Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Počítačová tomografie (CT) neboli "CéTéčko"

(MUDr. Tomáš Šebek | přečteno: 291529x )

Je to nebolestivá vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout vnitřní orgány celého Vašeho těla. Poskytuje odborníkovi důležité informace například o Vašem mozku, páteři, kloubech a důležitých hrudních a břišních orgánech. Je to "okno" do Vašeho těla, které není potřeba otvírat.

shutterstock.com

Co je to "CéTéčko"

Je to nebolestivá vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout vnitřní orgány celého Vašeho těla. Poskytuje odborníkovi důležité informace například o Vašem mozku, páteři, kloubech a důležitých hrudních a břišních orgánech. Je to "okno" do Vašeho těla, které není potřeba otvírat.

Jak CT pracuje

Počítačová (computerová) tomografie kombinuje klasické rentgenové vyšetřením s počítačovým systémem, který informace zpracovává. Snímek se tedy jednoduše neexponuje na rentgenový film (jako u obyčejného RTG vyšetření), ale je matematicky spočítán a zobrazen do nejmenších detailů. Představte si, že je Vaše tělo "rozřezáno" na tenká kolečka, takže lékař vidí každý kousek Vašich tkání. A Vás to absolutně nebolí.

Kdy Vám lékař doporučí CT vyšetření

Lékař Vám pravděpodobně již vyšetření doporučil a proto čtete tento článek. Pokud však jenom listujete seznamem vyšetření, pak Vám přiblížíme situace, kdy může být toto vyšetření vhodné ke stanovení Vaší diagnózy. Je to například při úrazech hlavy, hrudníku a břicha. CT může vyloučit nebo potvrdit zánětlivé procesy, které jinak lékař nezjistí. Důležitou úlohu má samozřejmě v diagnostice nádorových onemocnění.

Mám se vyšetření obávat?

Ne. Každý den je v České republice provedeno několik stovek CT vyšetření. Vyšetření je nebolestivé a dávka rentgenového záření je bezpečná. Možné komplikace mohou nastat pouze v případě, že máte alergii na některou z látek, které se mohou při vyšetření podávat. Na tyto situace je však personál obsluhy spolu s lékařem připraven. Již zjištěnou alergii hlaste předem. Problémy mohou být u diabetiků, pokud několik hodin před vyšetřením nejí. Je potřeba úměrně snížit dávky insulínu. Pokud jste těhotná nebo těhotenství předpokládáte, měl by to lékař provádějící vyšetření vědět.

Co mám před vyšetřením udělat?

Většinou Vám Váš lékař sdělí, jak se na vyšetření připravit. Od půlnoci před vyšetřením nejezte, minimálně však šest hodin před vyšetřením. Můžete pít vodu a užívat nezbytné léky. Při vyšetření trávicí trubice a břišních orgánů mlže někdy lékař požadovat tzv. vyšetření s kontrastem. Při vyšetřování jater, žlučníku, žlučových cest, sleziny, slinivky a ledvin dostanete kontrastní látku, kterou rozmíchanou ve vodě (asi 1 litr) v pravidelných intervalech pomalu vypijete. Začnete asi hodinu před vyšetřením. Dvě hodiny před vyšetřením si vezmete 2 tablety Dithiadenu, které také dostanete. Při vyšetření pánevních orgánů, prostaty, gynekologických onemocnění a tlusté střevo kontrastní látku vypijete 2 hodiny před vyšetřením. Opět si vezmete dvě tablety Dithiadenu, které pomáhá látku lépe snášet. Pamatujte však, že po tomto léku nesmíte řídit ani obsluhovat přístroje. Snižuje pozornost. Na samotné vyšetření přijďte ve volném oděvu, bez zipů a jiných kovových součástí, vyjměte obsah kapes a odložte šperky. Nežvýkejte.

Jak vypadá vlastní vyšetření?

Položíte se na vyšetřovací stůl. Nad Vámi bude prstenec CT přístroje, lidově "tunel". Prstenec se bude pohybovat podle vyšetřované oblasti. Po celou dobu budete v kontaktu s personálem, který Vás bude instruovat. Vyšetření je zcela nebolestivé a podle typu vyšetřované oblasti trvá od 10 do 20 minut. Klidně dýchejte, na vyzvání občas dech zadržte. Bude-li to k vyšetření nutné, může Vám laborantka před vyšetřením podat kontrastní látku do žíly. Ani to nebolí více než běžný odběr krve. Kontrastní látka se během krátké doby beze zbytku z Vašeho těla odbourá.

Co bude po vyšetření?

Po vyšetření nemusíte dodržovat nějaký speciální režim. Pouze v případě, že jste si vzali Dithiaden, nesmíte několik hodin řídit ani obsluhovat přístroje.

Kdy bude výsledek?

Výsledek se ihned při vyšetření ukládá. Všechny obrázky zpracuje počítač a potom je zhodnotí radiolog specialista. Podle typu vyšetření a jeho náročnosti jsou výsledky známé od 1 do 3 pracovních dnů.

Alternativní a doplňková vyšetření

CT vyšetření je dnes naprosto rutinní záležitostí. Přesto se může stát, že z nějakých důvodů je nelze použít. Jako alternativa slouží vyšetření ultrazvukem, magnetická rezonance a vyšetření na pracovišti nukleární medicíny.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
lenka
19x

To teda nevím, ale benešovská nemocnice je poněkud vzadu - prý hotové za 1 - 3 dny. Byla jsem na CT - mám šílené bolesti hlavy - a sestra mi, když jsem si zavolala po 3 dnech, řekla, že si mám zavolat až za týden. Fakt už bych podala někam nejradši stížnost, snad dokud člověk s prominutím neumírá, nic s ním nedělají. Nedivím se, že je tolik úmrtí, hlavně v té naší slavné benešovské nemocnici a vůbec, nechají tě prostě umřít, pro ně jseš jen kus papíru, umře, neumře, bolí ho něco, nebolí, to je jedno, nás nic nebolí, tak ať si vylíže.... Asi takhle myslí. Byla bych velice ráda, kdyby si tohle,co tu píšu, nějaký doktor přečetl a trošku se nad tím zamyslel. Kdyby jemu nebo někomu z jeho rodiny bylo ouvej, hned by se choval jinak a lítal by. Dnes už nemůžeš důvěřovat ani těm doktorům.

t.j.
9x

Myslím že přeháníš.. možná tvůj výsledek trval déle, ale zase si musíš uvědomit, že doktorů ve všech oborech se všeobecně nedostává, jsou to jen lidé a ne stroje, stejně tak sester a jiného personálu...Je třeba rozlišovat závažnost případů a právě kvůli akutním případům (bouračky a podobné život ohrožující stavy) jsou doktoři v jednom kole a bohužel času na vyhodnocení snímků, kdy jde o bolest hlavy, jim už nezbývá mnoho času. Jistě, tvůj problém by mohl být stejně tak život ohrožující, ale to, co si budeme povídat, by ti už asi nezbylo příliš mnoho sil na takovýto sobecký a neurvalý komentář směrem k našim kapacitám

Ivana
12x

Taky si myslím, že paní Lenka o práci v nemocnici nic neví, protože by jinak něco takového nenapsala. Sama pracuji v nemocnici, často bez přestávky, protože na ni prostě není čas, aby se stihlo co nejvíc, a lidé, kteří akorát pak takto vypyskují bych opravdu nejradši poslala víte kam. Bohužel takovýchto lidí je stále dost co nechápou, že nejsou jediným pacientem na světě.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 37. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 148 lidí
reklama https://www.facebook.com/receptnavirozu

Mohlo by vás zajímat

Počítačová tomografie (CT)

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

Hemofilie, cystická fibróza a další monogenní choroby

Dědičné nemoci, které jsou způsobené mutaci v jednom jediném genu, nazýváme monogenní choroby a jejich dědičnost se řídí tzv. Mendelovými zákony. Je jich popsáno několik tisíc, a k nejznámějším a nejčastějším patří hemofilie A, trpaslictví, fenylketonurie, Marfanův syndrom, adrenogenitální syndrom, či cystická fibróza.

Rýma /rhinitis/

Rýma je zánět nosní sliznice projevující se svěděním, kýcháním, smrkáním, zhoršením nosní průchodnosti. Přesnější je termín rinosinusitida, protože většinou je postižena nejen sliznice nosní ale i sliznice vedlejších nosních dutin. Rýma není závažným onemocněním, její léčba je však důležitá, protože...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce