Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Účinná zbraň proti rakovině děložního čípku

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 19100x )

Důvody, proč není tato choroba včas podchycena a léčena jsou dva: bezpříznakovost, tj. absence jakýchkoli výraznějších obtíží, a dále nízká informovanost žen o důležitosti cytologických vyšetření.

shutterstock.com

MZd ČR odstartovalo celorepublikový screeningový program

Stále zřetelněji se ukazuje, že pravidelné preventivní prohlídky jsou prokazatelně nejdostupnější a nejefektivnější ochranou před nádorovými onemocněními. To je důvodem, proč byl v tomto roce spuštěn další screeningový program, zaměřený na prevenci a včasné podchycení karcinomu děložního čípku (prekarcinom – tedy první stádium onemocnění, je dnes dobře léčitelný). Je to už druhý projekt tohoto typu, který se snaží pomoci ženám v České republice. První, jehož cílem je prevence karcinomu prsu, byl zahájen v roce 2002. Zahraniční statistiky už prokázaly, že touto formou lze skutečně výrazně snížit úmrtnost na uvedenou diagnózu.

Výskyt rakoviny děložního čípku i úmrtnost na toto onemocnění u nás bohužel stále převyšují evropský průměr. Důvody, proč není tato choroba včas podchycena a léčena jsou dva: bezpříznakovost, tj. absence jakýchkoli výraznějších obtíží, a dále nízká informovanost žen o důležitosti cytologických vyšetření.
Je tu ale i další, neméně podstatný a až dosud opomíjený faktor – kvalita odběrů a jejich správného vyhodnocení. Podle MUDr. Vladimíra Dvořáka, předsedy České gynekologické společnosti, nebyly výjimkou případy, kdy ženy docházely na pravidelné preventivní kontroly a přesto se u nich rozvinula patologie, vedoucí ke vzniku karcinomu.

Ptejte se, kam jsou odesílány Vaše odběry. Může Vám to zachránit život.
Situace se sice změnila ve prospěch pacientek – akreditované laboratoře, ve kterých se vyhodnocují odběry, musí splňovat přísná pravidla, aby získala hrazení úkonů od zdravotních pojišťoven, ale víte, které to jsou? Podívejte se, zda zrovna ta Vaše laboratoř je „tou správnou adresou“, na kterou se můžete bez obav spolehnout. Hledaný seznam je na webu MZd, na stránce Pro odbornou veřejnost, v podzáložce Zdravotní služby - najdete ho zde.

Pojišťovny jako spoluhráči.
Screeningový program je nastaven pro všechny ženy ve věku 25 až 60 let. To ale neznamená, že pokud se ocitnete mimo tuto věkovou kategorii, bude Vám vyšetření odepřeno. Pouze nebudete svou pojišťovnou upozorněna na „špatnou docházku“. V současnosti lze považovat za velmi pozitivní krok právě to, že zdravotní pojišťovny přistoupily na pravidelné informování žen v uvedeném věkovém limitu – pokud po dobu dvou let nenavštíví svého gynekologa, budou informovány o možnostech preventivního vyšetření hrazeného z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Nedostaví-li se ani pak, budou oslovovány každý následují rok.
Využijte toho, rozhodně to stojí zato.

Jaroslava Sladká

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Adéla

dobrý den, je již tento program opravdu uveden do praxe? Zvou pojišťovny ženy, které nedbají na preventivní prohlídky? Jestli ano, jakým způsobem?Děkuji za odpověd, Adéla

Koubová
2x

Zajímá mně kolik přispívá VZP na očkování vakcínou Silgard.

Stevie

asi pětistovku


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 204 lidí

Mohlo by vás zajímat

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Užívání vitaminu E jako prevence

Vas nahled na pravidelne denni uzivani E vitaminu /dnes jiz vitamin 400/ jako jeden z prostredek jak pomoci muzum starsich od 50 let v prevenci v budoucnu nastupivsich uropotizi. Ma se vitamin E brat na lacno nebo toto neni podstatne? Udajne se ma vytvaret antivitamin E pokud jsou brany vitaminy E na lacno.

Vakcína proti nádoru děložního čípku neochrání všechny ženy

Původcem nádoru děložního čípku je virus. Nemoc se vyvíjí několik let a mezitím lze včas počínající potíže odhalit.

Brokolice, ne omáčka na pizzu, snižuje riziko rakoviny

border="1" hspace="4" Konzumace většího množství brokolice nebo salátu ze syrového zelí může pomoci ochránit muže před

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce