Inzerce

Vrásky

20. srpna 2007, MUDr. MBA Kateřina Klauzová   |   přečteno: 14885x

Vrásky vznikají nejen na kůži obličeje souběžně s přibývajícím věkem. Je to dáno genetickým vybavením našeho těla.

foto: shutterstock.com

Vrásky vznikají nejen na kůži obličeje souběžně s přibývajícím věkem. Je to dáno genetickým vybavením našeho těla. Lidským přáním bylo od pradávna zachovat věčné mládí, ale ani moderní medicína není schopná proces stárnutí zastavit. Spolu s genetikou na pleť působí řada vnějších vlivů, které stárnutí urychlují. Mezi nejvýznamnější patří sluneční záření, dále je to smog, stres, kouření, razantní diety a nevhodná péče o pleť. Tyto vlivy již omezit můžeme. Vrásky také mohou vznikat v důsledku intenzivní mimiky a to i v poměrně mladém věku.

Vrásky

Prevence

Nutná je ochrana pleti před slunečním zářením. Vhodné je nošení klobouků a používání krémů s UV ochranným faktorem. Nevhodný je pobyt v zakouřených prostorech a stres.

Krémy

Pleť potřebuje v každém věku trochu jinou péči. V mladším věku je vhodné používání lehkých hydratačích krémů, ve vyšším věku krémů hutnějších s obsahem vitamínů a výživných látek. Do krémů se přidává řada účinných látek od kolagenu, přes vitamíny, aminokyseliny až po ovocné kyseliny. Nezapomínejte se před spaním vždy odlíčit.

Botulotoxin

Botulotoxin je látka, která přeruší vedení impulsu z nervu do svalu a tím dočasně vyvolá jeho nehybnost. Dochází k vypnutí kůže nad svalem a vyhlazení vrásek. Metoda je velmi efektivní, rychlá, s minimem nežádoucích účinků. Botulotoxin se aplikuje tenkými jehličkami přímo do svalu. Používá se zejména při odstraňování mimických vrásek u kořene nosu, vějířků vrásek v okolí očí a horizontálních vrásek na čele. Účinek nastupuje během tří až deseti dnů a trvá čtyři až šest měsíců.

Výplňové materiály - implantáty

Implantáty svým objemem a schopností vázat na sebe vodu odstraňují nerovnosti v kůži. V současné době je asi jedním z nejčastěji používaných implantátů kyselina hyaluronová. Aplikuje se injekčně, vyplní prostor mezi kolagenními vlákny tím vyhladí vrásky. Používá se zejména pro vyhlazení jemných i hlubokých vrásek a ke zvětšování rtů. Mimo kyselinu hyaluronou existují i další výplňové materiály, které se rozdělují podle chemického složení nebo podle trvanlivosti v kůži. Používají se materiály dočasné, které ve tkáni vydrží půl roku až rok, semipermanentní, které vydrží jeden až tři roky a permanentní, které by měly vydržet v tkáni trvale. Mimo cizorodé výplňové materiály se také používají tkáně vlastního těla jako tuková tkáň nebo fibroblasty.

Chemický peeling

Při chemickém peelingu se aplikuje na pleť některá z ovocných kyselin ve vyšší koncentraci než je v běžně dostupných krémech. Jde o metodu nebolestivou. Dochází při ní k odstranění povrchní vrstvičky pokožky, čímž se navodí rychlejší regenerace. Kůže je pak jemnější, hladší a barevně sjednocená. Velmi vhodná je tato metoda při akné nebo při mastné pokožce s rozšířenými póry. Chemický peeling se doporučuje několikrát opakovat, zhruba čtyřikrát s odstupem jednoho až třech týdnů.

Mikrodermabraze

Jde o metodu, při níž se proudem jemných krystalů jemně odlupují povrchové vrstvičky odumřelých kožních buněk. Funguje na obdobném principu jako chemický peeling. Dochází ke zjemnění, vyhlazení a regeneraci kůže, odstranění drobných jizviček po akné a některých pigmentových projevů.

Dermabraze

Je výkon shodný jako mikrodermabraze, ale zashuje do hlubších vrstev kůže, neprovádí se většinou ambulantně, ale vyžaduje krátkodobou hospitalizaci. Provádí se v místním nebo celkovém znecitlivění. Její efekt je výraznější, lze odstranit i hluboké tetováže nebo hluboké vrásky. Má však více možných komplikací a rekonvalescence po tomto zákroku je minimálně dvoutýdenní.

Mezoterapie

Mezoterapie se provádí pomocí jemných mikroinjekcí nejčastěji nezesíťované kysliny hyaluronové. Dochází při ní k intenzivnější cirkulaci krve, pročištění tkání, vyhlazení, hydrataci a regreneraci pokožky. Jde o metodu se zcela minimálními nežádoucími účinky.

Fotodynamická terapie

Při fotodynamické terapii se oblast s vráskami natře speciálním krémem a osvítí určitou částí světelného spektra. To aktivuje fibroblasty v kůži k novotvorbě kolagenu.

Laser

Existuje velké množství laserů, lišících se vyzařovanou energií a vlnovou délkou. Vyplývá z toho i jejich využití v estetické medicíně. Pro zjednodušení se mohou rozdělit na dvě skupiny, na lasery chirurgické, s kterými mohou pracovat pouze lékaři a lasery biostimulační – soft lasery, které mohou být používány vyškolenými pracovnímy v kosmetice.

Biostimulační lasery (soft lasery) se používají k urychlení hojení, stimulují produkci kolagenu, zvyšují aktivitu fibroblastů v kůži, snižují bolestivost působením na volná nervová zakončení a působí i protizánětlivě. Tyto lasery nedokáží mechanicky odstranit vrásky, ale zlepšením kondice pokožky přispívají k její větší pružnosti a elasticitě.

Chirurgické lasery. Pomocí vysokovýkonných laserů se může provádět laserový peeling, který je mělčí nebo laserový výbrus, který zasahuje do hlubokých vrstev pokožky. Většinou se výkony provádějí v celkové narkóze a je vhodná zejména u výbrusu krátkodobá hospitalizace a delší rekonvalescence.

Smoothbeam laser, Gentle YAG laser. Tyto lasery působí na kolagenní vlákna v kůži, které absorbují teplo a tím se jim částečně vrátí pevnost. Poškozená vlákna se vstřebají a během několika dnů se začnou tvořit nová. Jsou určeny k odstranění mělkých i hlubších vrásek, rejuvenaci pokožky (omlazení) a mají dobré výsledky při odstraňování strií.

Aptos nitě

Takzvaný facelift bez skalpelu. Je to technika, při které se povolená kůže zpevní pomocí nití. Používají se jehly a Aptos nitě, které mají háčky. Vlákna se při protažení podkožím zachytí o tkáň a ta pak drží v požadované poloze. Liftingový efekt je po operaci okamžitý, v průběhu několika měsíců se ještě mírně zlepšuje. Zákrok vydrží několik let v případě potřeby ho lze několikrát opakovat.

Facelift

Jde o operaci, kterou provádí plastický chirurg nejčastěji v celkové anestezii a při krátkodobé hospitalizaci. Dochází při ní k napnutí kůže na spáncích, zvednou se pokleslé tváře, odstraní nadbytek kůže v krajině dolní čelisti, zredukuje se podbradek a vypne kůže na krku. Cílem operačního výkonu je odstranit stopy stárnutí při zachování přirozeného vzhledu. Efekt operace je trvalý, ale proces stárnutí pokračuje po dál. Po určité době je možno operaci opakovat.

autor: MUDr. MBA Kateřina Klauzová

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Monika

mozností na vrásky je v dnesní dobe pozehnane. na mirne vrasky bych volila vpich. kys. hyaluronové a na hluboké a povadlou plet liftingové nite.

Reagovatpoděkovatnahlásit

1. března 2017, 14:23:44


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 233 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jozef (Rivotril) 18. února 2019, 10:37:42

    Ahojte,,,, všetkých zdravi. Peťka,Peter, Michal, Martin ako sa máte??? Ja stále s chrbticou… Diskutovat

  • Pavlína (Bolesti kloubů) 18. února 2019, 11:44:09

    Jaký k tomu máte důvod? v dnešní době už ani nemusíte brát prášky od bolesti, stačí… Diskutovat

  • Karolina (Zlomenina pánve) 18. února 2019, 11:44:52

    To si myslím že určitě budete muset, proč se na to ptáte? proč by jste to chtěla vydržet… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.