Inzerce

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

4. května 2007, Tomáš Větrovský   |   přečteno: 8903x

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí. Několik studií z posledních let dokonce ukázalo, že děti, které žijí v lepších hygienických podmínkách, nebo mají méně kontaktů se svými vrstevníky (a tedy nižší riziko infekce), trpí atopickými onemocněními častěji než ostatní.

I kdyby se tato hypotéza prokázala, nelze si představit, že by lékaři maminkám doporučovali, aby své děti posílaly mezi nemocné kamarády, nebo jim zakazovaly mýt si ruce. Takové jednání by sice možná výskyt atopie snížilo, avšak riziko plynoucí z infekčních chorob by zcela jistě převážilo.

Příznivý vliv na lidskou imunitu by však namísto nebezpečných infekčních mikrobů mohly zajistit neškodné a užitečné mikroby, které se ve velkém množství vyskytují ve střevě zdravých lidí jako tzv. střevní mikroflóra. Jedním z těchto mikrobů je i Lactobacillus, kterého známe z jogurtů.

Lékaři z finského Turku podávali kultury Lactobacilla náhodně vybrané polovině ze 132 těhotných, jejichž příbuzný či partner trpěli atopickým onemocněním. Podávání bylo zahájeno během dvou až čtyř týdnů před očekávaným porodem a pokračovalo po dobu šesti měsíců po porodu. V případě, že matka kojila, užívala kapsule s Lactobacillem i nadále ona, jinak byly bakterie podávány v suspenzi přímo dětem. Přesné načasování je velmi důležité, protože právě období kolem porodu a prvních šest měsíců života jsou zřejmě pro rozvoj atopie kritické. Druhá polovina těhotných a jejich děti dostávaly stejné kapsule, avšak bez Lactobacilla - tzv. placebo. Díky tomu bylo možné provést srovnání a získat nezkreslené výsledky.

Do dvou let věku byl atopický ekzém diagnostikován celkem u 46 dětí. Jeho frekvence ve skupině užívající Lactobacilla byla v porovnání s placebovou skupinou poloviční (23 % proti 46 %). Tento výsledek je poměrně přesvědčivý, avšak studie není v žádném případě návodem pro maminky, které čekají dítě. Výsledky je nutné potvrdit v dalších studiích a zobecnit pro jiné kmeny Lactobacilla, event. další mikroby střevní mikrolóry. Děti také musejí být sledovány mnohem delší dobu, aby se prokázala dlouhodobá účinnost metody a zejména její bezpečnost!

MUDr. Tomáš Větrovský

Zdroj: Kalliomäki M, Salminen S, Arvilommi H, et al. Probiotics in primary prevention of atopic disease: a randomised placebo-controlled trial. Lancet 2001;357:1076-79.

autor: Tomáš Větrovský

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 725 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.