Inzerce

Podváha

4. května 2007, prim. MUDr. Petr Sucharda CSc.   |   přečteno: 59384x

Nedostatečná výživa je důsledkem nepoměru mezi energetickými požadavky organizmu energií z potravin.

foto: shutterstock.com

"Podváha" není diagnóza, je to jen příliš nízká hmotnost k tělesné výšce. Většinou však svědčí o podvýživě. Za normální se považuje index tělesné hmotnosti (BMI = body mass index) v rozmezí 18,5 - 25,0. Mírně nižší hodnota může, ale nemusí být příznakem choroby - může jít jen o "hubenost" (např. modelky, adeptky soutěží Miss apod.).

Podváha

Nedostatečný stav výživy (malnutrice) je důsledkem nepoměru mezi energetickými a výživovými požadavky organizmu na straně jedné a využitelnou energií a živinami v potravě na straně druhé. Na rozdíl od obezity, kde je nepoměr opačný, má významnou úlohu i dostupnost a využitelnost živin, zvláště nenahraditelných (esenciální aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny, vitaminy, minerály).

Příčiny nedostatečné výživy jsou různé:
 • nedostupnost kvalitní stravy (chudoba, válečné strádání)
 • neschopnost příjmu potravy (nechutenství z různých příčin, včetně vedlejších účinků léků, obtížné žvýkání, poruchy polykání, zvracení)
 • odmítání potravy (mentální anorexie, některá psychická onemocnění, politicky motivované hladovky)
 • poruchy trávení a vstřebávání (malabsorpce, maldigesce - zejména onemocnění slinivky břišní a tenkého střeva - záněty, stavy po operacích)
 • zvýšené nároky organizmu (závažná celková onemocnění, septické stavy, popáleniny, polytraumata, zvýšená činnost štítné žlázy), které nejsou pokryty z jakýchkoli důvodů.
Pro posouzení stavu výživy je nutno posoudit historii onemocnění (anamnézu), subjektivní i objektivní příznaky:
 • množství tukové tkáně
 • úbytek kosterního svalstva
 • únava, nevýkonnost
 • zimomřivost
 • pokles krevního tlaku, zpomalení srdeční akce a provést vyšetření
 • stanovit BMI
 • odhadnout podíl (procento) tukové tkáně (podkožní tuk možno posoudit antropometrickým měřením, např. tloušťku kožní řasy změříme kaliperem; celkové množství tuku např. bioimpedancí)
 • vyšetřit koncentrace bílkovin v krvi, zejména albuminu a tzv. proteinů akutní fáze (rychle se obnovující bílkoviny) Závažný stupeň podvýživy se projeví
 • zhoršením hojení ran, náchylností k infekčním komplikacím při snížené imunitě organismu
 • otoky (z nedostatku krevních bílkovin)
 • chudokrevností (z nedostatku železa, kyseliny listové, příp. vitaminu B12)
 • osteoporózou (řídnutím kostí)
Jak se léčí (s důrazem na volně prodejná léčiva, pokud jsou relevantní), jak dlouho léčba a onemocnění (případně jeho příznaky) trvá?
 • nejdůležitější je léčit příčinu (tzv. základní onemocnění)
 • realimentace musí být pomalá, podle snášenlivosti nemocného
 • útočnou léčbou bychom mohli způsobit další škody (průjmy) až ohrozit nemocného na životě (srdeční selhání)
 • energetický přísun zvyšujeme pozvolna, v prvních dnech zhruba o 50 % ideální potřeby
 • strava musí být snadno stravitelná, se správným poměrem živin
 • podpůrnými opatřeními mohou být polyvitaminózní preparáty, enzymy usnadňující trávení, anabolické preparáty
 • při postižení zažívacího ústrojí může být nutná enterální výživa (sondou, zavedenou za postižené místo, většinou na začátek tenkého střeva) nebo i parenterální výživa (do větší, tzv. centrální žíly - používají se sterilní infúzní směsi s definovaným obsahem jednotlivých živin)
Spolupráce nemocného při léčbě, aneb jaká je možnáprevence?
 • sledování tělesné hmotnosti, zvláště při poklesu tělesné hmotnosti o 10 % a více, pokud nemocný nehubne z vlastní vůle. Tyto důvody by měly být důvodem návštěvy lékaře.
 • důležité je sledování dynamiky změn hmotnosti, hubenost totiž může být i tzv. konstituční, tedy geneticky podmíněná, po celý život.

V našich podmínkách jsou nejčastější příčinou závažné podvýživy mladých poruchy příjmu potravy (eating disorders). V počátku je rozlišení od prosté hubenosti obtížné, ale včasný zásah (odeslání k odborníkovi!, ne přemlouvání) je pro prognózu (dopady, následky) nemoci zásadní.

Nestačí varovat před mentální anorexií nebo bulimií, ale především před nevhodnými jídelními zvyklostmi a nebezpečnými strategiemi kontroly tělesné hmotnosti (hladovky, diety, zvracení a projímadla), které jsou navíc dlouhodobě neúčinné.

autor: prim. MUDr. Petr Sucharda CSc., 3. interní klinika VFN & 1. LF UK, Praha

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Danka1 poděkování

Mám 42 rokov a po celý svoj život trpím podváhou, pri výške 16O cmvážim stále iba okolo 47 kg. Stravujem sa výdatne, všetko mi chutí, len jedávam často a v menších dávkach, hlavne sladké. Navyše mám dosť ťažkú skoliózu. Potrebovala by som vážne pribrať minimálne 5 kg, ale aj viac, pretože som pred trom rokmi mala karcinóm na mandli. V dôsledku radioterapie som ešte schudla na nejakých 4O kg, čo sa prejavilo výrazným zhoršením skoliózy. Trvalo mi tri roky, kým som sa dostala späť na svojich 47 kg, ale chrbticu mi už do pôvodného stavu nedá nikto. Mám obavy že v prípade nejakej inej vážnej choroby ktorá by ma mohla postretnúť a opäť by som mala schudnúť, tak že mi pôjde o život. Naozaj platí, že kým tučný schudne, tak chudý...

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. února 2008, 12:40:56

N.3 poděkování

Zdravím všechny prima lidi. Už 7 let mám mentální anorexii současně s bulimií. Budto nejím nebo jím moc a pak to končí v záchodové míse, ovšem jinou cestou než přirozenou. Myslela jsem, že jsem z této noční můry venku, když jsem otěhotněla a já chtěla pro své dětátko to nejlepší, proto jsem se hlídala, abych vůbec jedla. Zpočátku jsem měla problém, ale po pár týdnech jsem si na jídlo zvykla jako na součást života a nechápala jsem, jak jsem bez něj mohla celá ta léta žít. Po porodu jsem se hlídala dál, kvůli kojení, které trvalo bohužel jen 3měsíce. A co myslíte, že se stalo dál? Chtěla jsem být "normální" a jíst, ale cosi u mě v podvědomí křičelo a vyčítalo každý kousek sušenky, rohlíku, banánu.. Jsem rok a půl po porodu a jsem v tom až po uši :-( znovu! Víc mě trápí asi bulimie, ale jak jsem se zmínila už výše, nejím nebo se přejídám. Uvědomuji si, že mám problém a ráda bych se vyléčila. Měřím 170cm a vážím 48kg, myslíte, že bych měla hubnout? Já myslím, co myslím, já vím, že ne.. Ale nedokážu to změnit. Mám krásné dítě, pro které má smysl žít a které mi pomohlo být silná v těhotenství a krátce po něm. Moc mu za to děkuji. Ráda bych se ale vyléčila jednou pro vždy.. Na závěr jsem chtěla napsat vzkaz pro holky, které nic takového nezažily a vidí v tom cosi "zázračného, užitečného, vzrušujícího a hlavně nenávykového", aby s tím nezačínaly, ale ono je lehké radit někomu, kdo o tomhle pekle nemá ani potuchy, takže by to bylo zbytečné. Snad Vás můj příběh nepobavil.. Mějte se všichni moc fain. N.

Reagovatpoděkovatnahlásit

13. ledna 2009, 23:47:12

Lenka

Zdravím všechny, kdo si přečtou tento příspěvěk. Mojí mamince bude 70 let, celý život se snaží být štílhá jako proutek. Cvičí jezdí na kole a má hodně pohybu, jak ona sama říká. Má to ale jeden háček.Svým pojetím zdravého a správného způsobu života se dopracovala k váze 38 - 39 kg, přesně nevím ale před rodinou si váhu tají a má jí nastavenou o 4kg více.Měří 155 cm.Je už jenom kosti a kůže.Ona však stále vidí i hrozný špek na břiše a bocích. Má zdravotní problémy ,tlak 195/95 léčený s nevalným výsledkem. Je stále přesvědčená, že vše je v pořádku a okolí se jen neustále přejídá a všichni jsou tlustí. Už asi s jejím životním stylem nic nesvedeme. Je to opravdu někde hluboko v hlavě, musí vidět problém dotyčný sám u sebe.Dnes už trochu váhá ,nemá totiž už sílu vůbec přežít den, unaví jí každá činnost.

Reagovatpoděkovatnahlásit

31. března 2009, 17:20:19


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 32 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

  A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

 • Petra (Cévní mozková příhoda) 17. listopadu 2019, 17:56:26

  Kam jste s ním jezdila? Kde je ta klinika? Vyzkoušela bych to…  Diskutovat

 • Petra (operace krční páteře) 17. listopadu 2019, 18:52:55

  Ahoj Leni, jsem 6 týdnů po operaci a určitě Vám ji doporučuji. Měla jsem masivní výhřez… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.