Inzerce

Patnáct cigaret denně vylučuje užívání antikoncepce

( Renata Vyšínová | přečteno: 12319x )

V případě, že máte diabetes, epilepsii, nemocná játra nebo kardiovaskulární choroby, ale také pokud jste obézní, měla byste konzultovat výběr hormonální antikoncepce nejen s gynekologem. Nebuďte ale překvapené, pokud vám ji zcela zakáží - například proto, že jste silná kuřačka.

shutterstock.com

Statistiky říkají, že hormonální antikoncepci používá asi čtyřicet procent žen v produktivním věku. Aby si tu správnou vybraly i ženy, u kterých by mohly vyvolat nežádoucí zdravotní komplikace, může gynekolog spolupracovat s praktickým lékařem ženy, který má k dispozici veškerou zdravotní dokumentaci.

Volbě antikoncepce by mělo předcházet nejen důkladné vyšetření, ale hlavně podrobná anamnéza. „Dotazujeme se nejen na to, jaké choroby prodělala žena sama, ale i na rodinné dispozice. Nesmí nám ujít hlavně kardiovaskulární choroby, karcinom prsu, migrény, diabetes, onemocnění slinivky a jater a také vysoká hladina krevních tuků. Zajímá nás, zda žena kouří, zda netrpí alergiemi. Samozřejmě jsme připraveni s ženou řešit i případné komplikace. Mezi nejčastější patří nepravidelné menstruační krvácení, které se neupravilo během tří cyklů od nasazení antikoncepce. Častější jsou i bolesti hlavy, napětí v prsou, nervozita, ale i zvyšování hmotnosti,“ říká gynekolog MUDr. Jaroslav Jeníček, CSc., vedoucí lékař gynekologického oddělení Lékařského domu.

„Nejde o to, že bychom chtěli ženám antikoncepci rozmlouvat, nebo dokonce zakazovat. Jen pomůžeme vybrat tak, aby je neohrožovala, nezhoršila průběh léčby či choroby,“říká praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková.

Absolutní zákaz antikoncepce

Světová zdravotnická organizace označila několik překážek, které absolutně vylučují užívání antikoncepce:

 • Šestinedělí.
 • Kouření víc jak 15 cigaret denně u žen nad 35 let.
 • Neléčená arteriální hypertenze.
 • Obtížně korigovatelná arteriální hypertenze s arteriálními komplikacemi.
 • Ischemická choroba srdeční.
 • Cévní mozková příhoda.
 • Hluboká žilní trombóza – ať nemoc či anamnéza.
 • Trombombolie – uzávěr cévy krevní sraženinou.
 • Vzácné dědičné stavy s poruchou srážlivosti krve.
 • Probíhající jaterní onemocnění až do chvíle, než se normalizují jaterní testy.
 • Aktivní virová hepatitida.
 • Dekompenzovaná cirhóza.
 • Migréna s neurologickými příznaky.
 • Komplikované srdeční vady.
 • Diabetes mellitus s postižením orgánů u kuřaček nad 35 let a trvající 20 let.
 • Karcinom prsu do 5 let po léčbě.

„Mezi ženami je častý názor, že antikoncepci nesmí brát ženy, které trpí na křečové žíly. Varixy a povrchové záněty žil kontraindikací nejsou,“ vysvětluje praktická lékařka.

Choroby, které za určitých podmínek antikoncepci nevylučují

Diabetes, čili cukrovka: antikoncepce má mírně negativní vliv na citlivost na inzulín. Proto je zapotřebí pacientku dobře sledovat.

Arteriální hypertenze: vyžaduje pečlivá a pravidelná kontrola s měřením tlaku, pokud jsou pacienty zároveň kuřačky, pak se rizikové faktory násobí.

Onemocnění štítné žlázy: Podle zkušeností antikoncepce onemocnění nezhoršuje, takže je možné ji užívat.

Epilepsie: protože nechtěné těhotenství může negativně ovlivnit průběh epilepsie a užívání antiepileptik zase zvyšuje riziko vrozených vývojových vad, je zapotřebí , aby se o výběru antikoncepce dohodl gynekolog s praktickým lékařem a neurologem. Fakt je, že některé druhy antikoncepce mohou snižovat účinek léků na epilepsii.

Inzerce

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 243 lidí

Mohlo by vás zajímat

Další pokrok v antikoncepci

Od počátku září tohoto roku mají Češky jako jedny z prvních v Evropě k dispozici přípravek hormonální antikoncepce, který se užívá v novém dávkovacím schématu 24/4 – tj. prvních 24 dní se užívají aktivní pilulky, po nichž následují 4 dny užívání placeba (pilulek bez účinné látky).

Co by měla vědět každá žena, která užívá hormonální antikoncepci

Užívání hormonálních pilulek proti početí neodmyslitelně patří k modernímu způsobu života většiny žen. Možnost zodpovědně plánovat rodičovství přináší nebývalou svobodu a příležitost věnovat se nejprve kariéře, cestování a budování partnerství. Avšak jako každá mince má dvě strany, i tento způsob ochrany má svá rizika. Znáte je?

Světový den antikoncepce: Každé těhotenství má být chtěné

Světový den antikoncepce byl stanoven v roce 2007 na 26. září. Zakladatelé kladli jako hlavní cíl kampaně zvýšení informovanosti o sexuálním životě, způsobech ochrany před neplánovaným těhotenstvím a celkově o prevenci před sexuálními chorobami. Zastřešujícím heslem události je, že každé těhotenství má být chtěné. Na druhou stranu je součástí této osvěty zdůrazňování negativního dopadu antikoncepce na plodnost a jiné zdravotní komplikace, které mohou nastat při jejím špatném nebo nadměrně dlouhodobém užívání.

Antikoncepce

Pojmem antikoncepce označujeme metody, sloužící k zábraně početí. Rozšíření antikoncepce v České republice po roce 1989 vedlo k velmi žádanému poklesu počtu umělých přerušení těhotenství. Metody antikoncepce můžeme rozdělit do několika skupin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.