Pojmem antikoncepce označujeme metody, sloužící k zábraně početí. Rozšíření antikoncepce v České republice po roce 1989 vedlo k velmi žádanému poklesu počtu umělých přerušení těhotenství. Metody antikoncepce můžeme rozdělit do několika skupin.
Příčinou pravidelného krvácení je odlučování děložní výstelky. Děložní výstelka (sliznice) se v období mezi menstruacemi připravuje k přijetí oplozeného vajíčka (ženské zárodečné buňky). Pokud k oplození nedojde, sliznice se odlučuje a dochází k menstruačnímu krvácení. Pokud je vajíčko oplozeno, děložní sliznice nadále roste, vyživuje vajíčko a k menstruaci nedochází.
Délku menstruačního cyklu počítáme od prvního dne jednoho krvácení do prvního dne krvácení následujícího. Stejně označujeme i dny menstruačního cyklu: mluvíme-li např. o sedmém dni cyklu, myslíme tím sedmý den počítaný od prvního dne předešlého menstruačního krvácení. Obvyklá délka cyklu je 28 až 30 dní. Za normální můžeme považovat pravidelný cyklus v délce od 23 do 36 dnů. Délka samotné menstruace se pohybuje mezi čtyřmi a sedmi dny.
První menstruace se v naší zeměpisné poloze obvykle dostavuje mezi 11. a 15. rokem a je projevem dozrávání celé řady složitých funkcí v organizmu ženy, které jsou nezbytné pro pozdější možnost otěhotnění. Menstruace zpočátku může být nepravidelná, neznamená to však, že v tomto období nemůže dívka otěhotnět! Pokud se menstruace nedostaví u jinak normálně vyvinuté dívky do 16 let, je vhodné konzultovat lékaře.
Poslední menstruační krvácení v životě ženy proběhne zpravidla mezi 45. a 55. rokem. Období po posledním krvácení nazýváme klimaktériem. Menstruační cyklus může být v období před posledním krvácením nepravidelný. Opět je třeba myslet na to, že k otěhotnění může dojít ještě v období prvního roku po posledním krvácení.
V období těhotenství a šestinedělí k pravidelnému krvácení nedochází, nastává tzv. fyziologická amenorea (amenorea je nepřítomnost menstruačního krvácení). Výjimečně může k pravidelnému (většinou slabému) krvácení docházet i v první polovině těhotenství. Po porodu amenorea zpravidla přetrvává i po dobu pravidelného kojení.
V praxi je důležité (obzvláště při návštěvě gynekologa) pamatovat si datum poslední menstruace.
Přidat nový komentář