Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Vrásky - první známka stárnutí kůže

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 9862x )

Milý deníčku, když jsem se dnes ráno podívala do zrcadla, objevila jsem něco hrozného. První vrásku u pravého oka! Můj svět se úplně zhroutil.

shutterstock.com
Milý deníčku …

…. když jsem se dnes ráno podívala do zrcadla, objevila jsem něco hrozného. První vrásku u pravého oka! Můj svět se úplně zhroutil. Začínám stárnout ….

Procesu stárnutí podléhá každý orgán našeho těla. Výjimkou není ani lidská kůže. Právě její stárnutí je prostým okem ze všech orgánů nejvíce viditelné. O to více se lidé snaží projevy stárnutí na své kůži zmírnit nebo korigovat za pomoci různých lékařských zákroků. Preventivní opatření, která mohou tento proces zmírnit, jsou dosud poněkud opomíjena.

Stárnutí můžeme definovat jako pokles schopnosti sebezachování a sebeobnovování, která je spojena se sníženou obranyschopností vůči zevním i vnitřním vlivům a vede plynule k zániku. Některé buňky lidského organizmu se přestanou dělit již v období ukončeného embryonálního vývoje. Jiné se naopak dělí a obnovují po celý náš život. Mění se ovšem rychlost a kvalita této obnovy.

Stárnutí kůže je kombinací chronologického stárnutí (věkem), škod, které na kůži působí UV záření a jiné zevní vlivy a hormonálních změn v organizmu. Ze zevních vlivů přispívá k urychlení procesu stárnutí kůže nemalou měrou opakované a nadměrné vystavování kůže účinkům UV záření.

Velký výběr přípravků na regeneraci a výživu pleti najdete na naší internetové lékárně www.lekarna.cz zde.

Jaké jsou projevy stárnutí v kůži?

Během života se kůže stává postupně sušší, snižuje se její schopnost vázat vodu, zkracuje se délka života buněk a také míra a kvalita jejich obnovy. Buňky, které tvoří pigment (melanin), jej začínají tvořit nerovnoměrně. Kolagenních vláken ubývá a mění se jejich struktura. Elastická vlákna také podléhají degenerativním změnám. Produkce mazu během života klesá, mění se jeho složení. Potní žlázy snižují svou aktivitu. Cévní zásobení kůže také podléhá změnám. Cévy jsou ve stáří křehčí, snižuje se jejich pružnost, místy se množí a rozšiřují svůj průsvit.

Jaké jsou viditelné projevy stárnutí na kůži?

Na místech, která obvykle kryjeme oděvem, bývá kůže ve stáří tenká, jemná, vrásčitá, uvolněná. Prosvítají jí cévy, pigment se tvoří nepravidelně – v určitých okrscích vzniká jeho nadprodukce, která se projeví tvorbou hnědých skvrn. Na místech vystavených celoživotně slunci, tedy na těch, které nekryjeme oděvy (obličej, ruce) nebo je rádi a často vystavujeme UV záření, bývají výše uvedené změny na kůži mnohem více vystupňovány. Kůže bývá drsná, suchá, málo elastická, se značně výraznými posuny pigmentu, někdy má žlutavé zbarvení.

Prvním projevem stárnutí, který obzvláště ženy znepokojí, jsou vrásky na obličeji. Podstatou jejich vzniku jsou degenerativní změny vazivové složky škáry (vrstva kůže, která se nachází pod pokožkou). Ochabnutím kožních řas a gravitací vznikají hlubší záhyby kůže, opakovanými navyklými pohyby mimických svalů vznikají mimické vrásky. Dalšími problémy, které kosmeticky vadí, jsou již zmíněná nerovnoměrná barva (pigmentace) kůže a na některých místech rozšířené cévky (teleangiektázie).

Metody, které lze v takovém případě využít k vylepšení vzhledu kůže a k jejímu „omlazení“, spadají do oblasti korektivní dermatologie a plastické chirurgie. Je jich řada a volba konkrétní metody musí být individuální. Tyto zákroky řadíme k zákrokům invazivním nebo semiinvazivním. Neinvazivním postupem je zevní aplikace některých látek přímo na kůži. Patří sem ochranné filtry před slunečním zářením, různé bělící prostředky, vitamin A a jeho deriváty, antioxidanty (např. Vitamin C), bioflavonoidy apod. Některé z těchto účinných látek mohou částečně napravit již vzniklé škody, jiné kůži před vznikem předčasných projevů stárnutí chrání. Preparáty, které uvedené látky obsahují, se doporučují také k dlouhodobému používání také po invazivních zákrocích s cílem předejít opětovnému vzniku obdobných problémů.

Internetová Lékárna.cz nabízí produktovou řadu kosmetiky vyvinuté speciálně pro tento typ péče. Nabídku najdete zde.

Přečtěte si také

K pěkné kštici pomůže kosmetika, ale i kvalitní strava

Při holení myslete hlavně na pokožku

Konopný olej v potravinách chrání, v kosmetice krášlí

Komerční sdělení
BCH2.PNG
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Pokožka
Partner rubriky Pokožka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

24%
76%
Zatím hlasovalo 173 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak se léčí kožní nemoci?

MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002

Účinnost opalovacího krému

Je pravda, ze cim je ochranny slunecni faktor opalovacich kremů vyssi, tim dele trva, nez se krasne opalime?dekuji

Nadměrné maštění kůže

DOBRY DEN, je mi 20 let jsem muz, jiz druhym rokem trpim nadmernym mastenim kuze na obliceji, celistech a zad. Spousta lidi rika, ze jsem jeste ve vyvinu a tim me takto uklidnuji, ale i pri opakovanych navstevach dermatologa, ktery me predepisuje (Eryfluid sol. a Aknecolor past.) me nepomahaji, ba dokonce zhorsuji! Pri sdeleni tohoto problemu, me lekar odmita cokoliv jineho predepsat a pokracuje vytrvale jiz druhym rokem v techto "lecich"! Je to sice pouhy kosmeticky problem, ale velmi me trapi a tak bych Vas prosil o jakoukoliv radu. (Pripravky jako Oxy, Clean and Clear, Zinat, atd. jsou neucinne ba naopak mou plet jeste podrazdi.) Děkuji

Olupování pokožky v zimě

V zimním období mám potíže s olupováním pokožky na obličeji (přesněji čelo). Potřebovala bych vhodný postup nebo přípravek, jak tomu zabránit.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce