Inzerce

Důvod návštěvy u gynekologa: problémy s menstruací

15. října 2010, MUDr. Táňa Glosová   |   přečteno: 25178x

Nedávno jste se mohli dočíst o tom, že nejčastější příčinou, proč se dívky kolem patnácti let objednají u gynekologa, je potřeba nechat si předepsat antikoncepci. Další z výčtu důvodů jsou i problémy s menstruací - ať již jde o poruchy cyklu či zcela chybějící cyklus.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Nepravidelná menstruace

Problém je, že gynekologové v případě nepravidelné menstruace u mladých děvčas nemají moc na výběr. Cyklus ještě není pravidelný, nasazení antikoncepce by bylo lepší zatím odložit, ale dívka antikoncepci žádá a kondom používat nechce. Gynekolog pak volí menší riziko a obvykle hormonální antikoncepci stejně předepíše. Hormonální antikoncepce je kromě zabránění početí často předepisovaná i na poruchy cyklu (nadměrné krvácení, prodloužený nebo zkrácený cyklus, nepravidelnou menstruaci). Cyklus se po jejím užívání ve většině případů opravdu znormalizuje a dívka je spokojená. Není to ale řešením příčiny obtíží, a tak někteří gynekologové volí přirozenější způsob úpravy poruch menstruačního cyklu.

Takový způsob je také založen na hormonální terapii, avšak používají se při ní hormony tělu vlastní, nikoliv syntetické. Hormonální léčba přirozenými hormony však vyžaduje zvlášť ze začátku dobrou spolupráci pacientky a časté návštěvy gynekologa. Proto není mezi mladými dívkami oblíbená. O gynekologických lékařích se často říká, že hormonální antikoncepci nasazují na všechno možné, protože se jim do složitější a přirozenější léčby nechce. Faktem však je, že tato metoda je velmi účinná a u pacientek velmi oblíbená. Nepravidelná menstruace typická pro pubertální a adolescentní věk se obvykle nakonec sama upraví, takže část pacientek léčbu ani nevyhledá, protože potíže nepovažuje za tak závažné.

Nemám menstruaci

Průměrný věk nástupu první menstruace je v České republice 13 let. Pokud dívka ještě v patnácti letech nemenstruuje, měla by gynekologa vyhledat. Příčin může být celá řada, od hormonálních až po vývojové anatomické vady. Za zmínku stojí dnes často zmiňovaná mentální anorexie. Nadměrné hubnutí a péče o nízkokalorickou stravu se může poprvé projevit právě vynecháváním menstruace. Ztráta hmotnosti o 10% původní váhy již vede k poruchám menstruačního cyklu. Tělo nemá dost energie z potravy, a tak musí začít šetřit na něčem, co pro něj není nezbytně důležité. Přestává menstruovat. Anorexie však nepoškozuje ženu jen po gynekologické stránce. Kromě toho, že zpomaluje vývoj pohlavních orgánů, vede také k řídnutí kostí, což může mít pro ženu celoživotní následky. Léčba mentální anorexie patří sice do péče psychiatra, ten by měl ale úzce spolupracovat i s dětským gynekologem, který indikuje hormonální léčbu. Bez ní mladým anorektičkám hrozí problémy s plodností, nedostatečný růst organizmu a špatný vývoj kostí.

Pokud žena již normálně menstruovala a menstruovat náhle přestala, je třeba na prvním místě vyloučit těhotenství . Těhotenství spolehlivě potvrdí těhotenské testy, i když jejich kvalita je různá a ne vždy je výsledek stoprocentní. Gynekolog si existenci těhotenství ověřuje krevním testem, ultrazvukovým a pánevním vyšetřením. Pokud je těhotenství nechtěné, je možné požádat o interrupci. Souhlas s interrupcí musí dát rodiče, je-li dívce méně než 16 let. Pokud je starší než 16 a mladší než 18 let, může se pro interrupci rozhodnout sama, rodičům se to ale po provedení výkonu musí dát na vědomí. Osmnáctiletá žena si o osudu svého těhotenství může rozhodovat sama. Je-li těhotenství při vynechání menstruace vyloučeno, řídí se léčba podle příčiny.

autor: MUDr. Táňa Glosová , Gynekologie

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Marie2 poděkování

Je možné dostat menstruaci když týden před tím skončila? Před týdnem jsem měla normální menstruační cyklus který trval skoro týden, a týden po jeho ukončení jsem to opět dostala. Mám se vyhledat lékaře?

Reagovatpoděkovatnahlásit

14. listopadu 2012, 10:55:30

majkak

chci se zeptat je mi 14 a první menstraci jsem zažila v lednu od té do by jsem menstraci nemela chci se zeptat proč

Reagovatpoděkovatnahlásit

17. července 2013, 11:33:38


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 9 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Peťa (Křivice - vitamín D) 11. listopadu 2019, 11:29:03

    My s vigantolem taky žádné problémy nikdy neměli, dáváme dětem vždy od narození, zkuste… Diskutovat

  • Denisa (Usta) 11. listopadu 2019, 14:50:02

    Dobrý den, jakou používáte zubní pastu a ústní vodu?  Diskutovat

  • Denisa (parodontologie) 11. listopadu 2019, 14:51:32

    Pomůže správný výběr zubní pasty?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.