Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.
Je poměrně časté kožní onemocnění centra obličeje - čelo, nos, přilehlé tváře, brada. Vzniká mezi 40. - 50. rokem.
Jak poznat, že jde o růžovku?
Projevuje se zpočátku prchavým, později trvalým zčervenáním s rozšířenými žilkami, dále pupínky až hnisavými puchýřky. V poslední fázi dochází ke zbytnění podkožní tkáně nosu (rhinofyma).
Je známa příčina růžovky?
Příčina není známa, uplatňují se vlivy dědičnosti, zvýšený mazotok, cévní a mikrobiální vlivy. Určitou roli hrají i poruchy v oblasti trávicího traktu (žaludek, žlučník).
Lze vzniku nebo alespoň zhoršování růžovky předejít?
Prevence spočívá v omezení, resp. vyloučení vlivů, vedoucích k zvýšenému prokrvení. Tj. horké nápoje, kouření, káva, alkohol, koření. Horké, přetopené, zakouřené pracovní či domácí prostředí (kuchyně, sauna), slunění či solaria.
(V létě, u moře či na horách chránit kůži před ultrafilaovým zářením, tj. používat krémy s ochrannými protislunečními faktory, slamáky, kšiltovky.)
Jedná se o dráždivý terén, proto není vhodná běžná kosmetika a hygiena kůže (ne klasická mýdla, parfémované masti a krémy, pleťové vody s alkoholem), totéž platí i pro holící kosmetiku. Pro podpůrnou léčbu je v lékárnách volně dostupná řada prostředků. Naprosto nevhodné jsou však mastné, výživné, "noční" krémy, oleje, vazelínové masti, neboť zhoršují stav již tak přemaštěné pokožky.
Jaké jsou možnosti léčby růžovky?
Každopádně je třeba vyhledat odborného kožního lékaře. V těžších případech se léčí celkově antibiotiky, chemoterapeutiky či retinoidy. Zevně se aplikují prostředky též s obdobnými látkami. Dále jemné, kruhové masáže s ichthamolovými a sirnými léčebnými pastami. Hormonální krémy se používají jen vyjímečně a na krátkou dobu.
Rozšířené žilky se řeší diatermokoagulací či laserem, nejlépe v období podzimu či zimy. Zbytnělou tkáň -- rhinofyma lze odstranit pouze chirurgicky, tedy laserem či plasticko-chirurgicky.
Přidat nový komentář