Inzerce

Máte problémy s pocením?

(MUDr. MBA Kateřina Klauzová | přečteno: 47945x )

shutterstock.com

Pocení je přirozený děj, pro organismus životně důležitý. Slouží k udržení stabilní tělesné teploty, ke zvlhčování a ochlazování povrchu těla a k udržování pružné a zdravé kůže. Tenký potní povlak pokrývá polštářky našich prstů a pomáhá nám uchopit hladké věci. Pot je neustále vylučován na povrch kůže, kde se usazuje ve formě tenkého filmu a spolu s mazem chrání kůži proti většině bakterií a plísní.

Denně se z povrchu těla odpaří zhruba půl litru potu aniž bychom si toho všimli. Větší množství vylučovaného potu ale již vnímáme. Za vlhkého tepla mohou být vyprodukovány až dva litry potu a při fyzické námaze je tělo schopno „vypotit“ až deset litrů. Protože je aktivita potních žláz řízena nervovým a hormonálním systémem, reagují žlázy i na změny psychické. Často se také potíme, když máme strach, jsme ve stresu, spěcháme nebo když vypijeme větší množství alkoholu.

Nadměrné pocení

Zvýšená tvorba potu se nazývá hyperhidróza. Může být celková nebo se týká pouze některých částí těla, například dlaní, chodidel či podpaží. Jsou ale lidé, kteří se hodně potí v tříslech, v zátylku, na horním rtu, na nose, čele nebo v bederní části páteře. Potit se můžeme opravdu všude.

Příčiny nadměrného pocení

Příčiny vedoucí ke zvýšené produkci potu mohou být různé. Nejběžněji jde o reakci těla na zvýšenou teplotu okolí, fyzickou zátěž nebo psychické vypětí. Hraje zde jistou roli i dědičnost. Zvýšené pocení může být ale i varovným signálem některých nemocí, například onemocnění štítné žlázy, chronické infekce, cukrovka a další.

Pocení

Možnosti léčby


Pocení v podpaží

  • Antiperspirany obsahují soli hliníku, které způsobují mechanické uzavření vývodů potních žláz. Pocení se tím nezastaví, ale můžeme ho dočasně omezit. Účinek antiperspirantů trvá po jedné aplikaci maximálně 48 hodin a proto se musí nanášet denně. Jsou účinné při mírně zvýšeném pocení v podpaží.
  • Deodoranty redukují míru tvořícího se pachu. Tradiční deodoranty pocení neregulují, proto je vhodné používat přípravky, které kombinují antiperspirant a deodorant. Máte-li citlivou pokožku, která se snadno podráždí, nebo jste dokonce alergici, vyhýbejte se přípravkům, jež obsahují alkohol. Deodoranty či antiperspiranty nanášejte vždy jen na umytou a suchou pokožku, nikoli na lehce zpocenou během dne.
  • Zázračné tablety proti pocení neexistují. Pokud je však zvýšené pocení způsobeno psychickým stresem mohou být účinná anxiolytika - léky ovlivňující psychické napětí. Je-li pocení způsobeno hormonálními poruchami nebo některým onemocněním lze při správné léčbě vyvolávající příčiny pocení odstranit.
  • Chirurgické odstranění potních žláz se využívá téměř pouze při omezení zvýšeného pocení v podpaží. Může být prováděno v celkovém nebo lokálním umrtvení. Jedná se o přímé vyříznutí kůže spolu s potními žlázami. Hojení je zdlouhavé a jako každý operační zákrok má svá rizika. Trochu šetrnější je technika subkutánní kyretáže nebo technika liposukční. Omezení pocení je výrazné a trvalé.
  • Botulotoxin A (Botox, Dysport) je produkován anaerobními bakteriemi (Clostridium botulinum). Pro léčebné účely se používá velmi malé množství naředěného roztoku této látky. Principem účinku botulotoxinu je zabránění převodu vzruchů z určitého typu nervových vláken na sval nebo potní žlázy. Proto je botulotoxin využíván k léčbě nadměrného pocení, odstranění mimických vrásek a při léčení některých neurologických onemocnění. Naředěný roztok botulotoxinu je velmi tenkou injekční jehlou vpraven sérií jednotlivých vpichů, do podkoží v oblasti se zvýšeným pocením. Za dva až pět dnů nastupuje jeho účinek a potní žlázy omezí až zastaví svou aktivitu. Působení botulotoxinu je individuálně rozdílné, ale pohybuje se okolo šesti měsíců. Po této době je zapotřebí aplikaci opět zopakovat. Pokud je třeba, doporučuje se ještě přídatná lokální aplikace antiperspirantů, alespoň dvakrát týdně.


