Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen hned po rakovině prsu. Každoročně této zákeřné nemoci podlehne 250 tisíc žen na celém světě. V Evropě na rakovinu děložního čípku umírá jedna žena každých 18 minut. V České republice každý rok vyslechne tuto smutnou diagnózu více než 1000 žen a více než 400 pacientek této nemoci podlehne.
Příčinou rakoviny děložního čípku jsou lidské papillomaviry (HPV). Nejnebezpečnější jsou HPV viry typů 16 a 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 % onemocnění rakovinou děložního čípku. "Dívky mohou přijít do kontaktu s HPV viry velmi brzy, prakticky již při prvním pohlavním styku. Infekce přitom může v těle přetrvávat několik let bez jakýchkoliv příznaků. Je proto vhodné začít s prevencí co nejdříve. Přednádorové stavy rakoviny děložního čípku často diagnostikujeme u velmi mladých žen, které teprve plánují založit rodinu. Pokud by měly dříve možnost očkování, pravděpodobně by se tomuto onemocnění vyhnuly,“ říká prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol. "Papillomaviry jsou zodpovědné za celou řadu nemocí, rakovina děložního čípku je však bezesporu nejzávažnějším z nich. Představuje pro pacientku nejen velkou zdravotní, ale i psychickou a sociální zátěž," dodává prof. Rob.
Prevence existuje
Nejúčinnější formu prevence rakoviny děložního čípku představují pravidelná gynekologická vyšetření (1x ročně) v kombinaci s očkováním. Očkování by měl doporučit pediatr, kterého dívka navštěvuje v dětství a dospívání. "Je prokazatelné, že očkování je nejúčinnější před začátkem sexuálního života dívek, proto doporučujeme začít s vakcinací před 15. rokem života," uvádí MUDr. Hana Cabrnochová, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP. Dle odhadu je v České republice proti rakovině děložního čípku naočkováno zhruba 12 % žen a dívek
Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku
Od 23. do 29. ledna 2011 se již popáté uskuteční v České republice Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku. Pod záštitou Evropské asociace proti rakovině děložního čípku (ECCA) proběhne u nás i v dalších zemích EU řada vzdělávacích aktivit. Cílem je informovat ženy a dívky o příčinách rakoviny děložního čípku a především o možnostech prevence.
Symbolem boje proti rakovině děložního čípku je i letos brož ve tvaru Perly moudrosti. Všichni zájemci mohou svou podporu vyjádřit zároveň podepsáním celoevropské petice www.cervicalcancerpetition.eu. Svůj podpis k petici do současného dne připojilo téměř 300 tisíc Čechů. Kampaň podpoří i Liga proti rakovině a společnost GlaxoSmithKline. V roli ambasadorek se představí známé české herečky Ivana Jirešová a Veronika Nová. "Zdraví by mělo být pro každou dívku a ženu to nejdůležitější. I když někdy kvůli práci nestíhám, vím, že na prevenci si čas udělat musím," říká Veronika Nová. "S tímto onemocněním mám sama vlastní zkušenost. Tehdy mi bylo 17 let a o možnostech prevence jsem nevěděla. Jsem ráda, že nyní už je k dispozici více informací. U své dcery však určitě nebudu váhat a využiji všechny možnosti ochrany," doplňuje Ivana Jirešová.
Přidat nový komentář