Průduškové astma

(Prof. MUDr. Václav Špičák DrSc. | přečteno: 23688x )

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest. Zúžení dýchacích cest, jmenovitě průdušek je způsobeno stahem hladkých svalů ve stěně průdušek, zvýšenou tvorbou hlenu a otokem sliznic dýchacích cest. Výsledná dušnost se může projevit náhle vzniklým záchvatem dušnosti nebo opakovaně se projevujícím stíženým dýcháním. Astmatické příznaky provází velmi dráždivý kašel, většinou noční nebo kašel vznikající po zátěži, při stresových situacích. Kašel může i stavy dušnosti nahrazovat.

Příčinou těchto stavů může být alergie, spouštěcím činitelem může být virová infekce, tělesná zátěž, psychický stres, vdechování studeného suchého vzduchu, škodliviny v ovzduší.

Na astma musíme myslet:

- při výskytu astmatu nebo jiných alergických chorob v rodině
- při opakovaném déletrvajícím, zvláště nočním kašli
- při projevech "hvízdavého" dýchání, které se objevuje bez průvodní horečky a může být vyvoláno např. tělesnou zátěží (platí i pro nejmenší děti)
- při současně probíhající alergické rýmě
- při pocitech tíže na hrudníku

Astma vzniká v kterémkoliv věkovém období. Polovina případů dětského astmatu vzniká již v průběhu prvních pěti let života.

Diagnózu astmatu potvrdíme:

  • zhodnocením průběhu a zhodnocením příznaků
  • ověřením snížené průchodnosti dýchacích cest (obstrukce)
  • buď vyšetřením plicní funkce v laboratoři, nebo vyšetřením jednoduchým výdechoměrem, nebo podáním úlevového léku, který uvolňuje průdušky a sledováním reakce pacienta
  • průkazem zvýšené reakcitivity průdušek (provokací během inhalací dráždivé látka - histaminu)

Antiastmatické léky dělíme na:

1. léky úlevové, které uvolňují průchodnost průdušek

- používají se jen podle potřeby při akutních obtížích
- absolutní přednost má inhalační podání ve formě aerosolů
- výhodné je podání za pomoci inhalačních nástavců

Jsou to léky krátkoúčinné.

2. léky pro udržovací, dlouhodobou léčbu, léky preventivní s protizánětlivým účinkem

- inhalační kortikosteroidy
- inhalační nesteroidní látky (tzv. kromony)
- antileukotrieny

Tato skupina léků se podává dlouhodobě, pravidelně a jejím cílem je hojení chronického zánětu.

Hojení chronického zánětu je rozhodující pro osud astmatika. Podání protizánětlivé léčby zajišťuje, aby nevznikaly trvalé nevratné změny v dýchacích cestách.

Zásadním problémem je odstranit nedůvěru k použití inhalačních kortikosteroidů. V odpovídajících dávkách při inhalačním podání mají vysoký stupeň bezpečnosti a vysokou účinnost. V případě, že by bylo třeba dávky kortikosteroidů zvyšovat je možno použít kombinaci s léky, označovanými "jako steroidy šetřící".

Prevence rozvoje astmatu spočívá v úpravě domácího prostředí, v úpravě životního stylu, do níž patří zejména NEKUŘÁCTVÍ.

Antiastmatické léky nejsou volně prodejné a o jejich volbě i volbě inhalačního systému má rozhodnout lékař (praktický lékař ve spolupráce se specialistou).

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Karolina

Můžete mi prosím poradit, co na průdušky? co doopravdy zabírá?

Pavlína

Na průdušky opravdu velice pomáhá Broncho sirup, máme ho v celé rodině vyzkoušený, je to opravdu dobrý pomocník do domácnosti.

Karolina

Kde se prosím ten Broncho sirup prodává? dá se objednat někde z eshopu?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
48%
Zatím hlasovalo 563 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Proč máte potíže s dýcháním, zjistí spirometrie

Trápí vás častá dušnost, zadýcháváte se při námaze nebo máte už dlouho pocit, že vám leží na plicích kámen? Všechny tyto příznaky by měly být pro vašeho lékaře důvodem, aby vás poslal na spirometrii. Ta potvrdí, zda jsou důvodem potíží nemoci dýchacích cest.

V létě si dávejte pozor na citrusové vůně

Vlivem zvýšené intenzity slunečních paprsků se v létě u lidí častěji objevují popáleniny, alergické reakce a podráždění pokožky. Vyrážky ale mohou vznikat také důsledkem kombinace slunečních paprsků a látek obsažených v kosmetice. Parfemace výrobků trápí podle Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele Evropské komise až 16 % ekzematiků. O vzniku alergických reakcí i o složení přípravků na léto se v komentáři rozpovídal dermatolog Tomáš Kampe.

Homeopatická lékárnička pro alergiky

Krásné počasí, které nám letošní jaro nabízí, láká k pobytům venku. Přesto toto období může být pro někoho nepříjemná část roku, hlavně pro alergiky reagující na pyl jarních a letních rostlin. S kvetoucí vegetací přicházejí jejich pravidelné sezónní alergické potíže, jako rýma, podráždění očí, dušnost, kašel. Jak na alergie homeopatickou léčbou?

Pyl

Pyl je pro rostliny v podstatě totéž, co spermie pro živočišnou říši. Pro člověka je z hlediska tohoto produktu důležitý vysoký obsah živin a alergizujících látek.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.