Inzerce

Evropský týden prevence upozorní na rakovinu děložního čípku

21. ledna 2008, Redakce   |   přečteno: 10763x

Rakovinou děložního čípku onemocní podle údajů Světové zdravotnické organizace každoročně půl milionu žen. V České republice na tuto diagnózu zemře každých dvacet hodina jedna žena.

foto: shutterstock.com

Na nebezpečí rakoviny děložního čípku se zaměří Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku, který proběhne od 20. do 26. ledna 2008 po celé Evropě včetně České republiky. Rakovina děložního čípku je druhou nejčastější příčinou úmrtí u žen ve věku do 45 let. Každoročně této zákeřné nemoci podlehne 270 000 žen na celém světě. Cílem Evropského týdne je nejen informovat všechny ženy o podstatě tohoto onemocnění, ale především o možnostech, jak se proti němu účinně bránit. V Bruselu se tímto tématem budou koncem ledna zabývat i evropští politici.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace onemocní každoročně rakovinou děložního čípku půl milionu žen. V Evropě je každý rok zjištěno 50 tisíc nových případů a 25 tisíc žen na toto nádorové onemocnění umírá. Jedná se většinou o ženy ve věku od 30 do 50 let, výjimkou však nejsou ani mladší dívky. V České republice každý rok vyslechne tuto smutnou diagnózu tisíc žen a více než 400 na rakovinu zemře. Každý den tedy u nás rakovině děložního čípku podlehne nejméně jedna žena.

Nejlepší prevencí pro všechny ženy je pravidelný screening spolu s nově zaváděným očkováním proti virům HPV, které jsou příčinou tohoto onemocnění. Díky této kombinaci lze výskyt rakoviny děložního čípku snížit až o 94 %. Mnoho žen v České republice však prevenci podceňuje nebo na ni jednoduše zapomíná. Je ale prokazatelné, že v zemích s vysoce funkčním screeningem se počet onemocnění rakovinou děložního čípku mnohonásobně snížil. Za preventivní gynekologické prohlídky přitom neplatí ženy v České republice žádné regulační poplatky.

Evropský týden prevence rakoviny děložního čípku proběhne po celé Evropě již podruhé. Jedná se o první celoevropskou iniciativu týkající se veřejného zdraví, která si klade za cíl zvýšit povědomí o problematice rakoviny děložního čípku. Osvětový program pořádá Evropská asociace proti rakovině děložního čípku (The European Cervical Cancer Association, ECCA), jejímž členem je i Ústav hematologie a krevní transfúze, Česká gynekologická a porodnická společnost a Gynekologicko-porodnická klinika Univerzity Karlovy.

„Koncem ledna se v Bruselu uskuteční Summit o prevenci karcinomu děložního čípku. V jeho rámci získají politici ze zemí napříč celou Evropou informace o plánech evropských institucí v otázce zavedení preventivních programů,“ říká RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro papillomaviry z Ústavu hematologie a krevní transfúze. Asociace ECCA zároveň připravila petici „STOP karcinomu děložního čípku“ (www.CervicalCancerPetition.eu), která má zvýšit informovanost o prevenci. Pod petici by měli připojit své podpisy jak členové Evropského parlamentu, tak politici v parlamentech jednotlivých evropských zemí.


Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku podporuje stejně jako vloni také farmaceutická společnost s vlastním výzkumem a vývojem GlaxoSmithKline.


ECCA byla založena roku 2002 za přispění 15 různých organizací napříč celou Evropou. Mezi společnostmi, které se na založení ECCA podílely, jsou například centra pro poskytování péče nemocným, fakultní nemocnice a společnosti určené ke zvyšování povědomí o rakovině děložního čípku a její prevence. V současné době zastřešuje síť 61 členských organizací z 26 evropských zemí. Více informací na www.ecca.info.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

    Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

  • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

    Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.