Inzerce

Ptačí chřipka: jak je to s očkováním?

( Redakce | přečteno: 9062x )

Léky, očkování a dodržování doporučení odborníků týkající se například cestování nebo shromažďování.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Léky, očkování a dodržování doporučení odborníků týkající se například cestování nebo shromažďování. Tak by vypadaly hlavní zbraně v případě pandemie ptačí chřipky, o které se v poslední době mluví stále častěji. Nejnověji znepokojení vyvolalo zjištění, že úmrtí několika ptáků v rumunské deltě Dunaje možná způsobil virus, podezřelý z toho, že by se mohl stát virem pandemickým.

Zatímco jsou k dispozici dva léky, o kterých lékaři soudí, že by mohly pomoci v případě pandemie: jde o přípravky Tamiflu a Relenza , z nichž první má tu výhodu, že ho mohu jako sirup užívat už děti od jednoho roku a že pro starší děti a dospělé je v tabletkách. Relenzu je možné pouze inhalovat a navíc se nehodí pro děti mladší 12 let. Česká republika se proto rozhodla nakupovat lék Tamiflu - celkem 600 tisíc dávek určených zejména pro zdravotně oslabení jedince a lidi starší 65 let.

Ani toto množství však nebude stačit pro všechny a je proto otázkou, jak dopadne případné jednání s výrobcem o nákupu dalších dávek. Výrobní kapacity jsou zatím omezené. Nejpesimističtější odhady hovoří až o pěti milionech nakažených lidí v Česku. Nelze přitom zatím říci, jaký průběh by u člověka měla nákaza ptačí chřipkou - virus se zatím z člověka na člověka naštěstí nepřenáší a je těžké přesně říci, jaké vlastnosti by měl, kdyby se to naučil.

Rozhodně však nemá smysl užívat zmíněné léky preventivně v době, kdy ještě viru přímo nehrozí, protože účinkují pouze v době, kdy se berou - mají smysl tedy pouze v době epidemie nebo pandemie, ať už jako prevence nebo přímo léčba.

"Rozhodně však má smysl, aby se lidé nechávali očkovat proti běžné chřipce," upozornil hlavní republikový hygienik Michael Vít. Včera to ostatně oficiálně doporučila svým členům i Evropské unie. Ačkoli vakcína proti běžné chřipce nebude účinkovat proti případné pandemické, přesto má význam i ve vztahu k této hrozbě. A to hned z několika důvodů: pokud budou lidé očkováni, bylo by pak snadné rozeznat, kdo má běžnou chřipku a koho by případně postihla pandemická, protože vakcína umí ve většině případů zabránit těžkému průběhu běžné chřipky.

Ještě důležitější je fakt, že čím více bude naočkováno lidí z rizikových skupin, tedy zejména těch se zdravotním oslabením, tím menší bude riziko, že se právě u nich kvůli těžkému průběhu běžné chřipky změní obyčejný virus v pandemický. A v neposlední řadě by vysoká poptávka po běžné vakcíně mohla přinutit výrobce k rozšiřování výrobních kapacit, které by se pak hodily při výrobě očkovací látky proti pandemické chřipce.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 301 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Uvažujete o očkování proti chřipce? Teď je na něj ta nejvhodnější doba.

Vysoké horečky, zimnice, třesavka, kašel, únava a silné bolesti hlavy, svalů a kloubů. Podobné nepříjemnosti mohou s nastupujícím podzimem potrápit téměř každého. Chřipkový virus si nevybírá a nakazit se může každý bez výjimky - malé dítě, školák, dospělý v produktivním věku od kolegy v práci, těhotná žena v MHD i senior v nákupním středisku. Nejúčinnější prevencí chřipky je očkování. Ovšem je potřeba ho podstoupit ještě před nástupem chřipkové sezóny, aby si tělo stačilo včas vytvořit protilátky. Nejvhodnější doba pro očkování proti chřipce je právě teď.

Mýty a fakta o očkování proti chřipce

Mýty týkající se škodlivosti očkování odborníci považují za jeden z hlavních důvodů, proč se dlouhodobě nedařilo zvýšit proočkovanost populace v České republice nad 5 %. Oproti tomu například v Německu, Francii, Velké Británii a dalších státech západní Evropy se proočkovanost pohybuje nad 20 %. Ročně přitom na chřipku a komplikace s ní spojené zemřou v ČR zhruba dva tisíce lidí.

Chřipku nepřecházejte, riskujete vážné komplikace

Chřipku mnozí z nás považují za banální onemocnění, které se mnohdy nezdráháme přechodit. Pokud ale chřipku neléčíte a nedáte organismu dostatek klidu na to, aby nemoc zvládl, mohou přijít komplikace od zánětu srdečního svalu po zápal plic, které mohou v některých případech končit až tragicky.

Přestože čeští senioři mají strach z chřipky a jejích následků očkování podceňují

Z chřipky máme respekt, mohla by nám podkopat zdraví a navždy omezit kvalitu našeho života, přiznávají čeští senioři. Strach mají zejména z toho, že by se už nedostali zpět do původní kondice a nemohli se věnovat svým koníčkům. Přesto o očkování uvažuje jen málo z nich.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.