Pocení dlaní a chodidel

  • Antiperspiranty se mnohdy s výborným efektem používají i na dlaně a plosky. Obsahují zejména sloučeniny hliníku. V omezení pocení se využívá také adstringentního (svíravého) efektu taninu (obklady ze silného čaje, dubové kůry) nebo roztoku octanu a vínanu hlinitého. Léčba působí pouze na mírně zvýšené pocení.
  • Sympatektomie je radikální chirurgické řešení. Provádí se v celkové anestézii a pouze pokud všechna ostatní léčba selže. Jedná se o odstranění nervových ganglií (uzlíčků) u páteře, které ovlivňují potní žlázy na rukou. Operační řešení je účinné, ale nese sebou možnost řady komplikací. Obdobná operace při pocení plosek nohou se neprovádí pro riziko ovlivnění sexuálních funkcí. Přímé chirurgické odstranění potních žláz se ani na dlaních ani na chodidlech neprovádí.
  • Iontoforéza je efektivní metodou ovlivnění pocení na dlaních a ploskách. Jedná se o zavedení stejnosměrného proudu do lázně s vodou, kam jsou ponořeny dlaně nebo chodidla. Po jedné aplikaci je pocení redukováno po dobu třech až čtyřech dnů. Iontoforéza je nebolestivá a měla by se aplikovat denně po dobu jednoho týdne s následnou udržovací terapií jedenkrát nebo dvakrát týdně.
  • Aplikace botulotoxinu A je velmi účinná. Nežádoucím efektem může být svalová slabost. Bolest během aplikace se zmírňuje chlazením nebo lokální anestézií. Délka působení je od čtyřech do devíti měsíců a vždy trvá kratší dobu na dominantní ruce.

Prevence pocení

Prevence vzniku nepříjemného pachu spočívá v denní hygieně nejen těla, ale i oblečení. Vhodné jsou prodyšné přírodní materiály (bavlna), časté výměny prádla, používání deodorantů, antiperspirantů a antibakteriálních mýdel. Svoji roli hraje i správná strava, protože některé aromatické silice z jídla přecházejí do kůže (ryby, česnek, cibule apod.) a ovlivňují tak výsledný pach. Jezte proto lehčí stravu. Omezte pití alkoholu a kávy. Hodně pijte. Vyhýbejte se stresovým situacím. Máte-li citlivou pokožku, která se snadno podráždí, nebo jste dokonce alergici, vyhýbejte se přípravkům, jež obsahují alkohol. Deodoranty či antiperspiranty nanášejte vždy jen na umytou a suchou pokožku, nikoli na lehce zpocenou během dne. Oholení v podpaží sice pocení nezabrání, ale může alespoň omezit zápach.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
kaz

prosim o doporuceni ordinace ci kliniky ktera se zabiva lecbe nadmerneho poceni BOTULOXIN A vPardubickem kraji. Vyskousel jsem vse marne.Dik kaz.milan@seznam.cz

Ada
13x

Prosím o radu.Mám 39rokov a dlhšie sa liečim na vysoký krvný tlak.Môj problém spočíva v tom že ak začnem vykonávať hociakú činnosť napr.vychádzka,jazda na bycikli organizmus sa mi začne zahrievať a ja sa začnem potiť a to sa potim všade ruky,podpazušie,krk,horná pera a potím sa tak hrozne veľa že mi pot tečie dole po tvári,krku no prosto všade a mám až mokré vlasy a v práci je to horor každý na mňa pozerá ako na zjavenie kaď som spotená a ja si musím iba utierať pot do vreckovky a oblečenie mám na sebe nalepené čo je mokré od potu niekedy mám pocit že sa utopím vo vlastnom pote no je to hrozne lekárka ma poslala na vyšetrenie štitnej žľazy tam mi nič nezistili tak môj problém pretrváva nevyriešený prosím pomôže mi niekto na koho sa mám obrátiť s mojím problémom

Danuška30
1x

Já jsem nemohla natrefit na deodorant , který by mě seděl, až mi kamarádka doporučila ten nový od Dove, je příjemný, skvělě mi sedí a ještě redukuje chloupky:)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 15. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 314 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Tříselná kýla: příznaky a léčba

Tříselná kýla je poměrně časté onemocnění. Jde o výchlipku pobřišnice stěnou břišní zasahující do tříselného kanálu, nebo u pokročilejších stavů i pod tříslo, někdy až do šourku u mužů a stydkého pysku u žen.

Akutní zdravotní problémy našich dětí. Co zvládneme sami a kdy vyhledat pomoc lékaře?

Pokud jste rodiči, pak jste pravděpodobně někdy zápasili s otázkou, když vaše dítě onemocnělo, zda zavolat doktora nebo počkat. U dítěte mladšího 2 let, které nedovede popsat své pocity, je často obtížné nalézt příčinu problému. Kromě toho, nemoci u malých dětí mají tendenci se vyvíjet mnohem rychleji než u dětí starších a u dospělých. Je proto nejlepší kontaktovat lékaře, když se kojenec nebo batole necítí dobře bez zjevné příčiny.

Rakovina prostaty se dá odhalit včas díky fúzní perinální biopsii

Karcinom prostaty je obávanou chorobou českých mužů, v současné době se jedná o jedno z nejčastějších nádorových onemocnění v pánské populaci. Nebezpečí tkví v tom, že rakovina může být přítomná bez příznaků. Přitom čím dříve se na nádor přijde, tím jsou lepší vyhlídky na vyléčení. Průlom v diagnostice představuje nová metoda fúzní perineální biopsie, která zvyšuje možnost záchytu i velmi malých ložisek.

Tenisový loket. Jak jej léčit?

S tzv. „tenisovým loktem“ má zkušenost řada z vás. Tenisový loket získal své označení zřejmě pro zvýšený výskyt u sportovců věnujících se tenisu. Dnes je však toto označení nepřesné. Postihuje totiž pacienty na základě přetěžování při velmi různém spektru činností, často nárazově prováděných.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.