Inzerce

Průjem

4. května 2007, doc. MUDr. Václav Jirásek CSc.   |   přečteno: 8400x

Průjmem nazýváme příliš časté vyměšování nezvykle řídké stolice. Neexistuje přesné vymezení průjmu. Co je pro někoho již průjmem, je pro jiného obvyklou normou. S určitou mírou nepřesnosti můžeme za průjem označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den. Obvyklá je i naléhavost defekace. Důležitá je změna od normálního způsobu vyprazdňování.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Průjem není samostatná nemoc, je to vždy příznak nějakého onemocnění nebo poruchy. Při průjmu je porušeno vstřebávání vody a některých dalších látek ze střeva zpět do krevního oběhu, dokonce též dochází k nenormálnímu vylučování vody do střeva. Z praktického hlediska je důležité rozlišit akutní a chronický průjem.

Akutní průjem vzniká náhle, nezřídka je to záležitost jednoho dne, většinou trvá několik dnů. Trvá-li několik týdnů znamená to již přechod do chronického průjmu. časové hranice nejsou nikterak pevně vymezeny.

Z praktického hlediska můžeme rozdělit příčiny akutního průjmu na infekční a neinfekční povahy.

Z neinfekčních příčin průjmu jsou to nejčastěji potraviny a léky. I zcela nezávadné potraviny mohou být příčinou průjmu. Jde o stravu nezvyklou nebo nezvykle upravenou, nadměrné množství potravy. Jsou značné individuální rozdílnosti ve vnímání těchto vlivů. Průjmy vyvolané potravinami nemají hromadný výskyt, postihnou jen jednotlivce a jsou pouhou episodou. Léky nejrůznějšího druhu jsou poměrně často příčinou průjmu (např. antibiotika).

Infekční průjem může být vyvolán bakteriemi a jejich toxiny, nebo viry a prvoky. Většina těchto průjmů má krátké trvání, po několika dnech spontánně přestávají i bez léčby. Někdy ovšem může být průběh infekčního průjmu těžký, až ohrožující život. Průjem vyvolaný toxiny bakterií vzniká tak, že potravina je infikována bakteriemi, které do potraviny při nevhodném skladování vypustí svůj toxin. Nechrání ani uchovávání v lednici, ani povaření potravy. Že je taková potrava závadná, nelze poznat ani zrakem, ani čichem.

U střevních infekcí prakticky vždy jde o infekci ze špinavých rukou. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, případně bacilonosič. Infekce se přenáší cestou alimentární, to jest potravou nebo vypitými tekutinami. Při turistice v krajinách s horší hygienickou úrovni je radno nepožívat potraviny tepelně neupravené. To se týká i nápojů, pokud nejsou továrně vyráběné a hygienicky balené. Angličané, velcí koloniální cestovatelé měli pravidlo: "převař to, uvař to, oloupej to, nebo na to zapomeň".

Chronický průjem. Stručně řečeno, každý chronický průjem je nenormální stav, na který by si neměl nemocný zvyknout a přijímat ho jako svoji novou životní normu. Vleklý průjem může být projevem závažného onemocnění. Proto je třeba vyhledat lékaře zejména za těchto okolností: 1. Krev v průjmovité stolici. 2. Noční průjem. 3. Průjem spojený s pokračujícím váhovým úbytkem. 4. Současný výskyt teplot, pištělí v oblasti řitního otvoru, bolestí v břiše, souvisejících s vyprazdňováním apod. Zejména v těchto situacích by měl posoudit situaci lékař a provést příslušná vyšetřeni a rozhodnout o léčbě.

autor: doc. MUDr. Václav Jirásek CSc.

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Jirka

Na průjem mi skvěle zabírá Tammex. je to na bázi jílu, takže střeva hezky vyčstí, ale nechutná tolik po hlíně.

Reagovatpoděkovatnahlásit

19. dubna 2015, 12:12:31

JanaK

Tammex používáme taky, máme s ním ty nejlepší zkušenosti, pozřou ho i děti.

Reagovatpoděkovatnahlásit

21. dubna 2015, 10:32:03

šťastný člověk

Dobrý den, desítky roků jsem trpěla chronickým průjmem, manžel mi udělal 4 x výplach střev krystýrem z kakostu smrdutého a z heřmánku hned po sobě. Do posledního výplachu jsme rozpustili z lékárny aciphylové a laktobacilové tobolky 10 kusů. Po této kůře okamžitě přestal průjem. Měla jsem potíže, že jsem až 5x denně chodila na záchod na řídko a honilo mně to. Kde nepomůžou lékaři musí si pomoc člověk sám. Bůh je jenom dobrý. Do dnešního dne chodím jednou denně normálně a nehoní mně to. Sláva Pánu.

Reagovatpoděkovatnahlásit

14. června 2016, 09:37:57


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iveta (Hubnutí) 20. července 2019, 21:44:35

    Já sem v tomto eshopu zatím nic neobjednávala ale to poradenství mne zaujalo určitě toho… Diskutovat

  • anonym (dlouhodobě zvýšená teplota) 21. července 2019, 21:23:42

    (N) Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 22. července 2019, 07:34:03

    Ahoj holky jak je Kati jak jsi dopadla.  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.