Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Atopický ekzém

(MUDr. Nina Benáková | přečteno: 7371x )

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

shutterstock.com

Atopický ekzém, latinsky eczema atopicum, je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy. Často se též kombinuje se slizničními alergiemi, jako jsou senná rýma, astma, záněty spojivek, aj.

Co je příčinou atopického ekzému?

Základem je dědičná dispozice a působení zevních a vnitřních provokačních vlivů: dráždivé vlivy z pracovního či domácího prostředí, psychická zátěž, nedostatek odpočinku a relaxace, nesprávná životospráva, zjevné či skryté infekce, působení alergenů - potravinových i vzdušných, hormonální vlivy, atp.

Jak poznat, že se jedná o atopický ekzém?

Průběh bývá sezónní. Typický je vznik v kojeneckém či dětském věku. Postižena bývají tzv. ohbí (krk, zápěstí, loketní a kolenní jamky) ve formě svědivých pupínků, červených či bělavých plošek a obecně suché kůže. Prognóza je v zásadě příznivá, neboť nejpozději do 20. roku ekzém většinou přejde do klidového stádia. Jen malá část pacientů trpí atopickým ekzémem v dospělosti. Sklon k ekzému má atopický pacient doživotně, a proto by se měl provokačním vlivům preventivně vyhýbat a o kůži pečovat, i když je bez zjevného ekzému. Sebeintenzivnější léčba má jen malý nebo žádný efekt, pokud pacient nedbá na prevenci.

Jaké jsou možnosti léčby atopického ekzému?

V každém případě je třeba navštívit odborného lékaře dermatologa, ev. i alergologa, který zvolí odpovídající způsob léčby. Léčba je dlouhodobá záležitost, vyžadující trpělivost a důslednost. Neexistuje nějaký univerzální zázračný lék. Střídání lékařů není řešením, zvolte si jednoho, kterému důvěřujete. Místní léčba je základem (kortikoidní a dehtové prostředky). Cílem je zklidnit zánět, odstranit případnou kožní infekci a kůži hydratovat a zvláčňovat. U chroniků pomáhá též fototerapie (světloléčba). U velmi těžkých stavů se krátkodobě nasazuje léčba celková.

K léčbě patří též vhodné koupele. Chlorovaná voda obvykle vadí. Doporučujeme spíše sprchování než klasickou vanovou koupel, a to s rostlinnými i minerálními oleji. Velmi důležité jsou tzv. podpůrně léčebné zevní prostředky, které upravují pH kůže, hydratují, obnovují ochranný kožní film, ochrannou bariéru proti chemickým, fyzikálním a mikrobiálním vlivům, redukují svědění.

partner_1.png

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Hana

Mně nejvíce na atopický ekzém pomohl Protopan krém a doplněk stravy.

Anita

O Protopanu jsem slyšela hodně kladných informací, ale ještě jsem ho nezkoušela. I o těch doplňkách stravy.

Adela

Taky mě Protopan zaujal, tak jsem si nechala zaslat vzorky a uvidíme.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 140 lidí
reklama https://www.facebook.com/receptnavirozu

Mohlo by vás zajímat

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Senná rýma

Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce