Inzerce

Prevence proti rakovině děložního čípku

21. ledna 2010, Redakce   |   přečteno: 25493x

Po rakovině prsu je rakovina děložního čípku celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen. Každoročně na ni zemře 250 tisíc žen na celém světě. Každých 18 minut zemře v Evropě na rakovinu děložního čípku jedna žena. V ČR ročně onemocní více než 1000 žen a přibližně 400 pacientek této nemoci podlehne. Během týdne věnované prevenci rakovině děložního čípku, se dozvíte, jak je možné se proti tomuto onemocnění chránit.

foto: shutterstock.com

Vznik rakoviny děložního čípku


Příčinou rakoviny děložního čípku jsou lidské papillomaviry (HPV). V 70 % případů mají onemocnění na svědomí zejména viry HPV 16 a HPV 18. "Vznik rakoviny nezávisí na dědičných dispozicích, ženy se nejčastěji infikují onkogenními viry (HPV) mezi 15. až 25. rokem života. Příznaky doprovázející počátek onemocnění diagnostikujeme nejčastěji u žen mezi 25. a 35. rokem. Nádory spojené s rakovinou děložního čípku objevíme nejčastěji u žen mezi 30. a 60. rokem. Ohroženy jsou všechny sexuálně aktivní ženy a dívky. Spolehlivou ochranu proti HPV virům bohužel nepředstavují ani prezervativy," říká prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol.


Prevence proti rakovině děložního čípku


Jak již bylo řečeno, rakovina děložního čípku ohrožuje každou ženou. Je však možné tomuto onemocnění aktivně předcházet. V rámci prevence dodržujte tyto zásady:


 • choďte pravidelně každý rok na preventivní gynekologické prohlídky, aniž by vás trápily jakékoli obtíže
 • při každé návštěvě u gynekologa si nechte odebrat a zkontrolovat stěr z děložního čípku (cytologické vyšetření)
 • nechte se očkovat proti rakovině děložního čípku

Ve východní Evropě, kde je osvěta menší, je rakovina děložního čípku ročně diagnostikovaná u 30 tisíců žen. Naproti tomu v západní Evropě onemocní ročně 12 tisíc, v severní Evropě dokonce jen 5 tisíc žen. Ve východoevropském regionu je úmrtnost na rakovinu děložního čípku 2 – 4krát vyšší než u žen ze západní či severní Evropy. "Tato čísla jasně ukazují na fakt, že pokud jsou ženy informovány, uvědomují si riziko rozvoje rakoviny děložního čípku a aktivně dodržují preventivní opatření, méně žen se nakazí a méně jich také rakovině podlehne," říká zástupce jednoho z českých členů Evropské asociace proti rakovině děložního čípku, Dr. Ruth Tachezy.


Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku


V týdnu od 24. do 30. ledna 2010 proběhne Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku. V České republice jej zaštiťuje Liga proti rakovině a Evropská asociace proti rakovině děložního čípku. Týden odstartuje v pondělí 25. ledna edukačním happeningem na Václavském náměstí v Praze. Akce bude probíhat od 12.00 do 17.00 hodin. Proč se happeningu zúčastnit? Zde máte pár dobrých důvodů:


 • zdarma konzultace s odborníkem
 • získáte informační materiály
 • dostanete informace o příčinách a prevenci rakoviny děložního čípku
 • zdarma získáte brož ve tvaru Perly moudrosti (to je symbol boje proti rakovině děložního čípku)
 • můžete podepsat celoevropskou petici "STOP rakovině děložního čípku"

Součástí akce bude i symbolické zapálení svíček za životy žen, které rakovině děložního čípku každoročně v České republice podlehnou.


Informace o očkování


Proti rakovině děložního čípku se používá vakcína CervarixTM. Očkování je určeno dívkám a ženám od 10 do 25 let. Odborníci nedoporučují, aby byly očkovány dívky mladší deseti let - pro tuto věkovou skupinu totiž není dostatek údajů o bezpečnosti a účinnosti. Očkovat se mohou jak ženy, které ještě nezačaly aktivně sexuálně žít, tak i sexuálně aktivním ženám. CervarixTM se podává ve třech dávkách v průběhu 6 měsíců. Cena jedné dávky CervarixTM se pohybuje kolem 3 000, což není málo, ale je možné platit jednotlivé dávky postupně.


Očkovat se nemůžete, pokud má žena alergii na léčivé látky nebo na kteroukoliv pomocnou látku, kterou vakcína obsahuje. Také nelze očkovat, když žena trpí akutním vážným horečnatým onemocněním. Lehké nachlazení není kontraindikací pro vakcinaci. Očkování vždy konzultujte se svým gynekologem nebo praktickým lékařem.


Petici proti rakovině děložního čípku můžete podepsat na stránkcách Evropské asociace pro prevenci karcinomu děložního čípku - ECCA.


Více informací také naleznete na stránkách Ligy proti rakovině.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
mrtinkaa233 poděkování

Uvažuji o očkování, ale vždycky jsem si myslela, že budu muset zaplatit skoro deset tisíc najednou, ale když píšete, že to lze platit postupně, tak se na to zeptám. Děkuji za podstatnou informaci.

Reagovatpoděkovatnahlásit

21. ledna 2010, 17:12:45

tanja

Zajímalo by mě,když je někdo naočkován vakcínou proti rakovině čípku,zda je zaručena nebo nějak snížena možnost neonemocnět rakovinou např.dělohy,vaječníků a pod.

Reagovatpoděkovatnahlásit

11. dubna 2010, 14:19:34

info@progensa-pca3.cz1 poděkování

Také v České republice se objevuje v nabídce test Aptima HPV, kterým máme možnost ověřit, zda došlo k integraci HPV viru způsobujícího rakovinu cervixu do chromozomu hostitelské buňky a tedy k progresi onemocnění. Vyšetření se provádí v ambulanci lékaře, kde je odebrán během běžné gynekologické prohlídky stěr z cervixu dále analyzovaný v laboratoři. Být informovaná znamená aktivně se podílet na ochraně svého zdraví.

Reagovatpoděkovatnahlásit

7. června 2010, 11:50:44


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 223 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Tina (Kvalitní kontaktní čočky) 17. října 2019, 10:47:57

  Já bych jim znova peníze neposílala. Nebyla si spokojená jednou, tak proč to riskovat. Zkus… Diskutovat

 • Magda (Jizvy po akné) 17. října 2019, 17:24:59

  Pomohlo vám něco z obchodu?  Diskutovat

 • Magda (Konopná mast) 17. října 2019, 17:29:07

  Jak a na co ji nejvíce používáte?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.