Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Brokolice, ne omáčka na pizzu, snižuje riziko rakoviny

(PharmDr. Vladimír Finsterle | přečteno: 8690x )

border="1" hspace="4" Konzumace většího množství brokolice nebo salátu ze syrového zelí může pomoci ochránit muže před

Konzumace většího množství brokolice nebo salátu ze syrového zelí může pomoci ochránit muže před rakovinou prostaty. To však zřejmě neplatí o konzumaci rajčatových protlaků, jak se dosud vědci domnívali.

Studie vedená Fredem Hutchinsonem z Centra pro výzkum rakoviny v Seattlu ukázala, že třikrát denně podávaná zelenina snižuje u mužů riziko rakoviny prostaty téměř o polovinu. Zelenina jako brokolice, kapusta a zelí snižuje riziko dokonce ještě více. K těmto výsledkům se došlo díky dřívějším studiím zaměřeným na vztah rakoviny prostaty a užitečnost lykopenu -- karotenoidu, který se hojně nachází ve vařených rajčatech. Každý americký časopis pro muže totiž říká, že konzumace velkého množství "špagetové omáčky" omezuje riziko rakoviny prostaty.

Jak však vědci tvrdí, v posledních studiích se jim zmíněnou souvislost nepodařilo prokázat, čímž způsobili trhliny v řadě dosavadních studií, které hovořily o ochranném efektu lykopenu.

Vědci ale věří, že proti rakovině chrání zelenina obsahující široké spektrum fytochemikálií, což jsou v podstatě toxiny produkované k ochraně rostlin.

Při konzumaci zeleniny právě tyto fytochemikálie vyvolávají aktivitu enzymů detoxikujících složky podporující rakovinné bujení v těle. Výsledky podpořila studie provedená na 1230 mužích ve věku od 40 do 64 let ze Seattlu. Polovina vybraných mužů již měla stanovenu diagnózu -- rakovina prostaty. Druhá polovina jich byla vybrána náhodně. Výsledky pak ukázaly, že u muži, kteří jedli třikrát nebo i vícekrát denně zeleninu, zaznamenali o 48 procent nižší riziko rakoviny než u mužů, kteří zeleninu jedli méně než jedenkrát denně. Nejsilnější efekt byl přitom zjištěn u následující zeleniny -- brokolice, květáku, růžičkové kapusty, hlávkové kapusty a zelí - a to jak kysaného, tak třeba ve formě syrového zelného salátu.

Vědci tvrdí, že o co se zvýšil celkový příjem zeleniny, o to kleslo procento riziko rakoviny prostaty. Uvedená skupina zeleniny podle nich totiž obsahuje druh fytochemikálie, které zvyšují produkci druhu enzymů účinných zejména v prostatě. To, jak proces přesně probíhá, však vědci zatím neví.

Obdobně jako u rajčat, studie nenašla souvislost mezi příjmem ovoce, ani některých jeho druhů, jako jsou citrusy, a snížením rizika rakoviny prostaty.

Urology 2000, 55

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Užívání vitaminu E jako prevence

Vas nahled na pravidelne denni uzivani E vitaminu /dnes jiz vitamin 400/ jako jeden z prostredek jak pomoci muzum starsich od 50 let v prevenci v budoucnu nastupivsich uropotizi. Ma se vitamin E brat na lacno nebo toto neni podstatne? Udajne se ma vytvaret antivitamin E pokud jsou brany vitaminy E na lacno.

Vakcína proti nádoru děložního čípku neochrání všechny ženy

Původcem nádoru děložního čípku je virus. Nemoc se vyvíjí několik let a mezitím lze včas počínající potíže odhalit.

Mýty a fakta o rakovině děložního čípku

Rakovina děložního čípku je způsobena infekcí onkogenními typy viru HPV. Každé sexuálně aktivní ženě hrozí, že se nakazí HPV infekcí.

Brokolice, ne omáčka na pizzu, snižuje riziko rakoviny

border="1" hspace="4" Konzumace většího množství brokolice nebo salátu ze syrového zelí může pomoci ochránit muže před

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce