Rosacea neboli růžovka

(MUDr. MBA Kateřina Klauzová | přečteno: 30008x )

Růžovka je poměrně častá kožní choroba. Projevuje se nejdříve začervenáním a rozšířenými žilkami.

shutterstock.com

Rozšířené žilky na obličeji

Rosacea neboli růžovka je poměrně častá kožní choroba. Postihuje až 10 % obyvatelstva. Projevuje se nejdříve přechodným, později trvalým začervenáním a rozšířenými žilkami na obličeji, dále pak pupínky a zkalenými puchýřky. Při delším trvání dochází ke zvětšení mazových žláz a vaziva. Kůže získává hrubý vzhled s roztaženými póry. Dalším růstem vznikají hrbolaté až květákovité útvary na nose a přilehlých částech tváří - rhinophyma. Častou komplikací rosacey je zánět spojivek, víček a oční rohovky.

Příčina rosacey

Při vzniku rosacey se uplatňují zejména dvě hlavní příčiny – porucha drobných cév obličeje a porucha funkce mazových žláz.

Faktory, které přispívají k rozvoji onemocnění jsou ty, které vedou ke zvýšenému prokrvení obličeje (stres, alkohol, ostrá jídla, horké nápoje, sluneční záření, horké prostředí, cvičení, sauna, horká koupel, větrné či mrazivé počasí, kosmetika, apod.)

Léčba

Základní léčbu představují krémy a gely s obsahem metronidazolu nebo antibiotik. Při výraznějším zánětu se někdy používají pasty s obsahem ichtamolu. V těžších případech se nasazuje celková léčba – tablety s metronidazolem nebo tetracyklinová antibiotika. Ve velmi těžkých případech se podává isotretinoin.

Rozšířené žilky se odstraňují pulzním barvivovým laserem Vbeam. Jeho paprsek se zachytí v žilkách, zataví je a cévka se pak sama vstřebá. Ošetření je poměrně nebolestivé. Při ošetření většími energiemi a při ošetření širších cévek lze použít anestetický krém EMLA. Po výkonu je patrné začervenání v místech ošetření, které do dvou až třech dnů zmizí. Při ošetřování tváří mohou vzniknout drobné modřinky, které se samovolně vstřebají do pěti až šesti dnů a lze je překrýt makeupem.

Ošetření difuzního pročervenání obličeje s velkým množstvím drobných žilek lze i pomocí intenzivního pulzního světla (např. přístroj Ellipse Flex). Ošetření je potřeba několikrát opakovat. Zbytnělou tkáň zejména na nose je možno odpařit Erbiovým nebo CO2 laserem či odstranit plasticko-chirurgicky, tyto zákroky již vyžadují celkovou anestezii a několik dní rekonvalescence. Po všech výše uvedených zákrocích je nutno chránit ošetřované plochy před slunečními paprsky, nejlépe pomocí krémů s vysokým UV faktorem (UV faktor 50+) po dobu minimálně jednoho měsíce.

Doporučení

Pokud trpíte rosaceou vyvarujte se horkých nápojů, kořeněných, ostrých jídel a alkoholu. Chraňte kůži před ultrafilaovým zářením a mechanickým drážděním. Myjte se spíše chladnou vodou. Nechoďte do sauny. Místo mýdla se myjte gelem nebo pleťovým mlékem. Snažte se omezit stres. Nepoužívejte dráždivou kosmetiku. Nepoužívejte výživné, noční krémy a masti s obsahem vazelíny.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
..
1x

Mam ocni rozaceu 2 roky. Nemam skoro zadne meibomske zlazy a meibum. Nevim co mam delat doktori v CR s tim nic nedelaji...


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se, že můžete mít poruchu štítné žlázy?

Zatím hlasovalo 22 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Slovníček nejrůznějších názvů pro projevy akné

Slovník projevů akné, které se na vás po ránu škodolibě smějí v zrcadle, vy jim říkáte pupínky, zatím co lékařská věda je odborně nazývá papulou a pustulou, jste si napsali sami.

Vyrážky, akné a křečové žíly

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Co dělat s akné ve 40 letech?

Je mi 40 let a celý život bojuji s akné. Od svých 17 let jsem užívala hormony, nejprve ty primitivní, pak i moderní, nyní jsem však vše musela vysadit a akné je zde opět. Navíc trpím silným akné, které vytváří hnisavé vředy, které mám na obličeji i několik měsíců a během krátké doby jich mám na obličeji i několik desítek. Zůstávají mi velké jizvy. Tady v Havířově není moc možností (lasery apod.) a v mém věku mají lékaři obavy nasadit mi orální léčbu akné. Vše ztěžuje i fakt, že působím jako poradkyně v oblasti výživy a jsem majitelkou velkého centra pro ženy, kde máme kadeřnictví, kosmetiku a podobné služby, navíc saunu, solárium, bazén apod. Fakt, že jsem chodící antireklamou, působí navíc velmi nepříznivě na mou psychiku. Pokud čtu články o akné, nebo i tyto stránky, jsou zaměřeny především na mladé lidi, kteří se potýkají s akné v dospívání a jejich léčba je tedy, podle mě, laika, možná jednodušší. Co se mnou? Děkuji.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.