Velká očekávání se dnes vkládají do vakcíny proti viru, který způsobuje nádor děložního čípku. Zhruba za rok a půl by se mohla používat. Problém je ovšem v tom, že ochrání jen část žen, pravidelné prohlídky navíc zůstanou tou nejlepší ochranou.
Důvody jsou hned dva. K jejich pochopení je třeba vědět, jak nádor vzniká. Je totiž jediným ze všech zhoubných bujení, o kterém se prokazatelně ví, že příčinou jeho vzniku je virus. Jde o poměrně běžný vir s názvem human papilloma virus (HPV). Má celkem 100 variant, přičemž většina z nich je neškodných. Pokud se do těla dostane, tak si toho ani nevšimnete, žádné potíže mít nebudete a zhruba do roka či dvou se tělo s nákazou vyrovná, a ta odezní. Do té doby můžete nakazit další partnery. Nemoc se totiž přenáší sexuálním kontaktem.
Celosvětově je rakovina čípku děložního druhým nejběžnějším karcinomem zasahujícím ženy a druhou hlavní příčinou úmrtí na rakovinu u žen. V České republice je ročně nově odhaleno 1000 nových případů rakoviny čípku.
Nákaza některými z typů ale může mít určité projevy, nejčastěji jde o bradavice nebo jiné novotvary, které nejsou zhoubné. Nejrizikovější typy viru – především jde o HPV 16, 18, 31 a 45 - pak mohou vést k rozvoji nádoru děložního čípku u žen – ta je častější - či análnímu nádoru u mužů. První dva pak mohou za 70 procent všech nádorů děložního čípku. A právě jen proti nim zabírá vakcína.
Druhým důvodem je to, že vakcína je určena jen ženám, které se ještě nemohly nakazit, čili neměly sexuální styk. Čeští gynekologové by proto očkování doporučovali dívkám ve věku 15 let. A další špatná zpráva: nebude hrazena ze zdravotního pojištění a celková cena vakcinace, ke které budou potřeba tři dávky, se rozhodně vyšplhá na několik tisíc korun.
Přidat nový komentář