Inzerce

Poloviční porce, omezení sladkého nebo vynechání tuků nejsou správnou cestou ke štíhlosti

( Věra Boháčová | přečteno: 13395x )

Hubnete spolehlivě, když vynecháte všechny tuky, naposledy jíte v pět nebo se zřeknete všech sladkostí? Možná tím poškozujete své srdce, nervy nebo zažívací systém a ochuzujete se o zdroj energie.

shutterstock.com

1. Budu jíst už jen poloviční porce

Vyvarovat se přejídání je jistě krok tím správným směrem, ale je třeba jíst poloviční porce? Někdy, chceme-li jídelníček ozdravit, odlehčit či redukovat, nemusíme velikost porcí vůbec měnit. Stačí, když se nebudeme přejídat, budeme jíst pravidelně. Při pravidelném jídle nás uspokojí přiměřená porce, která nám nebude stačit, pokud budeme jíst např. po 6ti hodinách místo po třech. Dobrou metodou je také každé denní jídlo doplnit porcí ovoce nebo zeleniny. Ovoce a zelenina mají, kromě řady dalších výhod, tu skvělou vlastnost, že na velký objem mají nízkou energetickou hodnotu.

Stejně tak můžeme volit v jednotlivých kategoriích vhodnější potraviny, které budou na objem stejné, ale hodnoty se budou lišit - např. místo smetanového jogurtu sníst polotučný, místo másla použít méně tučný margarín, tučné maso vyměnit za libové, zahuštěné polévky vynechat a dopřát si vývar s masem, zeleninou a zavářkou.

Nevhodným snížením porce na polovinu si navíc můžeme nabourat pestrost našeho jídelníčku a ochuzovat se tak o důležité látky, které nám pak budou chybět.

2. Nebudu jíst sladké

Sladká jídla, sladkosti, slazené nápoje. Součást našich jídelníčků, bez kterých si mnozí z nás život nedokážou představit. Ale také součást, která může výrazně zvýšit příjem energie. Pokud tuto energii nedokážeme vydat (třeba pohybem či prací), přebytky se ukládají. A jinak, než v podobě tuku to organizmus neumí. Hlídat si tedy příjem sladkého je na místě. Ale je třeba se ho vzdávat úplně? V první řadě záleží na tom, co nás k takovému předsevzetí vedlo. Je to zdravotní stav, který nám konzumaci sladkostí nedovoluje nebo nedopnutá zimní bunda nebo snaha změnit nekontrolovanou spotřebu všeho sladkého z pocitu, že by se to mělo? Zdravotní limity jsou dané. Nicméně chceme-li hubnout nebo jídelníček odlehčit, nemusíme na sebe být často tak přísní. Zkusit můžeme pozvolna – nesladit nápoje a vybírat neslazené varianty, omezit konzumaci sladkostí na minimum a případné „hříchy“ zařadit do první poloviny dne nebo na dobu, kdy víme, že nás čeká ještě nějaká aktivita. V neposlední řadě bychom měli dbát na výběr případně konzumovaných sladkostí – zaměříme se na malé množství a kvalitu – když čokoláda, tak s vysokým procentem kakaa, když dortík, tak piškotový s ovocem, když sušenky, tak celozrnné a bez náplně, když musli tyčinky, tak bez polevy.

3. Už žádné tuky v jídelníčku

Tuků jíme obecně více, než bychom měli. Chceme-li tedy jídelníček ozdravit či odlehčit, je na místě jejich omezení. Ale OMEZENÍ. Výrazně izolovat tuky z jídelníčku by bylo velkou chybou, a to i v případě, že potřebujeme zhubnout. Tuky jsou jednou ze základních živin (spolu se sacharidy a bílkovinami), které náš organizmus nezbytně potřebuje. Jsou důležitým zdrojem energie a působí jako mechanická ochrana orgánů. Jsou nositeli vitaminů rozpustných v tucích a stavební látkou některých hormonů. V neposlední řadě poskytují tělu esenciální mastné kyseliny, které si nedokáže samo vytvořit. Důraz bychom měli klást ale zejména na výběr tuků.

Zatímco tuky nenasycené (resp. tuky s převahou nenasycených mastných kyselin) mají příznivý vliv na naše zdraví, např. na srdečně-cévní systém, tuky nasycené (resp. tuky s převahou nasycených mastných kyselin) ve zvýšeném množství zvyšují hladinu cholesterolu a mají na naše zdraví negativní vliv. Nenasycené tuky zejména n-3 a n-6 mastné kyseliny řadíme mezi „dobré“ tuky a najdeme je hlavně v rostlinných olejích, kvalitních margarínech, ořeších, semínkách a tucích ryb. „Špatné“ nasycené tuky najdeme v másle, sádle, slanině, tučném mase, tučných mléčných výrobcích, uzeninách, ale i v náplních sušenek, dezertech, polevách, chipsech apod. To jsou tuky, kterých se v jídelníčku zbavovat můžeme, měly by totiž tvořit maximálně 1/3 ze všech přijatých tuků.

4. Jíst budu naposled nejpozději v 16 hodin

Základem redukční diety, ale i stravy v rámci zásad správné životosprávy, je pestrá a vyvážená strava rozdělená do pravidelných cca 4-5 denních dávek. Množství porcí jídla je třeba přizpůsobit individuálně dennímu režimu každého.

Poslední jídlo bychom si měli dát zhruba 4 hodiny před tím, než si jdeme lehnout. Ne pro každého je tak, dle jeho denního režimu (práce na směny apod.) vhodné přestat jíst v 16 hodin. Pravdou ale je, že ve večerních hodinách často nemáme tak velký výdej energie, a tomu je potřeba přizpůsobit i pokrmy. V případě tedy, že uléháte o půlnoci, nemusíte mít výčitky, pokud si dáte lehkou večeři třeba v osm večer.

5. Ode dneška bude držet dietu celá rodina

Zapojit do snažení o hubnutí či ozdravění celou rodinu je dobrý nápad. Vzájemná motivace a podpora je k nezaplacení. Nikdy bychom se ale do zásadních „akcí“ typu „já mám předepsanou tuto konkrétní dietu, a vy ji budete držet se mnou“ neměli pouštět bez důkladné konzultace s odborníky. Každý člen rodiny totiž má své potřeby a je velice pravděpodobné, že jedna konkrétní dieta nebude vhodná pro všechny. Tím spíše, pokud jsou v rodině členové s onemocněním, které by se mělo ve stravování zohlednit. Je důležité si uvědomit, že jakákoli dieta by měla být individuálně přizpůsobená nejen způsobu stravování a složení stravy (což se u jednotlivých členů rodiny nemusí lišit), ale také věku, pohlaví, fyzické aktivitě a aktuálnímu zdravotnímu stavu, což jsou atributy, které se u jednotlivých členů rodiny zásadně liší. Ozdravit stravování celé rodiny tedy lze, ale jednou konkrétní dietou bychom všechny členy rodiny bez výjimky a úprav určitě trápit neměli.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 264 lidí

Mohlo by vás zajímat

Stravování Čechů má k ideálům zdravé výživy poměrně daleko

Rádi si dopřáváme velké porce jídla, slazené nápoje a pivo. Milujeme polévky a prolijeme hrdlem litry slazených nápojů denně, ale jen každý druhý z nás si zajde na teplý oběd. Lidé ostatních členských zemích EU jedí mnohem zdravěji.

Jak přežít a užít si Vánoce

Kromě cukroví, vánočky, smaženého kapra, bramborového salátu nebo třeba řízků patří k času adventu i zdravé pokrmy.

Jídlo v restauraci nemusí zničit plány na dietu

I když držíte dietu, můžete občas zajít do restaurace na jídlo. Pak je dobré vědět, že porce grilovaného kuřete má polovinu kilojaulů ve srovnání s kuřetem pečeným a čtyřikrát menší energetickou hodnotu, než třeba slepice na smetaně.

Měl by přítel zhubnout?

Dobrý den, u mého přítele byla zjištěna asi před osmi měsíci cukrovka 1. typu. Jeho váha v současné době převyšuje 150 kg; platí i v tomto případě, že by neměl hubnout? Zatím nikdo nedokázal zjistit, proč je tak silný a proč se jeho váha výrazně nezměnila ani po nasazení diety (diabetické). Díky za odpověď.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.