Inzerce

Ptačí chřipka: jak je to s očkováním?

14. října 2008, Redakce   |   přečteno: 8522x

Léky, očkování a dodržování doporučení odborníků týkající se například cestování nebo shromažďování.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
Léky, očkování a dodržování doporučení odborníků týkající se například cestování nebo shromažďování. Tak by vypadaly hlavní zbraně v případě pandemie ptačí chřipky, o které se v poslední době mluví stále častěji. Nejnověji znepokojení vyvolalo zjištění, že úmrtí několika ptáků v rumunské deltě Dunaje možná způsobil virus, podezřelý z toho, že by se mohl stát virem pandemickým.

Zatímco jsou k dispozici dva léky, o kterých lékaři soudí, že by mohly pomoci v případě pandemie: jde o přípravky Tamiflu a Relenza , z nichž první má tu výhodu, že ho mohu jako sirup užívat už děti od jednoho roku a že pro starší děti a dospělé je v tabletkách. Relenzu je možné pouze inhalovat a navíc se nehodí pro děti mladší 12 let. Česká republika se proto rozhodla nakupovat lék Tamiflu - celkem 600 tisíc dávek určených zejména pro zdravotně oslabení jedince a lidi starší 65 let.

Ani toto množství však nebude stačit pro všechny a je proto otázkou, jak dopadne případné jednání s výrobcem o nákupu dalších dávek. Výrobní kapacity jsou zatím omezené. Nejpesimističtější odhady hovoří až o pěti milionech nakažených lidí v Česku. Nelze přitom zatím říci, jaký průběh by u člověka měla nákaza ptačí chřipkou - virus se zatím z člověka na člověka naštěstí nepřenáší a je těžké přesně říci, jaké vlastnosti by měl, kdyby se to naučil.

Rozhodně však nemá smysl užívat zmíněné léky preventivně v době, kdy ještě viru přímo nehrozí, protože účinkují pouze v době, kdy se berou - mají smysl tedy pouze v době epidemie nebo pandemie, ať už jako prevence nebo přímo léčba.

"Rozhodně však má smysl, aby se lidé nechávali očkovat proti běžné chřipce," upozornil hlavní republikový hygienik Michael Vít. Včera to ostatně oficiálně doporučila svým členům i Evropské unie. Ačkoli vakcína proti běžné chřipce nebude účinkovat proti případné pandemické, přesto má význam i ve vztahu k této hrozbě. A to hned z několika důvodů: pokud budou lidé očkováni, bylo by pak snadné rozeznat, kdo má běžnou chřipku a koho by případně postihla pandemická, protože vakcína umí ve většině případů zabránit těžkému průběhu běžné chřipky.

Ještě důležitější je fakt, že čím více bude naočkováno lidí z rizikových skupin, tedy zejména těch se zdravotním oslabením, tím menší bude riziko, že se právě u nich kvůli těžkému průběhu běžné chřipky změní obyčejný virus v pandemický. A v neposlední řadě by vysoká poptávka po běžné vakcíně mohla přinutit výrobce k rozšiřování výrobních kapacit, které by se pak hodily při výrobě očkovací látky proti pandemické chřipce.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Inzerce
loading...
Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 17 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • anonym (Operace hemoroidů) 15. srpna 2019, 16:18:49

    Je to tady napsáno, že potíže tvoří složitá bakterie, je potřeba ji likvidovat, užívat… Diskutovat

  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.