Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

FEJETON - Jsou lékárníci nezbytní?

( Jan Žamboch | přečteno: 12390x )

Jsou lékárníci nezbytní?

Philip J. Brown

Budeme-li zkoumat roli lékárníka při zajišťování léků, musíme odpovědět na dvě otázky - profesní a ekonomickou: potřebujeme při výdeji léčiv vysoce kvalifikované odborníky a kolik bychom měli za služby poskytované dnes lékárníky platit?

Dnešní lékárníci jsou bezpochyby velmi kvalifikovanými odborníky - absolventy univerzity s vědeckou přípravou. Přitom po absolutoriu dělají sotva více, než že vydávají originální balení léku, k němuž přidají instrukce o užívání opsané z receptu. Dokonce i umění číst lékařský rukopis mizí s tím, jak je víc a víc receptů psáno na počítači. Podobně se stala nadbytečnou potřeba poradit pacientovi, je-li v každém balení léku podrobná informace.

Čím tedy ospravedlnit existenci zvláštní lékárnické profese v měnícím se prostředí? Odpověď: se vzrůstajícími obtížemi. Lékárnické komory v různých zemích uvádějí tři hlavní důvody pro zachování lékárnického řemesla v dnešní podobě. První říká, že oddělením výdeje od předpisování léčiv se odstraňuje nebezpečí, že předpisující bude zainteresován více na obratu než na zdraví pacienta. V minulosti bylo pro tuto obavu jistě mnoho dobrých důvodů, ale dnes jsou ve většině zemí lékaři pod účinným tlakem, který je nutí předepisovat úsporně.

Jako druhý důvod se uvádí péče o bezpečnost pacienta. Tvrdí se, že lékárník ví o lécích více než lékař, a může proto zachytit zásadní chyby, jichž by se lékař při předepisování dopustil. S výjimkou hrubých chyb, jako je výrazné předávkování nebo vážná inkompatibilita, nemůže mít lékárník na předepisování léků vliv, protože nezná pacientovu diagnózu, ani nemá přístup k jeho dokumentaci. A bez toho nelze účinně zakročit. A navíc se domnívám, že stejně jako chybou při předepisování léčiva je pacient ohrožen chybou při jeho výdeji.

Hlavním cílem musí být zavedení takových postupů, které omezí chybné a neúčelné předepisování. V USA je poštovní doručování léků chronicky nemocným založeno na computerizované pacientově dokumentaci, což lékárníkovi umožňuje tohoto cíle dosáhnout. Nevím, proč by nemělo být možné využít podobné přístupy i při veškerém předepisování léků.

Třetí důvod spočívá v tom, že lékárník může pacientovi poskytnout informace o předepsaném léku nebo může sám doporučit volně prodejný lék a pacientovi ušetřit cestu k lékaři. Opět mám za to, že se zde vychází ze špatných předpokladů, neboť vzdělání lékárníkovi neumožňuje udělat spolehlivou diagnózu a stanovit léčbu.

A podívejme se na celou záležitost z jiné strany. Co je vlastně na lécích tak zvláštního, že by je měli vydávat jen absolventi vysokých škol? Je přeci řada velmi nebezpečných věcí, např. elektrická zařízení a mnohé stroje, jež neprodávají vysoce školení odborníci a u nichž se písemná informace o nebezpečích spojených s jejich provozem považuje za dostačující.

V této souvislosti se vynořuje další klíčová otázka- proč mají být volně prodejné léky dostupné pouze v lékárnách? U nich se přece předpokládá, že lékařského předpisu není třeba proto, že jsou dostatečně bezpečné. Pokud tomu tak je, jakou roli zde může hrát lékárník, obzvláště když v mnoha zemích jsou volně prodejné léky ve skutečnosti prodávány laborantkami se středoškolským vzděláním? A pokud by tak bezpečné nebyly, jak může lékárník účinněji než psaná instrukce uvnitř balení zabránit nevhodnému použití, když od nákupu často uběhl dlouhý čas a slovní informace se tak snadno zapomíná?

Vedle profesní je zde ještě otázka ekonomická. Distribuce léčiv prostřednictví lékáren tvoří někdy 30 - 40 % nákladů na léky. Měla by veřejnost platit tak vysoké náklady za službu, jež je stále méně profesně náročná? Rychle se rozvíjející poštovní doručování léků na písemnou objednávku v USA je ekonomicky efektivní a dokazuje, že alternativní metody vydávání léčiv chronicky nemocným jsou možné. Výdej léčiv přímo v ordinaci lékaře, praktikovaný ve venkovských oblastech aniž by docházelo ke střetu zájmu ekonomického s etickým, ukazuje, že je možné podobné postupy zavést i v jiných oblastech medicíny.

Rozbití lékárnického monopolu na výdej léčiv s sebou nenese žádná významná rizika a znamenalo by ekonomický přínos pro nemocné. Je dokonce možné položit si otázku, zda jsou dnes lékárníci vůbec potřební. Odpověď bude zřejmě záporná, ale určitou perspektivou pro lidi s farmaceutickým vzděláním může být týmová spolupráce s lékaři. Ti by stanovili diagnózu a lékárník by se podílel na stanovení optimálního léčebného postupu. Taková týmová spolupráce může být přínosem jak pro společnost, tak pro profesní úroveň lékárníků i lékařů.

Jan Žamboch

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 234 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce