Inzerce

Tvorba a léčba vrásek z pohledu oftalmologa

9. prosince 2008, Jaroslava Sladká   |   přečteno: 10562x

foto: shutterstock.com

Proč se nám dělají vrásky kolem očí?

Příčin může být podle autorky několik: mhouření očí v důsledku refrakčních vad (tj. nevyhýbat se nošení brýlí nebo kontaktních čoček, případně podstoupit refrakční operaci), různé zlozvyky (např. natahování kůže při podpírání čela apod), nežádoucí účinek dlouhodobého používání očních kapek, dále stárnutí a ochabování kůže v okolí očí, nemoci víček a kůže v jejich okolí nebo celkové choroby a úrazy.

Problémy s vráskami mohou být nejen estetické

Dr. Kalandrová upozornila také na to, že v řadě případů se nemusí jednat „jen“ o kosmetickou úpravu vrásek, ale řešení závažných funkčních problémů – například indikovaná operace převislých víček, včasné odstranění kožních nádorů (zvl. basaliomů, které někdy úporně recidivují), endokrinní orbiopatie (při poruše funkce štítné žlázy), vady v postavení víčka (ektropium, entropium – tj. víčko se točí dovnitř či ven i s řasami a působí řezání či pálení oka), otoky víček (od prosáknutí až po velké otoky), například při nemocech ledvin nebo premenstruačním syndromu.

Co můžeme udělat sami

Z očního hlediska dochází velmi často k tvorbě vrásek nejen při mhouření očí v důsledku refrakčních vad. Významnou roli sehrává i přehnaná mimika, natahování kůže kolem očí, kouření, alkohol a jiné drogy vedou ke ztenčení kůže, piercing může vytvořit fibrotickou jizvu, která je neřešitelná a také přehnané užívání nekvalitní dekorativní kosmetiky, navíc spojené s nedůsledným odličováním, se může na kůži kolem očí výrazně „podepsat“. Doporučován není také častý pobyt v soláriu, zvláště bez dokonalé ochrany očí.
Pozornosti také často uniká nežádoucí účinek dlouhodobého používání očních kapek a mastí, s nimiž by se mělo zacházet uvážlivě, po dobu nezbytně nutnou. Steroidy například ztenčují kůži (u očí dvojnásob) a měly by se proto aplikovat maximálně 2x týdně. Vazokonstrikční kapky, působící stahování cév, by měly být používány 1x denně nebo dle potřeby. Antikoangulancia vyvolávají až v 60 procentech pigmentaci kůže (současně ale i růst a pigmentaci řas – dlouhé černé řasy sice působí dekorativně, ale není to ta nejlepší cesta k jejich „prodloužení“) a konzervační látky mohou mít cytotoxický vliv (zejm. benzalkoniumchlorid).
A pokud se týká „oční kosmetiky“, platí tu zásada: zohlednit roční období (denní péči nejlépe vždy s UV filtrem), používat krémy dle věku a kvality kůže a také střídat značku přípravku.

Řešení za pomoci lékaře

Chirurgickou úpravu vad postavení víček nebo poklesu obočí, stejně jako odstranění kožních nádorů (tady převažují už zmíněné basaliomy, které jsou sice nezhoubné, ale mají tendenci k rychlému růstu, takže mohou ohrozit oko), není radno odkládat.
Zákrok na dolním a horním víčku se provádí buď současně nebo postupně (tj. nejprve na horní, pak dolní části víčka). Podle V. Kalandrové je výhodnější spíše druhá varianta, protože po vyhojení je symetrická úprava přesnější. Je třeba také počítat s tím, že modřiny, které se vytvoří, budou přetrvávat 2 – 3 týdny.

Vedle toho existují neinvazivní postupy, které si může každý zvolit sám, podle svých přání a finančních možností. Patří sem ošetření v podobě biostimulace (masáže, lasery apod) nebo aplikace kyseliny hyaluronové či botulotoxinu. Je třeba připomenout, že účinek botulotoxinu vydrží zhruba 3 měsíce, po opakování se efekt prodlouží až na jeden rok. Aplikace by měla být vždy symetrická – tj. na obou stranách obličeje. V některých případech se doporučuje i jako potlačení určitých mimických zlozvyků (např. krčení nebo vytahování čela, stahování obočí apod). Po botulotoxinové injekci totiž rozhodně čelo nepokrčíte…

Jak předcházet z očního hlediska vzniku vrásek – 15 hlavních zásad:

 • Důsledně korigovat oční vady (používat brýle nebo kontakní čočky, příp. absolvovat laserovou refrakční operaci na rohovce - lze jen do určitého počtu dioptrií, refrakční operaci na čiré čočce nebo implantaci fakických nitroočních čoček)
 • Kontrolovat mimiku (nejde-li to, včas použít botulotoxin)
 • Nenatahovat zbytečně kůži kolem očí (při kapání a potírání kůže)
 • Snažit se o zdravý životní styl (omezit kouření, alkohol a také zajistit dostatek spánku)
 • Používat kvalitní kosmetiku (pečující krémy, každodenní čištění a důsledné odlíčení, pravidelné hloubkové čištění – masky, peeling…)
 • Žádný piersing
 • Permanentní make-up absolvovat jen u odborníků
 • Uvážlivě a indikovaně používat oční kapky a masti
 • Zaměřit se na šetrné konzervační látky v kapkách
 • Chirurgicky řešit vady postavení víček
 • Absolvovat indikovanou operaci převislých víček
 • Nepřehánět kosmetické chirurgické operace
 • Dbát na včasné odstranění kožních nádorů víček (spolupráce s kožním lékařem)
 • Léčit celkové choroby
 • Snažit se předcházet úrazům
 • S použitím materiálů ze semináře, organizovaného Edukací.cz www.edukace.cz, Léčebná kosmetika v praxi, 21.11. 2008, přednášející MUDr. Věra Kalandrová.


autor: Jaroslava Sladká

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
MUDr. Věra Kalandrová

Dobrý den! Dovoluji si opravit drbnou nepřesnost v textu. Nepracuji ve Vojenské nemocnici, ale Oční klinice NeoVize v Brně - Židenicích. www.neovize .cz, tel. 517 070 700. Věra Kalandrová

Reagovatpoděkovatnahlásit

10. února 2009, 14:13:10


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Trápí vás bolest zad?
Zatím hlasovalo 127 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • M. (Operace hemoroidů) 21. května 2019, 08:41:41

  K. asi jsme spolu ležely na pokoji, ten výkřik u longety nebyl na celé oddělení 😁 Na… Diskutovat

 • Karla (Hemoroidy) 21. května 2019, 09:37:48

  Dobrý den, mám je také. Je možné i přesto provozovat bezbolestný sex? Třeba za pomocí… Diskutovat

 • Hanka (AKNÉ) 21. května 2019, 09:38:39

  Dobrý den, kde si tuto kosmetiku kupujete? Ráda bych se podívala na produkty Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.