Inzerce

Na dovolenou s přípravou

19. července 2010, MUDr. Pavel Slezák   |   přečteno: 8422x

Je jedno, jestli trávíte svou dovolenou poznáváním krás Čech a Moravy či míříte někam za teplem k moři. Málokdo si však uvědomuje, že pohoda, relaxace a příjemné zážitky z letní dovolené se mohou velmi rychle proměnit v boj o zdraví nebo dokonce o život. MUDr. Pavel Slezák, specialista z oboru cestovní medicíny, vás na všechny nástrahy připraví.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Pomineme-li letecké a železniční katastrofy a dopravní nehody na silnících, číhá na nás nebezpečí nebo alespoň nepříjemnosti třeba v podobě malárie, horečky Dengue, břišního tyfu či virových žloutenek. Dovolenou v Egyptě ale může zkomplikovat i "obyčejná" úplavice a prostý "cestovatelský průjem".

Ale ani dovolená doma není bez rizika. Piknik v trávě na malebné louce u řeky se může nevyplatit klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou po přisátí klíštěte. "Nemoc špinavých rukou" neboli virovou žloutenku typu A lze chytit i bez drahého "dovozu" z exotických zemí. Úspěšně potrápit dokážou i mračna komárů a muchniček, i když u nás zrovna nepřenáší malárii.

Z výčtu možných katastrof a nebezpečí ovšem nevyplývá, že bychom se měli raději držet japonského vzoru a na dovolenou vyrážet jednou za dvacet let. Platí jen, že "štěstí přeje připraveným".

Před dovolenou, ať už v rovníkové Africe, nebo na chalupě za humny se vyplatí informovat se o možných rizicích a těm rizikům, kterým lze efektivně předejít, se tak vyhnout. Proti žloutenkám, břišnímu tyfu nebo klíšťové encefalitidě se můžeme nechat očkovat. Proti malárii se dá chránit speciálními léky a proti klíšťatům a komárům existují více či méně účinné repelenty. Proti lidské zlobě a násilí není bohužel žádné očkování ani sprej. Jedinou ochranou je předvídat a mít dostatek informací předem. Prostě "nestrkat nos, kam nemám".

Tam, kde nepomůže Internet, pomohou specializovaná střediska očkování a cestovního lékařství. Alespoň bezplatná telefonická konzultace s lékařem střediska by měla být stejnou součástí přípravy na dovolenou, jako je nákup valut, letenky a nových plavek pro manželku. Informace můžete získat i v záznamu chatu, který proběhl na našem webu.

Na předcestovní zdravotní přípravu se nevztahuje zdravotní pojištění. Doporučí-li lékař provést očkování, je dobré hodnotit jeho cenu ve vztahu k ceně dovolené. Dám-li na dovolenou 40 tisíc, není 5 tisíc za očkování zase až taková částka, abych ji do svého zdraví neinvestoval. Ostatně měsíční pobyt na infekčním oddělení se žloutenkou se jen na ušlé mzdě prodraží určitě víc.

Odjíždím zítra - co s tím?

Hitem předcházejících sezón bývaly tzv. "last minute" zájezdy. Dnes u oběda vás napadne, že byste si měli udělat dovolenou a pozítří se už vyhříváte na pláži v Thajsku. Problém nastává, pokud se jedná o destinace ze zdravotního hlediska rizikové. Některá očkování jsou účinná až po druhé dávce (žloutenka typu B), některá až po třetí (vzteklina). Ani léky k prevenci malárie nezabírají ihned. Co teď? Zakázat zájezdy na poslední chvíli? Riskovat a vycestovat bez jakékoli přípravy?

I v takových případech platí, že vždycky se dá ještě něco dělat. I den před odjezdem má ještě smysl konzultovat středisko očkování a cestovního lékařství. Zkušený lékař – epidemiolog - dokáže najít alespoň částečné řešení prevence nejzávažnějších zdravotních rizik.

Samozřejmě i zde je lepší prevence. Tedy vybírat zájezd včas a přijít na očkování s dostatečným předstihem před cestou. Jeden až dva měsíce jsou přitom minimální odstup. Do zemí, jako je Indie nebo státy rovníkové Afriky, mohou být i tři až šest měsíců předstihu "tak akorát".

Pojeďme tedy na dovolenou, ať už do Českého Ráje, nebo do Tanzanie. Udělejme ale vše proto, aby dovolená byla příjemným zážitkem a ne další noční můrou, která nás bude pronásledovat třeba i mnoho dalších let. Víc informací najdete na www.ockovani-zahranici.cz.

Už jste si z dovolené někdy přivezli "suvenýr", o který jste nestáli, tedy nemoc? Varujte ostatní v diskusi nebo nám napište!

autor: MUDr. Pavel Slezák

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Emma

Můj muž si kdy v Pákistánu jen vyčistil zuby vodou, kterou tam normálně pijou, bez dezinfekce. Půl roku měl průjmy, zhubnul čtvrt metráku. A to byl jen pro jeho tělo neznámej kmen běžnejch bakterií Escherichia coli.

Reagovatpoděkovatnahlásit

19. července 2010, 12:52:40


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 17 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 12. listopadu 2019, 00:29:47

    Eli jsem ráda, že jsi se ozvala. Snad se ti to vše posune k lepšímu. Dětičky jsou energie… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 12. listopadu 2019, 08:43:40

    Vladce.Tak operace zatím nebude.msm jet do lázní a na rehabky zase. Diskutovat

  • Dana (Jizvy po akné) 12. listopadu 2019, 13:30:13

    Dobrý den, jaké používáte prostředky na jizvičky po akné?  Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.