Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Svrab může postihnout každého

(21. března 2023, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4660x )

Svrab je infekční onemocnění způsobené parazitem zákožkou svrabovou. Projevuje se zarudlými pupínky a úporným svěděním. Léčí se mastmi, které parazita vyhubí

shutterstock.com

Většina lidí si onemocnění spojí se špínou nebo se špatnými hygienickými podmínkami. Přesto se toto infekční kožní onemocnění může objevit i u lidí dodržujících důkladnou hygienu, velice snadno se tedy může nakazit kdokoliv z nás. Svrab způsobuje zákožka svrabová, roztoč žijící v nejvrchnější vrstvě kůže. Samička v kůži vytváří cestičky, v nichž každý den naklade 1–2 vajíčka. Z nich se líhnou larvy, které dospívají v nymfy a ty se pak mění v dospělého jedince. Inkubační doba svrabu se při první infekci pohybuje kolem 21-42 dnů. U opakované infekce však jde už pouze o 1-3 dny. Nakažlivý přitom pacient bývá po celou dobu, kdy se v jeho těle vyskytují živé zákožky.

Jak se mohu nakazit?

K přenosu svrabu dochází přímým kontaktem s nemocným, ne však běžným denním stykem, jako je podání ruky či obyčejný dotyk. Často dojde k nákaze při pohlavním styku nebo při spaní v jedné posteli, ale i prostřednictvím kontaminovaných předmětů, kam patří ložní prádlo, oblečení nebo třeba ručníky. 

Zákožkám se nejlépe daří ve větších komunitách, kde na jednom místě žije větší množství lidí. Svrab u člověka se proto rychle šíří například mezi rodinnými příslušníky, ale také v různých početnějších kolektivech nebo tam, kde společně pobývá větší množství lid, to znamená ubytovací zařízení, internáty, azylové domy či nemocnice. Tam je riziko velké.

Projevy svrabu

Projevuje se především narůstajícím svěděním, které se stupňuje v noci na lůžku a při zahřátí těla, kdy zákožky zvyšují svou aktivitu. Na pokožce se pak objevují cestičky nebo chodbičky esovitého tvaru o délce až několika centimetrů, které jsou zakončené drobným puchýřem či pupínkem. Tyto nitkovité stopy na kůži patří mezi pouhým okem viditelné příznaky svrabu, přičemž mívají našedlou nebo lehce růžovou barvu. U některých pacientů však nemusí být zpočátku vůbec patrné. Zasaženy bývají zejména místa s jemnou kůží – meziprstí, zápěstí, loketní a kolenní jamky, prsní bradavky, podbřišek, hýždě, oblasti třísel. Hlava, krk a oblast mezi lopatkami nebývá u dospělého člověka postižena. U dětí jsou napadeny nejčastěji dlaně, plosky nohou, obličej a záda.

Díky intenzivnímu svědění se postižený neustále škrábe. Tím může dojít k porušení kůže, tvorbě strupů a druhotnému zanesení infekce (rány mohou hnisat). 

Specifickou formu onemocnění představuje tzv. svrab čistotných, který se objevuje u osob, které důsledně dbají na hygienu. Není pro něj typické tak zřetelné postižení kůže jako v případě běžného svrabu, ale pacienti naopak pociťují úporné noční svědění. 

Pokud máte podezření, že byste mohli mít svrab, ať už vzhledem ke kontaktu s nakaženou osobou, nebo si myslíte, že jste si jej přivezli z cest, rozhodně neváhejte a co nejdříve vyhledejte lékaře. 

Diagnostika svrabu

Svrab diagnostikuje kožní lékař na základě klinického obrazu a anamnézy. Pacient uvádí nesnesitelné svědění především v noci, zmiňuje se o svědění i u členů rodiny, ve škole, v zaměstnání. Důležité je, zda v posledních 6 týdnech nepobýval v hotelu, ubytovně, nemocnici, neměl kontakt s někým, kdo měl svrab, zda nespal v půjčených lůžkovinách nebo ve spacáku. Někdy bývá nutná diagnostika laboratorní - průkaz roztoče, vajíček, trusu ve vzorku kůže nebo v kožní biopsii., Při stanovení diagnózy je třeba odlišit nemoci, které mohou svrab připomínat. Jsou to např. prurigo (svědivá dermatóza - onemocnění jater, ledvin a DM), atopickou dermatitidu, Duhringovu dermatitidu (svědivé onemocnění, často spojené s nesnášenlivostí lepku - celiakie), poštípání hmyzem nebo členovci a jiná parazitární onemocnění.

Léčba svrabu

Cílem léčby svrabu je důsledná likvidace zákožky svrabové. V České republice se k tomu používá krém s účinnou látkou permethrin a individuálně připravovaná mast se sírou. Oba tyto přípravky jsou vázány na lékařský předpis. 

Intenzivní noční svědění, přetrvávající i několik dní po úspěšné léčbě, je možné zmírnit pomocí léků na alergii, tzv. antihistaminik, případně kortikoidů. Na suchá, rozškrábaná místa je vhodné nanášet hojivý krém. Nezbytné je přeléčit všechny členy společné domácnosti a osoby, s nimiž byl infikovaný v blízkém kontaktu.

Jako doplňkovou léčbu o pokožku postiženou svrabem můžeme použít masti, krémy či balzámy, které mají zklidňující účinky, a napomáhají její regeneraci. Vhodné jsou např. SantadermXeraCalm či Lnicová mast, které zakoupíte z pohodlí domova v internetovém obchodě Lékárna.cz.

Základní součástí léčby je důsledné dodržování hygienických opatření. Všechno oblečení, ručníky a lůžkoviny je nutné vyprat na 60 °C, přežehlit a nejméně další 3 dny nepoužívat, boty nenosit cca 5 dní. Co nelze vyprat, je možné umístit na tři nebo čtyři dny do plastových pytlů, za tuto dobu zákožka bez hostitele zahyne. Matrace, sedací soupravu, židle a také čalounění v autě je třeba vysát. Pro zvýšení efektivity můžete použít i insekticidní přípravek, případně parní žehličku.

Velký výběr prostředků nejen k desinfekci prádla, naleznete na Lékárna.cz.

Někdy je potřebná i léčba na lůžku kožního oddělení. 

Prevence svrabu

Bohužel i přes dodržování všech pravidel může k nákaze dojít, rizikové je zejména cestování. Dodržujte základní hygienická pravidla. Dávejte si pozor, kde se ubytováváte, neuléhejte do povlečení, v němž před vámi již někdo spal. Pozor si dejte na nevyprané ručníky či oblečení. A stejně obezřetní byste měli být i při výběru sexuálního partnera.

Pokud potřebujete pomoc, můžete se poradit s lékárníky v online poradně na Lékárna.cz. Otázku pošlete mailem, nebo ji položte na chatu. Poradna funguje ve všední dny i o víkendu.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 567 lidí

Mohlo by vás zajímat

Lupénka

Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.

Lupy - nemoc či kosmetický problém?

Pod pojmem lupy rozumíme drobné, vleklé, více či méně výrazné šupinatění pokožky hlavy, provázené zvýšeným vylučováním tužšího kožního mazu.

Svědění

Jedná se o nepříjemný kožní pocit, vznikající na základě zevních či vnitřních faktorů. Při hledání příčiny je třeba nejdříve konzultovat odborného kožního lékaře, včetně laboratorních vyšetření, pak eventuálně další odborníky.

Akné

Akné není jen problémem puberťáků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce