Inzerce

Podváha

(prim. MUDr. Petr Sucharda CSc. | přečteno: 62638x )

Nedostatečná výživa je důsledkem nepoměru mezi energetickými požadavky organizmu energií z potravin.

shutterstock.com

"Podváha" není diagnóza, je to jen příliš nízká hmotnost k tělesné výšce. Většinou však svědčí o podvýživě. Za normální se považuje index tělesné hmotnosti (BMI = body mass index) v rozmezí 18,5 - 25,0. Mírně nižší hodnota může, ale nemusí být příznakem choroby - může jít jen o "hubenost" (např. modelky, adeptky soutěží Miss apod.).

Podváha

Nedostatečný stav výživy (malnutrice) je důsledkem nepoměru mezi energetickými a výživovými požadavky organizmu na straně jedné a využitelnou energií a živinami v potravě na straně druhé. Na rozdíl od obezity, kde je nepoměr opačný, má významnou úlohu i dostupnost a využitelnost živin, zvláště nenahraditelných (esenciální aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny, vitaminy, minerály).

Příčiny nedostatečné výživy jsou různé:
 • nedostupnost kvalitní stravy (chudoba, válečné strádání)
 • neschopnost příjmu potravy (nechutenství z různých příčin, včetně vedlejších účinků léků, obtížné žvýkání, poruchy polykání, zvracení)
 • odmítání potravy (mentální anorexie, některá psychická onemocnění, politicky motivované hladovky)
 • poruchy trávení a vstřebávání (malabsorpce, maldigesce - zejména onemocnění slinivky břišní a tenkého střeva - záněty, stavy po operacích)
 • zvýšené nároky organizmu (závažná celková onemocnění, septické stavy, popáleniny, polytraumata, zvýšená činnost štítné žlázy), které nejsou pokryty z jakýchkoli důvodů.
Pro posouzení stavu výživy je nutno posoudit historii onemocnění (anamnézu), subjektivní i objektivní příznaky:
 • množství tukové tkáně
 • úbytek kosterního svalstva
 • únava, nevýkonnost
 • zimomřivost
 • pokles krevního tlaku, zpomalení srdeční akce a provést vyšetření
 • stanovit BMI
 • odhadnout podíl (procento) tukové tkáně (podkožní tuk možno posoudit antropometrickým měřením, např. tloušťku kožní řasy změříme kaliperem; celkové množství tuku např. bioimpedancí)
 • vyšetřit koncentrace bílkovin v krvi, zejména albuminu a tzv. proteinů akutní fáze (rychle se obnovující bílkoviny) Závažný stupeň podvýživy se projeví
 • zhoršením hojení ran, náchylností k infekčním komplikacím při snížené imunitě organismu
 • otoky (z nedostatku krevních bílkovin)
 • chudokrevností (z nedostatku železa, kyseliny listové, příp. vitaminu B12)
 • osteoporózou (řídnutím kostí)
Jak se léčí (s důrazem na volně prodejná léčiva, pokud jsou relevantní), jak dlouho léčba a onemocnění (případně jeho příznaky) trvá?
 • nejdůležitější je léčit příčinu (tzv. základní onemocnění)
 • realimentace musí být pomalá, podle snášenlivosti nemocného
 • útočnou léčbou bychom mohli způsobit další škody (průjmy) až ohrozit nemocného na životě (srdeční selhání)
 • energetický přísun zvyšujeme pozvolna, v prvních dnech zhruba o 50 % ideální potřeby
 • strava musí být snadno stravitelná, se správným poměrem živin
 • podpůrnými opatřeními mohou být polyvitaminózní preparáty, enzymy usnadňující trávení, anabolické preparáty
 • při postižení zažívacího ústrojí může být nutná enterální výživa (sondou, zavedenou za postižené místo, většinou na začátek tenkého střeva) nebo i parenterální výživa (do větší, tzv. centrální žíly - používají se sterilní infúzní směsi s definovaným obsahem jednotlivých živin)
Spolupráce nemocného při léčbě, aneb jaká je možnáprevence?
 • sledování tělesné hmotnosti, zvláště při poklesu tělesné hmotnosti o 10 % a více, pokud nemocný nehubne z vlastní vůle. Tyto důvody by měly být důvodem návštěvy lékaře.
 • důležité je sledování dynamiky změn hmotnosti, hubenost totiž může být i tzv. konstituční, tedy geneticky podmíněná, po celý život.

V našich podmínkách jsou nejčastější příčinou závažné podvýživy mladých poruchy příjmu potravy (eating disorders). V počátku je rozlišení od prosté hubenosti obtížné, ale včasný zásah (odeslání k odborníkovi!, ne přemlouvání) je pro prognózu (dopady, následky) nemoci zásadní.

Nestačí varovat před mentální anorexií nebo bulimií, ale především před nevhodnými jídelními zvyklostmi a nebezpečnými strategiemi kontroly tělesné hmotnosti (hladovky, diety, zvracení a projímadla), které jsou navíc dlouhodobě neúčinné.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Danka
1x

Mám 42 rokov a po celý svoj život trpím podváhou, pri výške 16O cmvážim stále iba okolo 47 kg. Stravujem sa výdatne, všetko mi chutí, len jedávam často a v menších dávkach, hlavne sladké. Navyše mám dosť ťažkú skoliózu. Potrebovala by som vážne pribrať minimálne 5 kg, ale aj viac, pretože som pred trom rokmi mala karcinóm na mandli. V dôsledku radioterapie som ešte schudla na nejakých 4O kg, čo sa prejavilo výrazným zhoršením skoliózy. Trvalo mi tri roky, kým som sa dostala späť na svojich 47 kg, ale chrbticu mi už do pôvodného stavu nedá nikto. Mám obavy že v prípade nejakej inej vážnej choroby ktorá by ma mohla postretnúť a opäť by som mala schudnúť, tak že mi pôjde o život. Naozaj platí, že kým tučný schudne, tak chudý...

N.
4x

Zdravím všechny prima lidi. Už 7 let mám mentální anorexii současně s bulimií. Budto nejím nebo jím moc a pak to končí v záchodové míse, ovšem jinou cestou než přirozenou. Myslela jsem, že jsem z této noční můry venku, když jsem otěhotněla a já chtěla pro své dětátko to nejlepší, proto jsem se hlídala, abych vůbec jedla. Zpočátku jsem měla problém, ale po pár týdnech jsem si na jídlo zvykla jako na součást života a nechápala jsem, jak jsem bez něj mohla celá ta léta žít. Po porodu jsem se hlídala dál, kvůli kojení, které trvalo bohužel jen 3měsíce. A co myslíte, že se stalo dál? Chtěla jsem být "normální" a jíst, ale cosi u mě v podvědomí křičelo a vyčítalo každý kousek sušenky, rohlíku, banánu.. Jsem rok a půl po porodu a jsem v tom až po uši :-( znovu! Víc mě trápí asi bulimie, ale jak jsem se zmínila už výše, nejím nebo se přejídám. Uvědomuji si, že mám problém a ráda bych se vyléčila. Měřím 170cm a vážím 48kg, myslíte, že bych měla hubnout? Já myslím, co myslím, já vím, že ne.. Ale nedokážu to změnit. Mám krásné dítě, pro které má smysl žít a které mi pomohlo být silná v těhotenství a krátce po něm. Moc mu za to děkuji. Ráda bych se ale vyléčila jednou pro vždy.. Na závěr jsem chtěla napsat vzkaz pro holky, které nic takového nezažily a vidí v tom cosi "zázračného, užitečného, vzrušujícího a hlavně nenávykového", aby s tím nezačínaly, ale ono je lehké radit někomu, kdo o tomhle pekle nemá ani potuchy, takže by to bylo zbytečné. Snad Vás můj příběh nepobavil.. Mějte se všichni moc fain. N.

Lenka

Zdravím všechny, kdo si přečtou tento příspěvěk. Mojí mamince bude 70 let, celý život se snaží být štílhá jako proutek. Cvičí jezdí na kole a má hodně pohybu, jak ona sama říká. Má to ale jeden háček.Svým pojetím zdravého a správného způsobu života se dopracovala k váze 38 - 39 kg, přesně nevím ale před rodinou si váhu tají a má jí nastavenou o 4kg více.Měří 155 cm.Je už jenom kosti a kůže.Ona však stále vidí i hrozný špek na břiše a bocích. Má zdravotní problémy ,tlak 195/95 léčený s nevalným výsledkem. Je stále přesvědčená, že vše je v pořádku a okolí se jen neustále přejídá a všichni jsou tlustí. Už asi s jejím životním stylem nic nesvedeme. Je to opravdu někde hluboko v hlavě, musí vidět problém dotyčný sám u sebe.Dnes už trochu váhá ,nemá totiž už sílu vůbec přežít den, unaví jí každá činnost.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 90 lidí

Mohlo by vás zajímat

Třetina školáků drží dietu

Třetina dětí ve školním věku už drží, nebo se chystá držet, nějakou dietu. „Často vidím, že děti neřeší svou váhu s odborníky, ale zkouší různé diety. Přitom redukční diety poškozují dětský organismus ve vývoji,“ varuje doktorka Jitka Kytnarová z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK.

I zastánci štíhlé linie si mohou dopřát víno

Léto je obdobím, kdy obzvláště ženy myslí na to, jak vypadat v plavkách a krátkých sukních co nejlépe. K letním měsícům však zároveň patří grilované speciality a různé alkoholické drinky. Jejich konzumace přitom štíhlé linii neprospívá. Výjimkou mohou být podle odborníků suché druhy vín, jejichž přiměřená dávka škodit nemusí. Dvě deci vína totiž obsahují asi 150 kcal, což je u žen zhruba 8 % doporučené denní dávky kalorií a u mužů jen 6,5 %. Na co by si měli dát zastánci zdravé životosprávy při výběru vína pozor, popíšeme v následujícím článku.

Rozhodneme-li se hubnout, spěchejte pozvolna

I když většina lidí už snad ví, že zhubnout znamená odbourávat tukové zásoby, stále se setkáváme s velmi nereálnými představami o možné či dokonce potřebné rychlosti shazování kil navíc. Tato nerozumná očekávání jsou vyvolávána a utužována často zavádějící a neseriózní reklamou v časopisech a televizi.

Pomožte váze, aby šla dolů

Tuk sám od sebe z těla nezmizí. Ale můžeme mu pomoci. Nabízíme pravidla, která fungují, ať je zrovna v módě jakákoli dieta.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.