Pojmem antikoncepce označujeme metody, sloužící k zábraně početí. Rozšíření antikoncepce v České republice po roce 1989 vedlo k velmi žádanému poklesu počtu umělých přerušení těhotenství. Metody antikoncepce můžeme rozdělit do několika skupin.
Statistiky říkají, že hormonální antikoncepci používá asi čtyřicet procent žen v produktivním věku. Aby si tu správnou vybraly i ženy, u kterých by mohly vyvolat nežádoucí zdravotní komplikace, může gynekolog spolupracovat s praktickým lékařem ženy, který má k dispozici veškerou zdravotní dokumentaci.
Volbě antikoncepce by mělo předcházet nejen důkladné vyšetření, ale hlavně podrobná anamnéza. „Dotazujeme se nejen na to, jaké choroby prodělala žena sama, ale i na rodinné dispozice. Nesmí nám ujít hlavně kardiovaskulární choroby, karcinom prsu, migrény, diabetes, onemocnění slinivky a jater a také vysoká hladina krevních tuků. Zajímá nás, zda žena kouří, zda netrpí alergiemi. Samozřejmě jsme připraveni s ženou řešit i případné komplikace. Mezi nejčastější patří nepravidelné menstruační krvácení, které se neupravilo během tří cyklů od nasazení antikoncepce. Častější jsou i bolesti hlavy, napětí v prsou, nervozita, ale i zvyšování hmotnosti,“ říká gynekolog MUDr. Jaroslav Jeníček, CSc., vedoucí lékař gynekologického oddělení Lékařského domu.
„Nejde o to, že bychom chtěli ženám antikoncepci rozmlouvat, nebo dokonce zakazovat. Jen pomůžeme vybrat tak, aby je neohrožovala, nezhoršila průběh léčby či choroby,“říká praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková.
Absolutní zákaz antikoncepce
Světová zdravotnická organizace označila několik překážek, které absolutně vylučují užívání antikoncepce:
- Šestinedělí.
- Kouření víc jak 15 cigaret denně u žen nad 35 let.
- Neléčená arteriální hypertenze.
- Obtížně korigovatelná arteriální hypertenze s arteriálními komplikacemi.
- Ischemická choroba srdeční.
- Cévní mozková příhoda.
- Hluboká žilní trombóza – ať nemoc či anamnéza.
- Trombombolie – uzávěr cévy krevní sraženinou.
- Vzácné dědičné stavy s poruchou srážlivosti krve.
- Probíhající jaterní onemocnění až do chvíle, než se normalizují jaterní testy.
- Aktivní virová hepatitida.
- Dekompenzovaná cirhóza.
- Migréna s neurologickými příznaky.
- Komplikované srdeční vady.
- Diabetes mellitus s postižením orgánů u kuřaček nad 35 let a trvající 20 let.
- Karcinom prsu do 5 let po léčbě.
„Mezi ženami je častý názor, že antikoncepci nesmí brát ženy, které trpí na křečové žíly. Varixy a povrchové záněty žil kontraindikací nejsou,“ vysvětluje praktická lékařka.
Choroby, které za určitých podmínek antikoncepci nevylučují
Diabetes, čili cukrovka: antikoncepce má mírně negativní vliv na citlivost na inzulín. Proto je zapotřebí pacientku dobře sledovat.
Arteriální hypertenze: vyžaduje pečlivá a pravidelná kontrola s měřením tlaku, pokud jsou pacienty zároveň kuřačky, pak se rizikové faktory násobí.
Onemocnění štítné žlázy: Podle zkušeností antikoncepce onemocnění nezhoršuje, takže je možné ji užívat.
Epilepsie: protože nechtěné těhotenství může negativně ovlivnit průběh epilepsie a užívání antiepileptik zase zvyšuje riziko vrozených vývojových vad, je zapotřebí , aby se o výběru antikoncepce dohodl gynekolog s praktickým lékařem a neurologem. Fakt je, že některé druhy antikoncepce mohou snižovat účinek léků na epilepsii.
Přidat nový komentář