Inzerce

Z dovolené jsme si přivezli pár mušliček... a tasemnici

3. srpna 2010, MUDr. Alena Lukešová   |   přečteno: 15973x

To, že je před cestou do zahraničí dobré myslet na očkování, to už asi víte. Ale stačí se zakousnout do nemyté zeleniny či ovoce, napít nebalené vody, a ve vašem těle se může octinout parazit, kterého bude těžké se zbavit. Neplatí to ale jen v zahraničí, víc o tom ví MUDr. Alena Lukešová.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

I u nás se běžně setkáváme s parazity, a to ani nemusíme vážit dlouhou cestu. Nejznámější je toxokaróza – škrkavka psí - a askarióza – škrkavka dětská. Nejčastěji onemocní děti, které si hrají venku a jsou tak v kontaktu s půdou kontaminovanou výkaly. Vajíčka těchto červů se pak rukama dostanou do úst. Dodržování základních hygienických pravidel včetně mytí rukou a omývání potravin je základem prevence.

Rizika tropů a subtropů

Při cestách do tropů a subtropů je nejčastěji český turista postižen průjmovými onemocněními a může se setkat například se střevními prvoky - giardózou a amébózou. Giardióza je velmi častá v Indii, Nepálu, subsaharské Africe, jižní a střední Americe. Prvok Guardia osídlí tenké střevo a způsobuje vodnaté průjmy, nadýmání a často bolesti břicha. Stolice je zpěněná a hnilobného zápachu.

Améby osídlují tlusté střevo a zapříčiňují také průjem, někdy s příměsí hlenu, krve a nutkavé pocity na stolici (tenesmy). Zrádná je i několikaměsíční inkubační doba a přechod do chronického stádia i bez zjevných příznaků. Nebezpečná je mimostřevní forma v podobě jaterního abscesu, kde nemocný trpí vysokými horečkami a těžkou únavou. Proto je důležité u přetrvávajících obtížích a po dlouhodobém pobytu vyhledat lékaře a přeléčit se.

Pozor na jídlo, pití a bosé nohy

Jako nechtěný suvenýr si lze přivézt helmintózy, nákazy způsobené červy, jakými jsou hlístice, tasemnice, střevní či tkáňové motolice, jedná se o schistosomózu, ankylostomózu, trichuriózu, askariózou a krytosporidiózu. K nákaze dochází nejčastěji při konzumaci neupravené vody, používání ledu do nápojů a konzumací nedostatečně tepelně upravených potravin, mas, plodů moře, syrové zeleniny či obecně z jídel kontaminovaných cystami prvoků či vajíčky červů.

Dalším způsobem nákazy je i kontakt s půdou kontaminovanou larvami červů a hlavně se sladkou vodou obsahující zárodky motolic.

Kontaminovaná voda a potraviny hrají roli u askariózy a trichuriózy, kdy se opět člověk nakazí vajíčky.

K ankylostomóze dochází průnikem larev z vlhké půdy a proto je lépe nechodit naboso. Velmi frekventovanou parazitózou je schistosomóza, známá pod názvem bilharzióza, kterou způsobují pohyblivé larvy motolic žijící ve sladké vodě. Vyskytuje se v různých formách v Africe, Arabském poloostrově, Středním Východě, Brazílii, Venezuele, Karibiku, Asii a Oceánii. Rizikové je koupání, brodění, jízda na raftech a mytí v takové vodě. Prvními příznaky bývá svědivá vyrážka – cerkáriová dermatitida v trvání asi 3 dnů a za několik měsíců se objevují dle typu bolesti svalů, zimnice, horečky, únava, průjem, bolesti břicha, nechutenství, kašel, krvácení při močení atd.

Až půl miliardy lidí ročně onemocní malárií

Nejvýznamnější parazitární infekcí pro turistu stále zůstává malárie, jež postihuje asi 100 zemí a ročně v nich onemocní až půl miliardy lidí. Můžeme si ji přivézt především z Afriky, jihovýchodní Asie, Indie, jižní a střední Ameriky a Tichomoří. Původcem malárie jsou 4 druhy prvoků napadající červené krvinky, jaterní buňky a vyvolávající formy malárie označované jako: terciána, kvartána a tropika. Prvok je přenášen komárem z rodu Anopheles a člověk se nakazí samičkami komára sajícími jeho krev. Nemoc začíná horečkou, zimnicí a třesavkou v záchvatech, které se opakují. Po poklesu teploty následuje silné pocení. Malárie nás může ohrozit i na životě, především tropika. Pro by měl každý cestovatel mířící do zemí s výskytem malárie konzultovat prevenci či samoléčbu s lékařem z cestovní medicíny. Antimalarika se nasazují podle druhu prvoka – plasmódia - a lokality.

Z dalších nákaz přenášených hmyzem nás ohrožuje také leishmanióza. Nemoc je způsobena prvokem a nakazíme se hmyzem sající krev. Podle klinických projevů se rozlišují 3 formy leishmaniózy. Setkat se s leishmániemi můžeme v Iránu, Afgánistánu, Sýrii, jižní a střední Americe. Do ČR je nejčastěji zavezena z Řecka, Chorvatska, Itálie, Kypru, Turecka, Izraele. Inkubační doba může být několik měsíců, ale i let. Onemocnění bývá velmi vážné (viscerální leishmanióza).

U nákaz přenášených hmyzem je základní výbavou repelent s vysokým obsahem účinné látky (DEET, např. Expedition Plus 50% nebo účinnější Expedition Plus 95%) a vhodné oblečení pro večerní pobyt venku.

Po návratu z tropů při zdravotních obtížích (např. horečka, průjmy, vyrážka a další…) navštivte specializované pracoviště se zaměřením na cestovní lékařství.

Možná už máte nepříjemnou zkušenost s parazity. Dejte nám o nich vědět prostřednictvím diskuse nebo nám napište!

autor: MUDr. Alena Lukešová , Středisko očkování a cestovního lékařství

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Xenie

Našla jsem zajímavou stránku eshop.farmax.cz, kde se dají koupit léky levněji než v lékárně. Dávají ještě nějaké bonusy.

Reagovatpoděkovatnahlásit

10. září 2010, 10:33:57


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 34 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Roman (Chronicka prostatitida - pomohlo vam nieco???) 18. listopadu 2019, 10:09:09

    Chlape, je mi 26 let a mám to samé. Už jsem se naštěstí k Urologovi dostal a měl jsem vše… Diskutovat

  • Alena Bezděková (Nová mikrochirurgická metoda operace zeleného zákalu) 18. listopadu 2019, 10:26:25

    Ráda bych podstoupila operaci zeleného zákalu. Je mi 67 let a kapky na snížení NT nesnáším… Diskutovat

  • Franta (druhe zuby) 18. listopadu 2019, 10:32:45

    Dobrý den, jakou nakupujete zubní pastu? Mám problémy s parodontozou Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.