dnech se k těmto obtížím přidávají i problémy v oblasti ucha. Mezi příznaky patří: zvýšená teplota, neklid, bolesti ucha a hlavy, kašel, rýma, apatie, zvracení a průjem. Dalším z častých přáznaků je výtok z ucha po protržení bubínku a nedoslýchavost, kterou lze registrovat až u starších dětí.

Vyšetření při zánětu středního ucha

Pokud máte u vašeho potomka podezření, že by mohl trpět zánětem středního ucha, navštivte s ním oddělení ORL. K vyšetření se využívá zejména otoskopie. Otoskopie je vyšetření vlastního bubínku, zevního zvukovodu, boltce a jeho okolí. Lékař sleduje postavení boltce, oblast za boltcem a zevní zvukovod. Při vyšetření bubínku se zaměřuje na jeho postavení, barvu, průhlednost a pohyblivost.

Prevence: správná životospráva i očkování

Pro prevenci zánětů středního ucha je nejdůležitější dodržovat správnou životosprávu a snažit se předejít zánětům horních cest dýchacích. V současné době je také možné nechat děti naočkovat vakcínou proti pnemokokovým onemocněním.

Záněty středního ucha by se neměly podceňovat - mohou mít vliv na zhoršení sluchu, na vyjadřovací schopnosti a komunikační dovednosti dítěte.

Léčba zánětů středního ucha

Mezi hlavní způsoby léčby patří užívání antibiotik a proříznutí bubínku (paracentéza). Antibiotika se většinou podávají sedm až deset dnů. Časté užívání antibiotik má za následek nárůst antibiotické rezistence - antibiotika při příštím použítí nemusí fungovat, protože se mikroby proti nim stanou imunní. Dále jsou dětem předepisovány léky na snížení horečky a léky proti bolesti. U opakovaných otitid je možnost děti očkovat, chirurgicky jim proříznout bubínek a zavést ventilační trubičku, odstranit nosní mandle nebo operovat spánkovou kost.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
hanka
1x

Většinou je to oslabenou imunitou a zahleněním. Malé děti neumí pořádně smrkat a potom mají zánět středního ucha, který je velmi bolestivý. Já po opakovaných zánětech a virózach nasadila imunokúru s curenzymem a celkem se držíme. Dobré je poradit se s lékařem, co komu může vyhovovat.

Eva

Nejíst maso, nepít mléko. A je pro problémech !!! Neposlouchat masírky z reklam ani od doktorů.

nnn
1x

Své rady si raději pište v soukromí do deníčku a veřejně je nepublikujte.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 23. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

64%
36%
Zatím hlasovalo 600 lidí

Mohlo by vás zajímat

Akutní zánět zvukovodu (otitis externa)

Jde o akutní zánět postihující kůži zvukovodu. Rozlišuje se forma difusní a forma ohraničená. Při difusní formě je zánětem postižena kůže celé zevní části zvukovodu.

Alergická reakce na antibiotika

Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji

Sluch

Vyšetření sluchu pomocí jednoduchých testů nebo podrobnější vyšetření sluchu ve sluchové komoře umožní lékaři stanovit stupeň a charakter poruchy sluchu.

Akutní zánět středního ucha (otitis media acuta)

Akutní zánět středního ucha je náhle vzniklé prudké onemocnění způsobené bakteriální nebo virovou infekcí. Zánět postihuje střední ucho.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce