Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

LDL-aferéza

(MUDr. Pavel Mokrý | přečteno: 13250x )

LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Zdravotní význam hypercholesterolémie spočívá v tom, že vede k zvýšenému ukládání cholesterolu ve stěně tepen a tím k jejich postupnému zužování až uzávěru (ateroskleróza tepen). Konečným důsledkem aterosklerózy je vznik závažných chorob srdce a cév, především ischemické choroby srdeční (ICHS), mozkové mrtvice nebo uzávěrů cév na dolních končetinách. Cholesterol se v krvi vyskytuje v několika formách, z hlediska rozvoje aterosklerózy je významný tzv. LDL-cholesterol. LDL-aferéza z krve odstraňuje právě tento škodlivý LDL-cholesterol, ostatní formy cholesterolu jsou ovlivněny méně. Spolu s cholesterolem jsou odstraňovány i některé další látky, které zvyšují riziko rozvoje aterosklerózy (fibrinogen, lipoprotein(a)).

Technický princip, účinnost a způsob provádění léčby LDL-aferézou

Krev pacienta je během LDL-aferézy ošetřována při jejím průchodu mimotělním zařízením; jedná se o obdobu hemodialýzy, používané při nedostatečnosti ledvin. V současné době je k dispozici několik metod, které pracují se srovnatelnou účinností; LDL-částice jsou z krve odstraňovány filtrací nebo adsorpcí na vhodné koloně. LDL aferéza je metoda mimořádně účinná. Při obvyklé frekvenci ošetření jednou za jeden až dva týdny vede léčba ke snížení průměrné koncentrace cholesterolu o 50-80%. Léčba LDL-aferézou je v naprosté většině případů prováděna ambulantně; během výkonu pacient leží nebo sedí v pohodlném křesle. Pro připojení k přístroji se obvykle používají silnější injekční jehly, zaváděné do žil na předloktí (obdobně jako při odběru krve). Celé léčebné ošetření včetně přípravné fáze trvá 2,5-4 hodiny. Přístroje pro provádění aferézy jsou plně automatizované a při nekomplikovaném ošetření nevyžadují žádné zásahy ošetřujícího personálu. Největší obtíží při chronické léčbě LDL-aferézou je nepohodlí, spojené s opakovaným zaváděním injekční jehly a s nutností pravidelně docházet na léčbu.

Indikace a dostupnost LDL-aferézy v České republice

První přístroj u nás, pracující na principu imunoadsorpce, je již několik let k dispozici ve fakultní nemocnici v Hradci Králové. V lednu 2000 byla na III. interní klinice VFN v Praze uvedena do provozu novější metoda HELP. Hlavní oblastí využití LDL-aferézy je v současnosti dlouhodobá léčba pacientů s nejtěžšími formami hypercholesterolémie, u kterých není podávání léků dostatečně účinné; největší prospěch z léčby mají pacienti, kterých již současně mají těžké formy ICHS. Většímu rozšíření této léčby brání především vysoké provozní náklady; proto je její použití zatím velmi omezené i v zemích, které jsou ekonomicky podstatně silnější, než je Česká republika. Ve srovnání s ekonomickou náročností dlouhodobé léčby se jako velmi zajímavá zdá možnost krátkodobého použití LDL-aferézy. V tomto případě je léčba omezena na několik sezení; novější pozorování naznačují, že i tato krátkodobá léčba může u některých pacientů přinést výrazné zlepšení stavu. Účinnost krátkodobé léčby je u nás v současnosti studována s využitím metody HELP.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Po šedesátce je třeba manažera v první linii vystřídat

Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.

Závislost na hrách způsobuje obezitu, ale i problémy se srdcem

Dětí, které tráví hodiny u počítače, je stále víc. Bohužel si tím škodí psychicky i fyzicky. Lékaři varují, že pravidelné vysedávání před monitorem má vliv na vznik obezity, ale i na problémy se srdcem.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce