Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Prevence proti rakovině děložního čípku

( Redakce | přečteno: 27524x )

Po rakovině prsu je rakovina děložního čípku celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen. Každoročně na ni zemře 250 tisíc žen na celém světě. Každých 18 minut zemře v Evropě na rakovinu děložního čípku jedna žena. V ČR ročně onemocní více než 1000 žen a přibližně 400 pacientek této nemoci podlehne. Během týdne věnované prevenci rakovině děložního čípku, se dozvíte, jak je možné se proti tomuto onemocnění chránit.

shutterstock.com

Vznik rakoviny děložního čípku


Příčinou rakoviny děložního čípku jsou lidské papillomaviry (HPV). V 70 % případů mají onemocnění na svědomí zejména viry HPV 16 a HPV 18. "Vznik rakoviny nezávisí na dědičných dispozicích, ženy se nejčastěji infikují onkogenními viry (HPV) mezi 15. až 25. rokem života. Příznaky doprovázející počátek onemocnění diagnostikujeme nejčastěji u žen mezi 25. a 35. rokem. Nádory spojené s rakovinou děložního čípku objevíme nejčastěji u žen mezi 30. a 60. rokem. Ohroženy jsou všechny sexuálně aktivní ženy a dívky. Spolehlivou ochranu proti HPV virům bohužel nepředstavují ani prezervativy," říká prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol.


Prevence proti rakovině děložního čípku


Jak již bylo řečeno, rakovina děložního čípku ohrožuje každou ženou. Je však možné tomuto onemocnění aktivně předcházet. V rámci prevence dodržujte tyto zásady:


  • choďte pravidelně každý rok na preventivní gynekologické prohlídky, aniž by vás trápily jakékoli obtíže
  • při každé návštěvě u gynekologa si nechte odebrat a zkontrolovat stěr z děložního čípku (cytologické vyšetření)
  • nechte se očkovat proti rakovině děložního čípku

Ve východní Evropě, kde je osvěta menší, je rakovina děložního čípku ročně diagnostikovaná u 30 tisíců žen. Naproti tomu v západní Evropě onemocní ročně 12 tisíc, v severní Evropě dokonce jen 5 tisíc žen. Ve východoevropském regionu je úmrtnost na rakovinu děložního čípku 2 – 4krát vyšší než u žen ze západní či severní Evropy. "Tato čísla jasně ukazují na fakt, že pokud jsou ženy informovány, uvědomují si riziko rozvoje rakoviny děložního čípku a aktivně dodržují preventivní opatření, méně žen se nakazí a méně jich také rakovině podlehne," říká zástupce jednoho z českých členů Evropské asociace proti rakovině děložního čípku, Dr. Ruth Tachezy.


Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku


V týdnu od 24. do 30. ledna 2010 proběhne Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku. V České republice jej zaštiťuje Liga proti rakovině a Evropská asociace proti rakovině děložního čípku. Týden odstartuje v pondělí 25. ledna edukačním happeningem na Václavském náměstí v Praze. Akce bude probíhat od 12.00 do 17.00 hodin. Proč se happeningu zúčastnit? Zde máte pár dobrých důvodů:


  • zdarma konzultace s odborníkem
  • získáte informační materiály
  • dostanete informace o příčinách a prevenci rakoviny děložního čípku
  • zdarma získáte brož ve tvaru Perly moudrosti (to je symbol boje proti rakovině děložního čípku)
  • můžete podepsat celoevropskou petici "STOP rakovině děložního čípku"

Součástí akce bude i symbolické zapálení svíček za životy žen, které rakovině děložního čípku každoročně v České republice podlehnou.


Informace o očkování


Proti rakovině děložního čípku se používá vakcína CervarixTM. Očkování je určeno dívkám a ženám od 10 do 25 let. Odborníci nedoporučují, aby byly očkovány dívky mladší deseti let - pro tuto věkovou skupinu totiž není dostatek údajů o bezpečnosti a účinnosti. Očkovat se mohou jak ženy, které ještě nezačaly aktivně sexuálně žít, tak i sexuálně aktivním ženám. CervarixTM se podává ve třech dávkách v průběhu 6 měsíců. Cena jedné dávky CervarixTM se pohybuje kolem 3 000, což není málo, ale je možné platit jednotlivé dávky postupně.


Očkovat se nemůžete, pokud má žena alergii na léčivé látky nebo na kteroukoliv pomocnou látku, kterou vakcína obsahuje. Také nelze očkovat, když žena trpí akutním vážným horečnatým onemocněním. Lehké nachlazení není kontraindikací pro vakcinaci. Očkování vždy konzultujte se svým gynekologem nebo praktickým lékařem.


Petici proti rakovině děložního čípku můžete podepsat na stránkcách Evropské asociace pro prevenci karcinomu děložního čípku - ECCA.


Více informací také naleznete na stránkách Ligy proti rakovině.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
mrtinkaa23
3x

Uvažuji o očkování, ale vždycky jsem si myslela, že budu muset zaplatit skoro deset tisíc najednou, ale když píšete, že to lze platit postupně, tak se na to zeptám. Děkuji za podstatnou informaci.

tanja

Zajímalo by mě,když je někdo naočkován vakcínou proti rakovině čípku,zda je zaručena nebo nějak snížena možnost neonemocnět rakovinou např.dělohy,vaječníků a pod.

Také v České republice se objevuje v nabídce test Aptima HPV, kterým máme možnost ověřit, zda došlo k integraci HPV viru způsobujícího rakovinu cervixu do chromozomu hostitelské buňky a tedy k progresi onemocnění. Vyšetření se provádí v ambulanci lékaře, kde je odebrán během běžné gynekologické prohlídky stěr z cervixu dále analyzovaný v laboratoři. Být informovaná znamená aktivně se podílet na ochraně svého zdraví.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Vakcína proti nádoru děložního čípku neochrání všechny ženy

Původcem nádoru děložního čípku je virus. Nemoc se vyvíjí několik let a mezitím lze včas počínající potíže odhalit.

Brokolice, ne omáčka na pizzu, snižuje riziko rakoviny

border="1" hspace="4" Konzumace většího množství brokolice nebo salátu ze syrového zelí může pomoci ochránit muže před

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce