Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-pro-klouby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-pro-klouby

Odborníci varují: končí éra antibiotik

( Redakce | přečteno: 17075x )

Není to ani sedmdesát let, co lidé běžně umírali na infekci po banálních operacích, na zápal plic. Pak přišla antibiotika a lidem se ulevilo. Koho by napadlo, že bezpečí antibiotické léčby jednoho dne skončí. A ten den se podle mnoha signálů rychle blíží. Jak tomu zabránit?

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Antibiotika jsou jistě jedním z největších vynálezů lidstva, ale vypadá to, že se blíží jejich konec. Doba, kdy ztratí svou účinnost. I na to upozorňuje Evropsky antibiotický den, který si již tradičně připomínáme 18. listopadu. Právě kolem tohoto data se i v ČR koná hodně akcí, na kterých se odborníci radí, jak zvládnout situaci, kdy antibiotika přestávají zabírat. Jak se chovat, abychom tento proces neurychlovali. A zodpovědnost je na každém z nás. Pojďme si tedy připomenout, na co antibiotika jsou, co dovedou a proč se setkáváme se stále větším počtem bakterií, které jsou proti nim odolné.

Bez antibiotik bychom se vrátili do "předantibiotické éry", kdy by již nebylo možné provádět transplantace orgánů, protinádorovou chemoterapii, intenzivní péči a další lékařské zákroky. Bakteriální onemocnění by se šířila a nedala by se již léčit, takže by způsobovala mnohem více úmrtí.

Co jsou antibiotika?

Antibiotika umí zabíjet bakterie nebo zabraňují jejich růstu, čímž léčí infekce u lidí, zvířat a někdy i u rostlin. Existuje více než 15 různých tříd antibiotik, které se liší chemickou strukturou a antibakteriálním účinkem. Antibiotikum může být účinné pouze proti jednomu druhu bakterií nebo proti mnoha různým druhům.

Proč začínají být bakterie proti antibiotikům odolné?

Je to začarovaný kruh – čím častěji se bakterie s antibiotiky setkávají, tím rychleji si vypěstují odolnost na ně. Odolnost vůči antibiotiku je přirozený jev způsobený mutacemi v genech bakterií. Přehnané a nevhodné používání antibiotik nicméně urychluje vznik a šíření rezistentních bakterií. Působením antibiotik jsou citlivé bakterie usmrceny a odolné bakterie mohou dále růst, množit se, šířit a způsobovat infekce u jiných lidí, kteří antibiotika nikdy neužívali.

Bakterie rezistentní současně vůči více antibiotikům (tzv. multirezistentní bakterie) mohou způsobovat řadu různých infekcí: infekce močových cest, zápal plic, kožní infekce, průjmy, infekce krevního řečiště. Místo, kde infekce probíhá, závisí na druhu bakterie a na stavu pacienta.

Co je "nevhodné" používání antibiotik?

Kdy užíváte antibiotika z nesprávného důvodu: většina nachlazení a chřipek jsou způsobeny viry, proti nimž antibiotika NEJSOU účinná. V těchto případech se váš stav užíváním antibiotik nezlepší: antibiotika nesnižují horečku ani neomezují příznaky, jako například kýchání.

Kdy užíváte antibiotika nesprávně: jestliže zkracujete délku léčby, snižujete dávky, nedodržujete správně dávkovací intervaly (berete lék jednou místo 2krát či 3krát denně, jak bylo předepsáno), nebude ve Vašem těle dostatek léčiva a bakterie přežijí a mohou se stát rezistentními. Dodržujte vždy pokyny svého lékaře, kdy a jak antibiotika užívat!

Proč je antibiotická rezistence problém?

Léčit infekce způsobené rezistentními bakteriemi je složité: běžně užívaná antibiotika již neúčinkují a lékaři musí vybírat antibiotika jiná. Tím se může zpozdit podání správné léčby pacientům, což může mít za následek komplikace, včetně úmrtí. Pacient může také potřebovat intenzivnější zdravotní péči či použití alternativních a dražších antibiotik, které mohou mít závažnější vedlejší účinky.

Před objevem antibiotik umíraly tisíce lidí na bakteriální onemocnění, například na zánět plic nebo pooperační infekce. Od doby, kdy byla antibiotika objevena a začala se používat, se stále více původně citlivých bakterií stává rezistentními. Bakterie si také vytvořily mnoho různých způsobů boje proti antibiotikům. Protože rezistence stále narůstá, a v posledních letech bylo objeveno a uvedeno na trh jen několik nových antibiotik, je v současnosti problém rezistence vůči antibiotikům významnou hrozbou pro zdraví veřejnosti.

Co lze udělat?

Zachování účinnosti antibiotik je zodpovědností každého z nás. Zodpovědným používáním antibiotik se může zamezit vzniku rezistentních bakterií a napomoci zachování jejich účinnosti pro budoucí generace. Z tohoto důvodu je důležité vědět, kdy je vhodné antibiotika užívat a jak je užívat zodpovědně. Úspěšné informační kampaně zaměřené na širokou veřejnost, které se již v některých zemích uskutečnily, napomohly snížení spotřeby antibiotik.

Každý může hrát důležitou úlohu při snižování rezistence k antibiotikům:

  • Řiďte se radami lékaře, kdy antibiotika užívat.
  • Je-li to možné, předcházejte infekci pomocí vhodného očkování.
  • Myjte pravidelně ruce sobě i svým dětem, například po kýchání nebo kašli, dříve než se budete dotýkat jiných věcí nebo lidí.
  • Vždy užívejte jenom antibiotika předepsaná lékařem, nepoužívejte "zbytky" z domácí lékárničky ani antibiotika získaná bez lékařského předpisu.
  • Informujte se u lékárníka, jak likvidovat zbylé léčivé přípravky.

Nechcete brát antibiotika zbytečně? Přečtěte si, jak zjistit, zda vám pomohou.

Diskuse k článku
Veronika

Dobrý den, já bych ráda přidala svůj názor na antibiotickou léčbu, každopádně děkuji za hezký článek!!! Jde o mou osobní zkušenost a nevím zda nemám změnit lékaře. Před třemi lety jsem se přestěhovala a tudíž jsem musela změnit i ošetřujicího obvodního lékaře. A od té doby jsem už brala antibiotika asi 6-7 většinou byly příznaky teplota přes 38 kašek, škrábání v krku, malátnost... Prostě podle toho co tu píšete šlo téměř vždy o virové onemocnění a já na něj pokaždé dostala antibiotika... O tom že je blbě snáším a můj zažívací trakt proti nim těžce protestuje ani nebudu mluvit... Teď mám atb na vaginální potíže a moje gynekoložka mi k tomu doboručila Bipron premium, který by mi měl pomoci právě s tím zažíváním, pokud to tak bude tak jen lituji, že jsem probiotika neoběvila zárověň s novým obvoďákem...

Ivča

To, co píšete podle mě bohužel není žádný výjimečný případ, taková je dneska bohužel praxe a takhle to u většiny lékařů funguje :/ nicméně vy, jako zodpovědná a plnoletá osoba máte samozřejmě právo antibiotika odmítnout, takže pokud cítíte, že je nepotřebujete, tak si je nenechávejte předepisovat. A co se týče probiotik, tak to je další problém, já se o nich například dozvěděla taky teprve nedávno a do té doby jsem při atb trpěla průjmy a mykózami, až když mi paní v lékárně nabízela probiotika a já nechápala k čemu, tak mi to vysvětlila. A dostala jsem taky biopron premium, myslím, že je asi nejsilnější, proto se dává k těm antibiotikům.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-pro-klouby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vse-pro-klouby

Anketní otázka

Vyskytly se u vás někdy bradavice?

Zatím hlasovalo 945 lidí

Mohlo by vás zajímat

LDL-aferéza

LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.

Po šedesátce je třeba manažera v první linii vystřídat

Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.

Závislost na hrách způsobuje obezitu, ale i problémy se srdcem

Dětí, které tráví hodiny u počítače, je stále víc. Bohužel si tím škodí psychicky i fyzicky. Lékaři varují, že pravidelné vysedávání před monitorem má vliv na vznik obezity, ale i na problémy se srdcem.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce