Inzerce

Očkování proti rakovině děložního čípku dívkám zaplatí zdravotní pojišťovna

27. března 2012, Renata Vyšínová   |   přečteno: 7926x

Dívkám mezi třináctým a čtrnáctým rokem začnou hradit pojišťovny očkování od prvního dubna. Mohou si o něj říci v rámci preventivního vyšetření u svého pediatra.

foto: shutterstock.com

Rakovina děložního čípku ročně zabije čtyři stovky českých žen, onemocní asi třikrát tolik – což je zhruba třikrát tolik, než v ostatních státech Evropy. Podle statistik zemře každých osmnáct minut na tento typ nádoru jedna žena. Odborníci si slibují, že se díky očkování a screeningu podaří tato čísla významně snížit.

„Očkování dívek ve věku 13-14 let provádí registrující pediatr - praktický lékař pro děti a dorost, který doporučí nejvhodnější očkovací látku. Ve třinácti letech probíhají preventivní prohlídky a pediatr má dokonce povinnost při nich očkování proti rakovině děložního čípku svým pacientkám nabídnout. Tato povinnost je zakotvena v náplni preventivních prohlídek ve třinácti letech.  Očkování bude hrazené od 1. dubna. 2012 dívkám, kterým ještě po tomto datu nebylo čtrnáct let a všechny tři dávky pojišťovny plně uhradí v případě, že alespoň první dávku dívka dostane macimálně den před čtrnáctými narozeninami,“ vysvětluje MUDr. Hana Cabrnochová, praktická lékařka pro děti a dorost, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

Jestliže už třináctiletá dívka preventivní kontrolu absolvovala před prvním dubnem, musí se kvůli očkování ke svému lékaři vrátit a říci si o něj.  S lékařem by se měla poradit i o výběru vhodné vakcíny. Pro radu může jít také ke gynekologovi. Pojišťovny hradí vakcínu Cervarix, která chrání proti HPV 16 a 18, které v sedmdesáti procentech případů rakovinu děložního čípku způsobují. Podle výrobce poskytuje třiadevadesáti procentní ochranu. „Vakcína Cervarix, konstruovaná k ochraně před dvěma rakovinotvornými typy HPV, produkuje díky speciální složce tvorbu velmi vysokých a setrvalých hladin protilátek. Díky tomu dosud nevyvolává obavy z možné budoucí nutnosti přeočkování. Zároveň vykazuje významnou zkříženou ochranu proti třem dalším rakovinotvorným typům HPV - 31, 33 a 45,“ říká gynekolog MUDr. Jiří Sláma z onkogynekologického centra gynekologickoporodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Chystáte se kvůli očkování poprvé ke gynekologovi? Přečtěte si, co vás čeká.

Na další vakcínu – Silgard, si musí dívky doplatit 300 Kč za jednu dávku, potřebné jsou dávky tři. „Vakcína Silgard, konstruovaná k ochraně před dvěma rakovinotvornými typy HPV a před dvěma nerakovinotvornými typy HPV, vede k produkci protilátek, které asi u třetiny žen po 3 letech nelze detekovat. Význam této skutečnosti ještě není klinicky ověřen, tedy není jasné, zda by mohl být důvodem pro nutnost budoucího přeočkování. Vakcína vykazuje zkříženou ochranu proti jednomu dalšímu rakovinotvornému HPV - 31. Dále chrání proti HPV 6 a 11, které jsou nejčastější nerakovinotvorné typy, a vedou k rozvoji asi 80% ze všech případů pohlavních bradavic,“ uvádí MUDr. Sláma.

Je očkování vhodné opravdu pro všechny dívky? „Obecně ho nemůžeme nabídnout nikomu mladšímu než 9 let, těhotným, jedincům s velmi těžkým defektem imunitního systému, s některými velmi závažnými a nekorigovanými onemocněními, které souvisejí s porušenou obranyschopností a jedincům s přecitlivělostí na složky vakcíny. V reálné praxi tak jde o velmi omezený počet jedinců, kterým je nutno vakcinaci proti HPV odepřít,“ vysvětluje gynekolog.

Proč bezplatné očkování dostávají dívky právě mezi třináctým a čtrnáctým rokem?

„Každé nové očkování vždy bylo cíleno na konkrétní věkovou kategorii, která je z hlediska účinnosti vakcíny a efeku vynaložených prostředků nejvhodnější. V této věkové kategorii dívek předpokládáme, že ještě nedošlo k zahájení pohlavního života a účinnost vakcíny bude nejvyšší. Také hladiny protilátek v této věkové kategorii jsou prokazatelně podstatně vyšší než u starších dívek a žen,“ uvádí MUDr. Hana Cabrnochová.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 263 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. září 2019, 14:05:24

    Tak to je super, presne nemozme to zakriknut :-) Diskutovat

  • Shakira (čelistní kloub) 17. září 2019, 15:52:22

    Dobrý den, já bohužel (bohudík) etapou dlah či výplachu neprošla.. Byla jsem tak ve… Diskutovat

  • Broňa (Menopauza) 17. září 2019, 22:59:09

    Ano, taky menoflavon doporučuji. Obsahuje výtažky z červeného jetele, který je velmi… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.