Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Rakovina děložního čípku

( Redakce | přečteno: 25823x )

shutterstock.com

26. ledna 2009 byla vydána tisková zpráva o národních vakcinačních programech, zaměřených na prevenci rakoviny děložního čípku, které byly jedním z ústředních témat summitu pořádaného Evropským parlamentem v Bruselu.

Pouze patnáct evropských zemí zahájilo národní vakcinační programy, zaměřené na prevenci rakoviny děložního čípku v průběhu více než dvou let od doby, kdy Evropská komise udělila licenci první vakcíně proti lidskému papillomaviru (HPV). Na tuto skutečnost upozornil summit, pořádaný v Evropském parlamentu v Bruselu, který se již potřetí uskutečnil v rámci Evropského týdne prevence proti rakovině děložního čípku. V současné době probíhají organizované screeningové programy, zaměřené na prevenci cervikálního karcinomu, jen v sedmi členských zemích EU (Dánsku, Finsku, Maďarsku, Nizozemí, Slovinsku, Švédsku a Velké Británii) a v dalších osmi státech se obdobné programy připravují.

Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším typem rakoviny u žen ve věku 15 – 44 let v zemích Evropské unie
„Organizované screeningové programy mohou snížit výskyt rakoviny děložního čípku až o 80 procent,“ uvedla evropská komisařka pro oblast zdraví, Androulla Vassiliou. Zároveň dodala, že důraz musí být kladen zejména na spolupráci mezi státy EU s cílem snížit rozdíly v oblasti preventivních programů mezi nimi, zlepšit práva pacientů a zvýšit kvalitu zdravotní péče.

Aktivity u příležitosti Evropského týdne prevence proti rakovině děložního čípku podpořil v době summitu v souvislosti s českým předsednictvím EU také tehdejší ministr zdravotnictví České republiky, Tomáš Julínek. „Jak jsme se již dříve shodli ve společném programu s kolegy z Francie a Švédska: podpora zdraví a důraz na prevenci musí být základem evropské zdravotní politiky,“ uvedl Tomáš Julínek.

Informace o stavu v České republice
V Česku onemocní každý rok zhruba 1 000 žen a téměř 400 tomuto onemocnění podlehne. Tato statistika řadí ČR k zemím s vysokým výskytem karcinomu děložního hrdla. I proto je u nás od loňského roku zaveden systematický screening karcinomu děložního hrdla. Ten spočívá v odebrání vzorku buněk (stěrem z děložního hrdla při preventivní gynekologické prohlídce) a jeho vyšetření v akreditovaných laboratořích. Kvalita vyhodnocení vzorků v těchto laboratořích je pravidelně kontrolována. Stinnou stránkou je fakt, že samotné ženy význam preventivních prohlídek podceňují a desítky procent žen se screeningového programu neúčastní. Ženy, které se dva roky nedostavily ke gynekologickému vyšetření, by měly zdravotní pojišťovny informovat o možnosti prevence karcinomu děložního hrdla.

Očkování - účinná prevence
V Česku se již déle než dva roky očkuje proti nejčastějším původcům karcinomu děložního hrdla – sexuálně přenosnému lidskému papilomaviru (HPV) typů 16 a 18. Jedna ze dvou existujících vakcín (Silgard) navíc chrání i proti HPV typů 6 a 11, které vyvolávají další pohlavně přenosné onemocnění – genitální bradavice. Očkování touto vakcínou je vhodné pro děti (tedy dívky i chlapce) od 9 do 15 let a pro ženy od 16 do 26 let. Klinické studie však prokazují, že je účinné i pro ženy do 45 let. V důsledku prokázané tzv. zkřížené ochrany vakcína chrání i proti dalším, méně častým typům HPV.
Vakcinace chrání i proti zhoubným onemocněním pochvy a zevního genitálu u žen, penisu a rekta u mužů, které jsou vyvolané typy 16 a 18 HPV.
Ačkoli je nejčastější důsledek infekce HPV – karcinom děložního hrdla – onemocněním žen, nositeli HPV jsou muži. Proto by i matky chlapců měli zvážit možnost vakcinace svých synů.

Zdroje:
www.ecca.info
www.cervicalcancerpetition
www.vsecomuzu.cz
www.papillomavirus.cz
www.cyt.cz/screening.html
www.hledamzdravi.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
VK
4x

Zvláštní je, že se téměř nikde neřekne, že tam, kde jsou muži převážně obřezaní - USA, muslimské země, Izrael, se rakovina děložního čípku téměř nevyskytuje - a taky jí neonemocní jeptišky...

Anonym

Rakovinou děložního čípku mohou onemocnět i ženy - virgo, které pohlavní styk nikdy neměly. Záleží samozřejmě na věku a síle imunitního systému.

Anna

To je svatá pravda. Karcinom děložního čípku hrozí i bez infekce HPV, bez jakýchkoliv předchozích sexuálních aktivit.Existuje mnoho druhů rakovin a mnoho faktorů-imunita, stres,psychika, životní styl, ale i věk + další zátěže a genetika.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 19 lidí

Mohlo by vás zajímat

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Nádor na páteři

Dobrý den, mému otci zjistili nádor na páteři, který z menší části prorůstá do páteře a z větší ven. Ráda bych více informací. Velice děkuji Olga Míková

Zhoubné nádory prsu

Zhoubné nádory prsu figurují na čelném místě mezi nejčastějšími nádorovými onemocněními u žen. Ve velmi malé míře se však týkají i mužů...

Dotaz na nádor slinivky břišní

Moje maminka má nádor slinivky břišní. Lékaři ji odmítli operovat i ozařovat. Je možná homeopatické léčba? Standa

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce