Inzerce

Dětské infekční nemoci spojené s vyrážkou

13. ledna 2010, MUDr. Daniela Hlobilová   |   přečteno: 122875x

Vyrážka doprovází některé dětské infekční nemoci. Známe spíš ty, proti kterým je možné nebo dokonce povinné se nechat očkovat - zarděnky, spalničky, neštovice. Očkování proti spále, páté a šesté dětské nemoci však neexistuje. U dětí většinou tyto nemoci probíhají lehce, lze je však zaměnit, a i proto je třeba jim věnovat pozornost.

foto: shutterstock.com
Kůže je největší orgán lidského těla a řada nemocí, s kterými se běžně potkáváme, se projeví právě na kůži. Jak? Vyrážkou. Máme-li malé dítě s teplotou a vyrážkou, pak nás jako rodiče nejčastěji napadne, zda naše ratolest nemá některou z typicky dětských nemocí. A které to jsou? Spalničky, zarděnky, spála, neštovice a další.
 
Očkováním se lze chránit proti spalničkám a zarděnkám – je to jedno z povinných očkování v dětském věku. Ovšem je třeba vzít v úvahu, že i přes velkou proočkovanost v České republice se tyto nemoci ojediněle objevují. Dalším onemocněním, které sem spadá, jsou plané neštovice. Těmi ročně onemocní desítky tisíc dětí. Toto onemocnění většinou probíhá lehce a i proti němu je možné očkovat – na přání rodičů.

Pojďme se blíže seznámit s nemocemi, proti kterým očkovat nelze:

Spála (scarlatina)

Proti spále očkování není a spálou můžeme onemocnět i několikrát za život. Je způsobena baktérií streptokokem a přenos se děje kapénkovou infekcí (kašláním a kýcháním infikovaných slin).

Spála se typicky projeví teplotou, angínou a vyrážkou. Vyrážka je růžová, drobně skvrnitá, na pohmat drsná jako husí kůže a objevuje se v tříslech, podbřišcích, na vnitřní straně stehen a v podpaží. V obličeji mohou být zarudlé tváře s výbledem kolem rtů a takzvaný malinový jazyk. Spála se léčí antibiotiky, nejčastěji penicilinem.

Prodělané onemocnění nezaručuje celoživotní ochranu!

Pátá dětská nemoc (erythema infectiosum)

Infekce je způsobena virem a typicky se objevuje u předškolních a školních dětí. Nákaza se šíří nejčastěji kapénkami.

Po několika dnech inkubace s lehkými známkami virózy - zvýšená teplota, únava, bolesti v krku - se objevuje motýlovité zarudnutí na tvářích (pro podobnost se toto stadium označuje jako „zfackovaná tvář“).  V odstupu pár dní následuje vyrážka na hýždích a končetinách, která je tvořena velkými skvrnami různě splývajícími (podobnost s krajkou nebo sítí). Vyrážka přetrvává i několik týdnů, pak bledne, ale u některých dětí se může znovu objevit třeba po koupeli nebo námaze.

Onemocnění probíhá u zdravých dětí většinou lehce, odezní bez léčby, u dospívajících dívek se ale může zkomplikovat záněty kloubů. Pokud onemocní těhotná žena, může dojít v 5 – 10 % k poškození plodu a potratu.

Šestá dětská nemoc (exanthema subitum, roseola infantum)

Nemoc se vyskytuje především u kojenců a batolat. Jde o virové onemocnění způsobené herpetickými viry (též způsobují opar, plané neštovice a pásový opar).

Typický průběh je následující: 3 - 4 dny trvající horečka kolem 39 - 40 °C,  pak pokles teplot a výsev drobně skvrnité růžové vyrážky na obličeji a trupu, ale i na končetinách. Onemocnění probíhá lehce, při prudkém nástupu horečky na počátku se ale mohou objevit febrilní křeče.

U tohoto onemocnění se občas stává, že dítě je vzhledem k teplotám a lehkým známkám zánětu nosohltanu léčeno antibiotiky a následný výsev vyrážky je mylně považován za alergickou reakci na podané antibiotikum.
 

Kdy se ještě objevuje vyrážka

Vyrážku může způsobit velké množství virů. Necharakteristická vyrážka se může objevit třeba i u běžného nachlazení a u průjmových onemocnění. Typické jsou doprovodné příznaky jako teplota, únava, bolesti svalů, bolesti hlavy, rýma, kašel či průjem. Projevy nemoci většinou do 10 dní odezní i bez léčby.

Dětské infekční vyrážky mohou někdy probíhat zcela netypicky a je snadné je zaměnit s jiným onemocněním. Vyrážkou se projevují i různé alergie, kopřivky, atopický ekzém, lupénka a další.

Nejzávažnější onemocnění doprovázené vyrážkou je invazivní meningokokové onemocnění, kdy dítě má horečku, je celkově ve špatném stavu a má vyrážku způsobenou krvácením do kůže. U takového dítěte je na místě rychlá hospitalizace a intenzivní léčba.

Obecně lze říci, že většina infekčních vyrážek dětského věku probíhá lehce, lze je však zaměnit, a proto při jakýchkoliv pochybnostech je vyšetření lékařem na místě. Někdy je cesta ke správné diagnóze dlouhá a je třeba dítě opakovaně kontrolovat a sledovat vývoj stavu v čase.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg

autor: MUDr. Daniela Hlobilová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Slavka23 poděkování

Můj 12 letý syn má na vnitřních stranách obou stehen docela velké pupeny.Jsou jako by nalité a tvrdé jako bradavice.Stále se rozšiřují v oblasti stehen.Ale má jich několik i na lokti.Potírali jsme dezinfekčním přípravkem Betadin a mazali framikoinem.Ani heřmánek nepomohl.Má to už více jak 2 měsíce .Poraďte prosím děkuji

Reagovatpoděkovatnahlásit

6. dubna 2010, 20:06:57

Marie Vykydalová15 poděkování

Dobrý den chci se zeptat jestli spála je nebezpečná pro těhotné. Děkuji

Reagovatpoděkovatnahlásit

30. dubna 2010, 17:20:17

marie2 poděkování

Podívejte se na farmax.cz, konkrétně jejich eshop. Najdete tam zajímavé produkty a kvalitní taktéž za slušnou cenu. Můžou pomoci konkrétně i Vám. Např. doplňky stravy, imunitní systém, posílení organismu, vitamíny, enzymy, kyselina listová ad.

Reagovatpoděkovatnahlásit

30. června 2010, 11:27:29


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Dětské infekční nemoci
Partner rubriky Dětské infekční nemoci
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 721 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.