Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou. více ...

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Šimonová Andrea
2x

Dnes jsem byla se svojí dcerou na rtg nosu.nepožádala jsem o ochrannou zástěrku na bříško.Čekala jsem na ní na chodbě a pak mi došlo,že když si o ní neřeknu,určitě jí sami od sebe nedají.Měla jsem pravdu!!! Nedali!!! Jsem si jista,že kdyby sestra,co dnes sloužila na rtg měla snímkovat svoji dceru,ochránila by ji.Chtěla bych se zeptat,jak se postupuje v jiných zařízeních. Vím jen,že v chrudimské nemocnici se postupuje takto Děkuji za odpověď.

Katka

Nechte si to vždy vyžádat!! Chrante dcerku

Šimonová Andrea
2x

Dnes jsem byla se svojí dcerou na rtg nosu.nepožádala jsem o ochrannou zástěrku na bříško.Čekala jsem na ní na chodbě a pak mi došlo,že když si o ní neřeknu,určitě jí sami od sebe nedají.Měla jsem pravdu!!! Nedali!!! Jsem si jista,že kdyby sestra,co dnes sloužila na rtg měla snímkovat svoji dceru,ochránila by ji.Chtěla bych se zeptat,jak se postupuje v jiných zařízeních. Vím jen,že v chrudimské nemocnici se postupuje takto Děkuji za odpověď.

laborant
7x

vidim, ze patrite ku klasickej casti obyvatelstva, ktora si nieco niekde precita a automaticky tomu veri... Asi Vas sklamem, osobne v praxi zastery na krytie nepouzivam a ani ja ked som snimkovany, nic takeho si nedavam, ale na poziadanie dam, preco? Treba sa vratit trosku do fyziky a uvedomit si zakladne principy tak to zhrniem: z rentgenky vychadza tzv. primarny zvezok ziarenia, ten je dokonale vycloneny, teda nesiaha nikam mimo osvetlenu cast /za pomkoci centracneho svetla/, pokial si teda uvedomime, ze ziarenie z rentgenky ide na osvetlenu cast a nikam inam, je zbytocne vykryvat "neosvetlenu" cast, nakolko tam ziadne ziarenie nejde, ona ta zastera ma aj tak sluzit skor na vychytanie sekundarneho ziarenia, to je ziarenie, ktore vznika pri prechode primarneho ziarenia snimkovanou hmotou, ked si ale uvedomime, ze vznika az v objekte /tele/, je to zbytocne, pretoze zasteru mate na sebe a nie v sebe, nehovoriac o tom, ze posledne skusobne merania ukazuju, ze tym sa akurat davka zvysi, nakolko sekundarne ziarenie, ktore by bez zastery uniklo prec, sa zasterou zadrziava a odraza naspat do objektu, takze moj zaver, znie, zasteru skor odmietnut, ako si vyziadat...

Katka

Aha, no právě že jde o to sekundární záření. :)))

Václav Valsa
1x

Prosím o podání inforrmace jaké mohou být minimální odstupy při rentgenu (štítu) plic. Vždy se jednalo o čelní a boční štít najednou,a to3 x během 20ti dnů. Děkuji Valsa V.

Andrea

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co se stane, když si zapomenu sundat před rentgenem nějaký řetízek? Sundala jsem všechno ale na řetízky na ruce jsem úplně zapomněla. Je to velký problém? Děkuji za odpověď.

René Rypl - expermentílní fyzika

Rentgenové záření je na malé vlnové délce a je jen ionizující, takže, když si nesundíte, nějaký vodič z těla, začne se v něm vytvářet resp. indukovat el. potevnciál alias napětí. Ale to jsou informace spíše pro nás - laboratorní krysy. TAKŽE : Při tak krátké expozici se není důvod obávat indukovaného el. šoku. Jiné je to na chromozomální úrovni ... Ale to je kapitola sama o sobě. Otázky pište na na [email protected]

Přidat nový komentář

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Pojišťovny přispívají na psychology

V obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci. I proto se rozhodly některé tuzemské zdravotní pojišťovny nabídnout klientům příspěvky na psychoterapie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce