Inzerce

Pět nej otázek o antikoncepci.

4. května 2007, doc. MUDr. Radim Uzel CSc.   |   přečteno: 49664x

Zajímá vás, jakou antikoncepci vybrat, kdy ji vysadit a jak se chránit hned po porodu? Nejen na to má odpověď Radim Uzel.

foto: shutterstock.com

Jak dlouho mohu hormonální antikoncepci užívat bez přestávky?

Moderní hormonální antikoncepční tablety může zdravá žena užívat neomezeně dlouho a bez přestávky. Jelikož se jedná o prostředky vázané na lékařský předpis, zaručují pravidelné gynekologické kontroly všechna potřebná vyšetření. Určité opatrnosti je třeba u kuřaček starších 35 let. Ty by měly buď přestat s kouřením, nebo si vybrat jiný způsob antikoncepce. Ve skutečnosti je ovšem kouření mnohonásobně nebezpečnější než antikoncepční tablety. Světová zdravotnická organizace se právem pozastavuje nad tím, že antikoncepce je na lékařský předpis a cigarety volně k dostání v pouličních automatech, ačkoliv by tomu mělo být právě naopak.

Máme už s manželem jedno dítě a další plánujeme přibližně za 3-4 roky. Po prvním porodu jsem začala užívat hormonální antikoncepční pilulky. Zajímalo by mne, jestli mohu tyto tablety užívat celou tuto dobu, jak dlouho před plánovaným otěhotněním bych měla antikoncepci vysadit, a zda nemá dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce na početí nějaký škodlivý vliv.

Dlouhodobé užívání moderních antikoncepčních tablet nemá pražádný vliv na budoucí otěhotnění, na průběh těhotenství ani na zdraví dítěte. Naopak se někdy hormonální antikoncepční tablety používají, i když o zní na první pohled protismyslně, k léčbě neplodnosti. Po několikaměsíčním užívání otěhotní po vysazení preparátu v následujícím cyklu někdy i ta žena, která dříve o těhotenství třeba marně usilovala. Po vysazení hormonální antikoncepce je možno bezprostředně otěhotnět, není tedy zapotřebí dělat nějakou přestávku.

Jaká je nejlepší antikoncepce po porodu? Nezpůsobí užívání hormonální antikoncepce zástavu tvorby mléka?

Nejbezpečnější je pochopitelně sexuální abstinence. Ve všech příručkách a osvětových letácích bývá doporučováno, aby se první soulož po porodu uskutečnila až za šest týdnů. "Šestinedělí" není jenom magické slovo, ale vystihuje zcela jednoznačně skutečnost, že právě tuto dobu trvá návrat k původním funkcím, zmenšování dělohy, tedy jakási "normalizace". Nicméně každá pátá žena připouští, že k pohlavnímu styku došlo dříve, většinou na naléhání partnera. První pohlavní styk po porodu může být doprovázen nepříjemnými pocity. Žena někdy cítí bolesti v jizvě na hrázi po ošetření poporodního poranění, výjimkou nebývá ani nedostatečné zvlhčení pohlavních orgánů, takzvaná "soulož na sucho". Tento jev trvá často po celou dobu kojení a je způsoben hormonálně.

Z tohoto důvodu se jako první a nejlepší antikoncepční prostředek po porodu doporučuje zvlhčený neboli lubrikovaný prezervativ. Splňuje totiž také požadavek mikrobní ochrany ženských pohlavních orgánů. Zejména po porodu zde existuje zvýšená možnost infekce, která v tomto období představuje vážné nebezpečí. Ženské bariérové prostředky, zejména pesary, nejsou v bezprostředním poporodním období příliš vhodné.

Nitroděložní antikoncepční tělísko je možno do dělohy zavádět bezprostředně po porodu nebo až po prvním menstruačním krvácení. Tělísko nepředstavuje pro kojící ženu žádnou hrozbu. Množství mléka není ovlivněno, dokonce se tvrdí, že zavedení tělíska kojící ženě je méně bolestivé.

Klasická hormonální tabletková antikoncepce byla dříve určena pro ty ženy, které své novorozené dítě již zcela od prsu odstavily, protože hormon estrogen v nich obsažený snižoval produkci mléka a rovněž se v malém množství do mléka dostával. Jakmile však nastoupila doba takzvaných nízkodávkovaných tablet, mezi něž patří prakticky všechny preparáty u nás současně užívané, jejich odmítání u kojící ženy není už zdaleka tak jednoznačné. Nepatrná dávka estrogenu, která je v nich obsažena, prakticky tvorbu mléka neovlivňuje. Množství tohoto hormonu, které dítě s mateřským mlékem vypije, je dokonce nižší než obsah estrogenu v přírodní potravě, zejména v kravském mléce, z něhož je zhotovována umělá výživa. Po poradě s lékařem tedy může kojící žena i tyto tablety bez obav užívat.

Co jsou to přirozené způsoby antikoncepce?

Každá antikoncepce je určitým ovlivněním lidské plodnosti, takže neexistují metody přirozené a nepřirozené. Ve svém dotazu máte asi na mysli tak zvanou periodickou sexuální abstinenci, při které se partneři zdrží pohlavního styku v tak zvaném plodném období menstruačního cyklu ženy.

Teprve od roku 1929 lidé vědí, že uvolnění vajíčka z vaječníku, tak zvaná ovulace je přesně vázána na následující menstruaci - nastává zpravidla 14 dní před jejím začátkem. Na tom je právě založena metoda výpočtu plodných a neplodných dnů. Tak zvanou kalendářovou metodou je možno toto období vypočítat, k tomu je však zapotřebí sledování nejméně 12 předcházejících menstruačních cyklů. Spolehlivější je metoda s měřením bazálních ranních teplot. Ty jsou v druhé polovině cyklu asi o půl stupně Celsia vyšší. Pokud tato vyšší teplota je naměřena tři dny po sobě, následuje neplodné období až do prvního dne následující menstruace. Přesnost metody se dá ještě zlepšit každodenním sledováním hlenu objevujícím se v poševním vchodu. Pokud se hlen táhne jako syrový vaječný bílek, signalizuje to plodné dny, neplodné období je naopak představováno tak zvanými dny suchými. Obě metody se mohou vzájemně doplňovat.

Spolehlivost periodické sexuální abstinence je udávána od 3% (u těch párů, které pečlivě sledují cyklus, úzkostlivě dodržují abstinenci a pohlavní styk mají raději jen v druhé polovině cyklu). Většina počtu selhání se však pohybuje mezi 10 - 20% (chybné určení plodného období), nebo dokonce až 30% u párů riskujících. V těchto případech je pak mnohem jistější a pohodlnější některá z metod hormonální antikoncepce.

Dočetla jsem se, že prý ani orální sex přes prezervativ nemusí být zcela bezpečný. Virus AIDS prý někdy i prezervativem může proniknout. Co je na tom pravdy?

Pokud bych měl pravdivě odpovědět, pak jediným bezpečím je zdravý sexuální partner. Účinek prezervativu byl v některých zprávách poněkud zpochybňován, jednalo se však o přestup více než tisícinásobné koncentrace viru, tedy takovou situaci, jaká se v přírodních podmínkách prakticky vůbec nemůže vyskytnout. Mohu zcela zodpovědně prohlásit, že nepoškozený prezervativ představuje dostatečnou zábranu transportu viru HIV. To však už neplatí o prezervativu poškozeném. A kdo může zaručit, že třeba v nejchoulostivější chvíli prezervativ nepraskne? V každém případě však prezervativ představuje jeden z nejvýznamnějších prostředků bezpečného sexu.

autor: doc. MUDr. Radim Uzel CSc.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Romana2 poděkování

Dobrý den, už déle jak 3 roky užívám antikoncepci zvanou Katya, před půl rokem jsem ji však vysadila a následně přibrala na váze, nejedná se však o tukové buňky, ale o zadržení tekutin v těle. Teď antikoncepci necelé 4 měsíce znovu užívám, ale voda v těle se mě stále drží, je to hodně nepříjemné. Co byste mi doporučil? Předem moc děkuji za odpověď.

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. března 2012, 17:48:49

denisa

Dobrý den minuli týden v pátek sem zapomněla brát 3 dni HA katya a když sem se ptala svého gynekologa ze sem.je začala okamžitě brát.po 3 dnech.a jestli funguje normálně a.on.mi.rek ze.ne.ze.mnesic nebude.fungovat tak se chci zeptat na váš názor. Děkuji

Reagovatpoděkovatnahlásit

18. června 2014, 19:48:07

Kerolajn

Dobrý den chtěla bych se zeptat co se stane když si vemu Katya dřív než bych měla

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. srpna 2014, 15:09:05


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 59 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Klarka (vypadávání vlasů) 22. srpna 2019, 13:50:16

    Já používám na vlasy šampony z bylinek Diskutovat

  • Klarka (Konec padání vlasů) 22. srpna 2019, 13:51:42

    Dobrý den, je důležité nepoužívat chemické přípravky, ale spíše přírodní. Diskutovat

  • Klarka (stitna zlaza) 22. srpna 2019, 13:55:17

    Dobrý den, snažíme se o dítě a mám i potíže se stítnou žázou, můžete mi poradit… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.