Inzerce

I dnes děti umírají na černý kašel

12. srpna 2011, MUDr. Jana Prattingerová   |   přečteno: 9260x

V posledních letech muselo do nemocnice 16 tisíc dětí do dvou let pro rotavirovou infekci, plané neštovice dostane ročně asi šest tisíc dětí, 995 dětí se nakazilo dávivým, tedy černým kašlem, tři z nich dokonce zemřely. To je jen kousek ze statistiky infekčních nemocí, které ohrožují malé děti.

foto: shutterstock.com

V České republice je povinné očkování proti černému kašli, záškrtu, tetanu, žloutence typu B, dětské obrně, infekcím způsobeným bakterií Haemophilus influenzae typu b, spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Dostupné jsou očkovací látky i proti dalším nákazám, které významně ohrožují malé děti, a to např. proti pneumokokům, rotavirovým nákazám, virové hepatitidě typu A, planým neštovicím či meningokokovým nákazám.

Rotavirová gastroenteritida

Až u poloviny dětí, které jsou hospitalizovány během prvního půl roku života kvůli akutním gastroenteritidám, bývají příčinou onemocnění rotaviry. Od roku 2001 do roku 2010 bylo hlášeno celkem 16 136 případů onemocnění dětí do dvou let věku, což je ročně 515 případů na 100 tisíc obyvatel.

Rotavirová gastroenteritida se projevuje středně těžkým až těžkým vodnatým průjmem, zvracením, bolestí bříška nebo křečí a horečkou, které mohou trvat až osm dní. V případě těžkého průběhu onemocnění pak může rychle dojít k dehydrataci organizmu. U dětí do dvou let věku je riziko těžkého průběhu onemocnění největší, protože první rotavirová gastroenteritida bývá nejvíce závažná. Očkování představuje účinnou prevenci před těžkým průběhem rotavirových gastroenteritid a před hospitalizací kvůli tomuto onemocnění.

Plané neštovice

Planými neštovicemi způsobenými virem varicella zoster se v České republice každoročně nakazí kolem 6000 dětí do dvou let věku. Onemocnění se šíří přímým kontaktem, kapénkami a vzdušnou cestou. Inkubační doba je 10 až 21 dní, nejvíce nakažlivé je onemocnění 1 až 2 dny před objevením se vyrážky a trvá do zaschnutí krust. U většiny dětí od dvou do čtrnácti let probíhá onemocnění bez větších komplikací. V případě, že se matka nakazí v průběhu od pěti dnů před porodem do dvou dnů po porodu, nestihne si vytvořit protilátky, které by jinak mohla dítěti předat. Dítě může na svět přijít v 17 % případů infikované. Až u 30 % takto infikovaných novorozenců může průběh nemoci skončit úmrtím. Matkám, které plané neštovice ještě neprodělaly, doporučujeme očkování. To je vhodné pro všechny děti od jednoho roku života, které varicellu neprodělaly a dospělé.

Proč je začátkem školního roku víc případů neštovic? To se dozvíte zde.

Hepatitida A

Virovou hepatitidou A onemocnělo od roku 2001 do roku 2010 326 dětí mladších dvou let věku. 80 % dětí do dvou let věku onemocní bezpříznakově. Nejdůležitější prevencí je mytí rukou. Nemocná osoba je nejvíce nakažlivá dva týdny před prvními příznaky a týden po objevení se žloutenky. Inkubační doba je 15 až 50 dní. Očkovat lze děti od jednoho roku věku.

Dávivý, tedy černý kašel

Ačkoli je očkování proti dávivému kašli zahrnuto do pravidelného očkování, v posledních letech narůstá v České republice počet případů onemocnění. V roce 2009 bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu hlášeno v České republice celkem 955 případů, což je nejvíce od roku 1966. Od roku 2001 do roku 2010 onemocnělo 237 dětí do dvou let věku. Nejvyšší nárůst počtu případů onemocnění byl hlášen ve skupině dětí 10 až 14letých. Po 35 letech byla v letech 2005, 2007 a 2009 dokonce zaznamenána tři úmrtí dětí do jednoho roku života, které nebyly kompletně očkovány. Zdrojem nákazy pro tyto děti byli rodiče nebo starší sourozenci.

Černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší osobním kontaktem, vzdušnou cestou kapénkami, hlavně při kašli a kýchání, a také předměty čerstvě potřísněnými sekrety z dýchacích cest nemocného. Původcem onemocnění je bakterie Bordetella pertussis. Inkubační doba je obvykle 7 až 10 dní. Na prvním místě je nutné chránit neočkované nebo neúplně očkované novorozence a kojence, proto se v rámci tzv. rodinné strategie doporučuje očkování nastávajících a nových maminek, rodinných příslušníků novorozenců, včetně prarodičů a starších sourozenců pokud jim nebyla podána posilovací dávka v několika předchozích letech.

O černém kašli se dozvíte víc i v tomto článku.

Meningokokové infekce

V České republice se průměrně ročně vyskytuje kolem dvaceti případů invazivních meningokokových infekcí u dětí do dvou let věku. Od roku 2001 do roku 2010 onemocnělo 234 dětí mladších dvou let věku. Invazivní meningokokové onemocnění se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének slin při kašli a kýchání. Mezi další způsoby přenosu patří přímý kontakt s nakaženou osobou, například líbání. Přenašečem meningokoka může být až 10 až 12 % populace, která jeho bakterii nosí v horních cestách dýchacích, aniž by jim způsobila jakékoliv komplikace.

Účinnou ochranou proti invazivnímu meningokokovému onemocnění séroskupiny C je očkování. Očkovat se mohou děti od 2 měsíců, adolescenti i dospělí. Bohužel dosud není dostupná účinná vakcína proti meningokoku typu B.

Příběh chlapce, který meningokokovou infekci zaplatil amputací nohou, se dočtete zde.

 

Zdroj: 1993-2010 Epidat Hygienická služba ČR a Státní zdravotní ústav v Praze

thermeeno_500x150_3_v2.jpg

autor: MUDr. Jana Prattingerová , Krajská hygienická stanice v Liberci

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Dětské infekční nemoci
Partner rubriky Dětské infekční nemoci
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 46 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.