Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Rentgenové vyšetření (RTG)

(MUDr. Martina Kasperová | přečteno: 156328x )

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

shutterstock.com

Rentgenové (RTG) vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. RTG metoda pracuje s tzv. rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou. Na možnost užít rentgenové záření v medicíně upozornil již v roku 1895 Wilhelm Röentgen. Od té doby se postupně rentgenové záření začalo využívat k vyšetřování pacientů. Dnes je možné použít řadu modifikací základního RTG zobrazení. Velkým přínosem pro ozřejmení cév a dutých orgánů je tzv. vyšetření s kontrastní látkou.

Jak RTG přístroj pracuje?

RTG záření je elektromagnetické vlnění o velmi krátké vlnové délce. Toto záření se vytváří ve speciální lampě tzv. rentgence. Ta je součástí rentgenového přístroje. Záření proniká živou hmotou. Při průchodu pacientem se zeslabuje úměrně tloušťce a hustotě prozařované hmoty. Prošlé záření je možné zachytit a zviditelnit. Výsledkem je RTG obraz. Rentgenové záření je záření ionizující. Při dlouhodobému působení poškozuje tkáně. Při běžném vyšetření však k významné zátěži pacienta nedochází.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Šimonová Andrea
2x

Dnes jsem byla se svojí dcerou na rtg nosu.nepožádala jsem o ochrannou zástěrku na bříško.Čekala jsem na ní na chodbě a pak mi došlo,že když si o ní neřeknu,určitě jí sami od sebe nedají.Měla jsem pravdu!!! Nedali!!! Jsem si jista,že kdyby sestra,co dnes sloužila na rtg měla snímkovat svoji dceru,ochránila by ji.Chtěla bych se zeptat,jak se postupuje v jiných zařízeních. Vím jen,že v chrudimské nemocnici se postupuje takto Děkuji za odpověď.

Katka

Nechte si to vždy vyžádat!! Chrante dcerku

Šimonová Andrea
2x

Dnes jsem byla se svojí dcerou na rtg nosu.nepožádala jsem o ochrannou zástěrku na bříško.Čekala jsem na ní na chodbě a pak mi došlo,že když si o ní neřeknu,určitě jí sami od sebe nedají.Měla jsem pravdu!!! Nedali!!! Jsem si jista,že kdyby sestra,co dnes sloužila na rtg měla snímkovat svoji dceru,ochránila by ji.Chtěla bych se zeptat,jak se postupuje v jiných zařízeních. Vím jen,že v chrudimské nemocnici se postupuje takto Děkuji za odpověď.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 157 lidí
reklama https://www.facebook.com/receptnavirozu

Mohlo by vás zajímat

Je kortikoid ve spreji bezpečný?

Je mi 21 let a již od dětství mě trápí kašel, při kterém vykašlávám menší množství hlenu světlé barvy. Vloni na podzim mi na alergologii zjistili alergií na psa, peří, prach a pyly trav lipnicovitých a obilovin (doma máme psa). Minulý týden mi alergolog předepsal spray na vdechování Beclazone 100 (kortikoid). Je tento lék bezpečný? Nemůže na něj vzniknout závislost? Je jeho užívání v mém případě užitečné? Karel

Hemofilie, cystická fibróza a další monogenní choroby

Dědičné nemoci, které jsou způsobené mutaci v jednom jediném genu, nazýváme monogenní choroby a jejich dědičnost se řídí tzv. Mendelovými zákony. Je jich popsáno několik tisíc, a k nejznámějším a nejčastějším patří hemofilie A, trpaslictví, fenylketonurie, Marfanův syndrom, adrenogenitální syndrom, či cystická fibróza.

Rýma /rhinitis/

Rýma je zánět nosní sliznice projevující se svěděním, kýcháním, smrkáním, zhoršením nosní průchodnosti. Přesnější je termín rinosinusitida, protože většinou je postižena nejen sliznice nosní ale i sliznice vedlejších nosních dutin. Rýma není závažným onemocněním, její léčba je však důležitá, protože...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce