Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

( Tomáš Větrovský | přečteno: 9295x )

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí. Několik studií z posledních let dokonce ukázalo, že děti, které žijí v lepších hygienických podmínkách, nebo mají méně kontaktů se svými vrstevníky (a tedy nižší riziko infekce), trpí atopickými onemocněními častěji než ostatní.

I kdyby se tato hypotéza prokázala, nelze si představit, že by lékaři maminkám doporučovali, aby své děti posílaly mezi nemocné kamarády, nebo jim zakazovaly mýt si ruce. Takové jednání by sice možná výskyt atopie snížilo, avšak riziko plynoucí z infekčních chorob by zcela jistě převážilo.

Příznivý vliv na lidskou imunitu by však namísto nebezpečných infekčních mikrobů mohly zajistit neškodné a užitečné mikroby, které se ve velkém množství vyskytují ve střevě zdravých lidí jako tzv. střevní mikroflóra. Jedním z těchto mikrobů je i Lactobacillus, kterého známe z jogurtů.

Lékaři z finského Turku podávali kultury Lactobacilla náhodně vybrané polovině ze 132 těhotných, jejichž příbuzný či partner trpěli atopickým onemocněním. Podávání bylo zahájeno během dvou až čtyř týdnů před očekávaným porodem a pokračovalo po dobu šesti měsíců po porodu. V případě, že matka kojila, užívala kapsule s Lactobacillem i nadále ona, jinak byly bakterie podávány v suspenzi přímo dětem. Přesné načasování je velmi důležité, protože právě období kolem porodu a prvních šest měsíců života jsou zřejmě pro rozvoj atopie kritické. Druhá polovina těhotných a jejich děti dostávaly stejné kapsule, avšak bez Lactobacilla - tzv. placebo. Díky tomu bylo možné provést srovnání a získat nezkreslené výsledky.

Do dvou let věku byl atopický ekzém diagnostikován celkem u 46 dětí. Jeho frekvence ve skupině užívající Lactobacilla byla v porovnání s placebovou skupinou poloviční (23 % proti 46 %). Tento výsledek je poměrně přesvědčivý, avšak studie není v žádném případě návodem pro maminky, které čekají dítě. Výsledky je nutné potvrdit v dalších studiích a zobecnit pro jiné kmeny Lactobacilla, event. další mikroby střevní mikrolóry. Děti také musejí být sledovány mnohem delší dobu, aby se prokázala dlouhodobá účinnost metody a zejména její bezpečnost!

MUDr. Tomáš Větrovský

Zdroj: Kalliomäki M, Salminen S, Arvilommi H, et al. Probiotics in primary prevention of atopic disease: a randomised placebo-controlled trial. Lancet 2001;357:1076-79.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
48%
Zatím hlasovalo 549 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Proč máte potíže s dýcháním, zjistí spirometrie

Trápí vás častá dušnost, zadýcháváte se při námaze nebo máte už dlouho pocit, že vám leží na plicích kámen? Všechny tyto příznaky by měly být pro vašeho lékaře důvodem, aby vás poslal na spirometrii. Ta potvrdí, zda jsou důvodem potíží nemoci dýchacích cest.

Alergie

Alergie může vzniknout kdykoli v životě a také na cokoli. Nezáleží na tom, jak jste staří. Prostě jednou můžete přivonět ke své oblíbené květině a zjistit, že na její pyl začal váš imunitní systém reagoval přemrštěně, čili alergicky. Že máte oteklé oči, škrábe vás v krku a kýcháte.

V létě si dávejte pozor na citrusové vůně

Vlivem zvýšené intenzity slunečních paprsků se v létě u lidí častěji objevují popáleniny, alergické reakce a podráždění pokožky. Vyrážky ale mohou vznikat také důsledkem kombinace slunečních paprsků a látek obsažených v kosmetice. Parfemace výrobků trápí podle Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele Evropské komise až 16 % ekzematiků. O vzniku alergických reakcí i o složení přípravků na léto se v komentáři rozpovídal dermatolog Tomáš Kampe.

Pyl

Pyl je pro rostliny v podstatě totéž, co spermie pro živočišnou říši. Pro člověka je z hlediska tohoto produktu důležitý vysoký obsah živin a alergizujících látek.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.