Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Rýma /rhinitis/

(MUDr. Otto Herber | přečteno: 14358x )

Rýma je zánět nosní sliznice projevující se svěděním, kýcháním, smrkáním, zhoršením nosní průchodnosti. Přesnější je termín rinosinusitida, protože většinou je postižena nejen sliznice nosní ale i sliznice vedlejších nosních dutin. Rýma není závažným onemocněním, její léčba je však důležitá, protože...

shutterstock.com

Co to je rýma?

Rýma je zánět nosní sliznice projevující se svěděním, kýcháním, smrkáním, zhoršením nosní průchodnosti. Přesnější je termín rinosinusitida, protože většinou je postižena nejen sliznice nosní ale i sliznice vedlejších nosních dutin. Rýma není závažným onemocněním, její léčba je však důležitá, protože lidé jinak zdraví, aktivní, se cítí příznaky rýmy velmi obtěžováni při běžných denních aktivitách, mají sníženou schopnost koncentrace, zhoršenou kvalitu spánku i celkového pocitu pohody.

Nemocné s rýmou můžeme rozdělit na dvě skupiny, na "kýchající a smrkající" a "s ucpaným nosem". Pro první skupinu je charakteristické záchvatovité kýchání, vodnatá sekrece a svědění nosu. Obtíže jsou výraznější ve dne. Typickým příznakem ve druhé skupině je zatékání hustého hlenu do nosohltanu, neprůchodnost nosu, která je výraznější v noci.

Rýma může probíhat akutně, to je do 4 týdnů, nebo chronicky, kdy příznaky přetrvávají déle než 8 týdnů.

Podle vyvolávajícího faktoru dělíme rýmy na infekční, alergické a takzvané jiné.

Infekční rýmyvyvolávají nejčastěji viry, bakterie a plísně. Virové onemocnění probíhá akutně, často v epidemiích. Nákaza se šíří kapénkovou cestou při kýchání. Příznaky v mnoha případech odezní bez léčby. Někdy se však mohou objevit komplikace, a to ve formě postižení středouší, zánětu dutin nebo onemocnění průdušek. Bakteriální rýmy (rinosinusitidy) se často rozvíjejí jako následná infekce (surperinfekce) po virovém postižení, nebo při nepříznivých anatomických poměrech, které brání dostatečné ventilaci a drenáži vedlejších nosních dutin. U chronických oboustranných hnisavých rým (rinosinusitid) se jistě uplatňuje i systémový faktor. Onemocnění se projevuje hnisavou sekrecí z nosu, někdy poruchou čichu, bolestmi a tlakem v hlavě. Mykotické infekce se mohou rozvinout u nemocných s imunodeficitem, ale i u nemocných s normální imunitou. Klinický obraz je podobný bakteriálním infekcím, onemocnění nereaguje na terapii antibiotiky.

Alergická rýma

se dělí na sezónní a celoroční.Sezónní je způsobena pyly kvetoucích trav na jaře a v létě. Při nesezónní alergické rýmě reaguje nemocný kýcháním, vodnatou sekrecí z nosu, zhoršením nosní průchodnosti a slzením na setkání s celou řadou alergenů, například na zvířecí chlupy, domácí prach, roztoče, plísně, nebo peří.

U některých pacientů se ani po důkladném otorinolaryngologickém a alergologickém vyšetření nezjistí příčina rýmy. Tito pacienti patří do poslední skupiny s takzvanou jinou rýmou.Ta může být způsobena hormonálně, emočně, může být vyvolána některými léky, škodlivými vlivy prostředí. Častá je vasomotorická rýma se zvýšenou aktivitou nosní sliznice při přechodu ze zimy do tepla. Poměrně častá je rýma medikamentózní po dlouhodobém užívání některých lokálních preparátů, které působí vasokonstrikčně.

V léčbě akutní rýmy se uplatňují látky vedoucí k oplasknutí nosní sliznice a zmírnění nosní sekrece. Užívají se lokálně do nosu ve formě kapek či sprejů, nebo celkově ve formě tablet. Při bakteriální infekci se přidávají antibiotika, mohou se podávat i mukolytika. Ve skupině rým jiných se obecně na zhoršenou nosní průchodnost podávají lokální kortikoidy, na zvýšenou sekreci z nosu antihistaminika lokálně nebo celkově. Alergické rýmy se léčí eliminací alergenu, pokud lze, symtpomatickými léky a specifickou hyposensibilizací.

Chirurgická léčba rýmy (rinosinusitidy) je obecně indikovaná pouze při neúspěchu léčby konzervativní.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Zuzana
1x

Nosní spreje už dlouho nekupuji, protože to nějak nemusím.. Oblíbila jsem si pastilky Herbalmed, které se mě už x krát osvědčily a pomáhají.

Martin

Zdravím ve spolek. Jestli neznáte výplach nosu konvičkou, tak ho určitě vyzkoušejte. Je to skvělá, neškodná a prověřená metoda proti rýmě. Navíc je téměř zadarmo. Popsal jsem ji tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0009.html


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Počítačová tomografie (CT)

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

Chronická rýma

Trpím akutní rýmou a bez NASIVINU nebo OLYNTHU si už nedovedu představit život. Střídavě tyto kapky užívám několikrát denně 4 měsíce. Mohou mít tyto léky nějaké vedlejší účinky? Kamil

Rýma /rhinitis/

Rýma je zánět nosní sliznice projevující se svěděním, kýcháním, smrkáním, zhoršením nosní průchodnosti. Přesnější je termín rinosinusitida, protože většinou je postižena nejen sliznice nosní ale i sliznice vedlejších nosních dutin. Rýma není závažným onemocněním, její léčba je však důležitá, protože...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce