Inzerce

O očkování se informujte nejlépe šest týdnů před odjezdem

28. června 2008, Pavla Skurovcová   |   přečteno: 9216x

Lidé, kteří se chystají na cestu do zahraničí se obávají spíše nákazy morem, spavou nemocí či leprou.

Lidé, kteří se chystají na cestu do zahraničí se obávají spíše nákazy morem, spavou nemocí či leprou, uvádí odborník na cestovní medicínu profesor Jiří Beran z Centra cestovní medicíny v Hradci Králové. Proč? Mnoho lidí má v paměti obrázky odpadávajících kusů lidského masa z indického leprosária či obrázky spícího člověka nakaženého trypanozomou spavičnou z učebnice přírodopisu pro základní školy. Jenže příběhy lidí, které žloutenkavyřadila na rok z běžných činností, se objevují do paměti ryjí méně. Stejně tak jako příběhy lidí, kteří se potýkají již s chronickým stadiem žloutenky.

Čím více Češi cestují a čím více exotických krajin objevují, tím se mění spektrum chorob, se kterými se setkávají odborníci na léčbu těchto tropických nemocí. Vzhledem k tomu, že existuje mnoho, především infekčních nemocí, která se v Česku běžně nevyskytují, může být jejich léčba po návratu velmi komplikovaná. Není tedy divu, že se v posledních letech pravidelně vrací zpět domů několik lidí s horečkou dengue či s malárií.

Za nejúčinnější ochranu je považováno očkování. Před odjezdem se informujte ve Zdravotních ústavech (bývalých hygienických stanicích), v centrech cestovní medicíny či očkovacích centrech při infekčních klinikách a to nejméně čtyři až šest týdnů před odjezdem. Lékař zjistí váš zdravotní stav a sestaví očkovací plán. Je totiž třeba dodržovat v podávání vakcín určité intervaly. Trpíte-li chronickým onemocněním, je dobré přinést i výpis ze zdravotní dokumentace.

Zapamatujte si zásady „3R", což ve zkratce znamená toto: Nechte si zkontrolovat platnost pravidelného očkování (routine vaccination), například tetanus, záškrt či obrnu. Zjistěte, zda země do které se chystáte, nepožaduje při vstupu povinné očkování (required vaccination). Informujte se o doporučeném očkování (recommended vaccination). Nejčastěji se podává vakcína proti virové hepatitidě A a B, břišnímu tyfu, meningokokové meningitidě a klíšťové encefalitidě.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

autor: Pavla Skurovcová , Hospodářské noviny

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 47 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.