Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Berenika: Na atopický ekzém už mám osvědčené finty

( | přečteno: 42638x )

Atopický ekzém je kožní onemocnění, které postihuje děti i dospělé. Příčiny jeho vzniku zatím nejsou jednoznačně určeny. Ví se, že může být dědičným zatížením, alergickým projevem kůže, podivnou imunologickou reakcí organismu, ale i psychosomatickou poruchou… Bohužel, s ním mnozí bojují od raného dětství až do dospělosti. Jedním z takových je i naše čtenářka Berenika, která popsala svůj příběh v rámci diskuse k našemu článku o atopickém ekzému.

shutterstock.com

První potíže jsem měla po kravském mléku

Zdravím vás, kteří bojujete s ekzémem. Stejně jako většina z vás, i já jím trpím už od raného dětství. U mě byl spouštěčem atopického ekzému přechod z kojení na kravské mléko. V mém případě se navíc kožní obtíže spojily ještě s dýchacími problémy. Nad těmi jsem naštěstí časem zvítězila! Na prvním stupni základní školy jsem měla sice od ekzému úplný klid, nicméně v pubertě se můj nepřítel objevil znova a udeřil plnou silou.

Testy v pubertě ukázaly alergii

Když se ekzém objevil znovu, šla jsem na kožní testy, které odhalily alergii na všechno, na co jen může být člověk alergický - od prachu a peří až po zvířecí srst. K tomu se ještě alergie na potraviny (mlékem počínaje, citrusy konče) a obrovský stres, kterému podléhá každý puberťák, u mě znásobený komplikovanými rodinnými záležitostmi. Zkrátka hrůza (doteď se divím, jak jsem tohle období vůbec ve zdraví přestála;-)).

Dostala jsem rady typu: "Hory a moře to spraví" nebo "Pořiďte si domů horské sluníčko. "apod. Takže nejprve jsem si svatosvatě slíbila, že jednoho dne se vydám žít do teplých krajů, kde se budu "potýkat" jen se zdravě opálenou kůží. Ale do té doby jsem se rozhodla s ekzémem bojovat všemi dostupnými zbraněmi. Vyzkoušela jsem různé druhy terapií: homeopatii (příliš krátkodobé a nestabilní výsledky), akupunkturu (s tou už to bylo lepší, jen časově náročnější), reflexní terapii (výborný doplněk ostatních terapií), bylinky ve formě čajů, obkladů i koupelí, chiropraktické "seance" a k tomu nespočet medikamentů, mastí atp.

Rok v Anglii a problémy byly pryč

V osmnácti jsem na rok vycestovala do Anglie a můžu potvrdit, že absolutní změna prostředí, klimatu i stravovacích návyků vykonala své - po návratu domů jsem několik let neměla sebemenší problémy. Pak nám ale doma vyměnili okna a na stěnách se začaly tvořit plísně, což mne vrátilo zdravotně o několik let snažení nazpět. A ač jsem se před několika lety zapřisáhla, že svou nemoc budu zvládat bez chemie, musela jsem rezignovat a nechala jsem si předepsat nějaký ten kortikoid (jehož účinek byl jako vždy zázračně rychlý a perfektní). Určitě bych ale doporučovala brát tuhle možnost jen jako absolutně krajní, když už vůbec není zbytí a všechny ostatní léčebné procedury selhaly.

Odbourala jsem stres a jde to

V současné době mám ekzém jakžtakž pod kontrolou, což u mě vždy hodně závisí na aktuální hladině stresu. Docela se mi na taková ta příliš stresová období osvědčila meditace a jóga. Obecně mi také moc pomáhá pravidelný režim, dostatek pohybu a sportu. Mám doma i psa – z toho málem trefilo mého doktora, když na to přišel. Ale kupodivu se já a hafo se už pár let skvěle snášíme.

Z krémů a mastí z vlastní zkušenosti doporučuji do koupele Balneum Hermal a mast s názvem Lipobase.

Musím přemýšlet nad tím, co si dám na talíř

Co se diety týče - v první řadě bych vyloučila kávu, čaj (bylinkový, ovocný, čaje s příchutí), koření (i sůl či přemíru cukru), čokoládu, která se dá nahradit ovocem. Možná by bylo dobré zamyslet se nad vyloučením masa z jídelníčku či aspoň omezením jeho konzumace. Ideální by bylo (kromě vegetariánství, ovšem) konzumovat maso zvířat z domácích chovů či s certifikátem BIO.

Bojujte a nedejte se!

Veškeré diety a terapie ovšem přijdou vniveč, pokud nepřijmeme nemoc za svou a nepřijmeme sebe takové, jací jsme. Chápu, že se to lehce říká (obzvláště v těch těžkých dnech, kdy vše svědí "až na půdu" a člověk by nejradši nevystrčil ani nos z bytu), nicméně pokud budeme ekzém odmítat a trpět jen při zmínce o něm, nebudeme ani schopni s ním efektivně bojovat. Tak hodně síly do boje, taky hodně lásky a podpory od okolí!!!
Pokud se musíte vyrovnávat s dlouhodobým onemocněním, podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskusi nebo nám svůj příběh napište!

partner_1.png

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Michal
3x

Na atopický ekzém je bezkonkureční jitrocel, ale vzhlem k tomu, že nim nemůžeme obkladat postižené místo, tak vyrábím jitrocelový extrakt, kterýléčí atopické ekzémy. sulic@seznam. cz, tel. 591127267, 608431916

Milka
1x

Dobrý den můžu poprosit o vás jitrocelovy extrakt,mam hrozny ekzém na nohách a rukách.Moc Děkuju za odpověď s pozdravem Milka

Jitka
1x

Moje kolegyně z práce pije denně ráno šálek teplé syrovátky (ale dá se pít i studená) a ekzém jí téměř vymizel a pomáhá jí.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 16. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

Senná rýma

Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Alergie

Když se řekne alergie, vybaví se každému buď uslzený, usmrkaný a kýchající člověk v pylové jarní a letní sezóně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce