Inzerce

Vrásky - první známka stárnutí kůže

aktualizováno 18. srpna 2014, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 8941x

Milý deníčku, když jsem se dnes ráno podívala do zrcadla, objevila jsem něco hrozného. První vrásku u pravého oka! Můj svět se úplně zhroutil.

foto: shutterstock.com
Milý deníčku …

…. když jsem se dnes ráno podívala do zrcadla, objevila jsem něco hrozného. První vrásku u pravého oka! Můj svět se úplně zhroutil. Začínám stárnout ….

Procesu stárnutí podléhá každý orgán našeho těla. Výjimkou není ani lidská kůže. Právě její stárnutí je prostým okem ze všech orgánů nejvíce viditelné. O to více se lidé snaží projevy stárnutí na své kůži zmírnit nebo korigovat za pomoci různých lékařských zákroků. Preventivní opatření, která mohou tento proces zmírnit, jsou dosud poněkud opomíjena.

Stárnutí můžeme definovat jako pokles schopnosti sebezachování a sebeobnovování, která je spojena se sníženou obranyschopností vůči zevním i vnitřním vlivům a vede plynule k zániku. Některé buňky lidského organizmu se přestanou dělit již v období ukončeného embryonálního vývoje. Jiné se naopak dělí a obnovují po celý náš život. Mění se ovšem rychlost a kvalita této obnovy.

Stárnutí kůže je kombinací chronologického stárnutí (věkem), škod, které na kůži působí UV záření a jiné zevní vlivy a hormonálních změn v organizmu. Ze zevních vlivů přispívá k urychlení procesu stárnutí kůže nemalou měrou opakované a nadměrné vystavování kůže účinkům UV záření.

Velký výběr přípravků na regeneraci a výživu pleti najdete na naší internetové lékárně www.lekarna.cz zde.

Jaké jsou projevy stárnutí v kůži?

Během života se kůže stává postupně sušší, snižuje se její schopnost vázat vodu, zkracuje se délka života buněk a také míra a kvalita jejich obnovy. Buňky, které tvoří pigment (melanin), jej začínají tvořit nerovnoměrně. Kolagenních vláken ubývá a mění se jejich struktura. Elastická vlákna také podléhají degenerativním změnám. Produkce mazu během života klesá, mění se jeho složení. Potní žlázy snižují svou aktivitu. Cévní zásobení kůže také podléhá změnám. Cévy jsou ve stáří křehčí, snižuje se jejich pružnost, místy se množí a rozšiřují svůj průsvit.

Jaké jsou viditelné projevy stárnutí na kůži?

Na místech, která obvykle kryjeme oděvem, bývá kůže ve stáří tenká, jemná, vrásčitá, uvolněná. Prosvítají jí cévy, pigment se tvoří nepravidelně – v určitých okrscích vzniká jeho nadprodukce, která se projeví tvorbou hnědých skvrn. Na místech vystavených celoživotně slunci, tedy na těch, které nekryjeme oděvy (obličej, ruce) nebo je rádi a často vystavujeme UV záření, bývají výše uvedené změny na kůži mnohem více vystupňovány. Kůže bývá drsná, suchá, málo elastická, se značně výraznými posuny pigmentu, někdy má žlutavé zbarvení.

Prvním projevem stárnutí, který obzvláště ženy znepokojí, jsou vrásky na obličeji. Podstatou jejich vzniku jsou degenerativní změny vazivové složky škáry (vrstva kůže, která se nachází pod pokožkou). Ochabnutím kožních řas a gravitací vznikají hlubší záhyby kůže, opakovanými navyklými pohyby mimických svalů vznikají mimické vrásky. Dalšími problémy, které kosmeticky vadí, jsou již zmíněná nerovnoměrná barva (pigmentace) kůže a na některých místech rozšířené cévky (teleangiektázie).

Metody, které lze v takovém případě využít k vylepšení vzhledu kůže a k jejímu „omlazení“, spadají do oblasti korektivní dermatologie a plastické chirurgie. Je jich řada a volba konkrétní metody musí být individuální. Tyto zákroky řadíme k zákrokům invazivním nebo semiinvazivním. Neinvazivním postupem je zevní aplikace některých látek přímo na kůži. Patří sem ochranné filtry před slunečním zářením, různé bělící prostředky, vitamin A a jeho deriváty, antioxidanty (např. Vitamin C), bioflavonoidy apod. Některé z těchto účinných látek mohou částečně napravit již vzniklé škody, jiné kůži před vznikem předčasných projevů stárnutí chrání. Preparáty, které uvedené látky obsahují, se doporučují také k dlouhodobému používání také po invazivních zákrocích s cílem předejít opětovnému vzniku obdobných problémů.

Internetová Lékárna.cz nabízí produktovou řadu kosmetiky vyvinuté speciálně pro tento typ péče. Nabídku najdete zde.

Přečtěte si také

K pěkné kštici pomůže kosmetika, ale i kvalitní strava

Při holení myslete hlavně na pokožku

Konopný olej v potravinách chrání, v kosmetice krášlí

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 708 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.