Inzerce

Naučte děti mluvit o sexu i o antikoncepci

26. září 2012, Renata Vyšínová   |   přečteno: 6641x

Děti se stydí mluvit o sexu - dokonce tak, že raději ani neshánějí potřebné informace o možnostech antikoncepce. Pak za to často zaplatí tím, že se nakazí pohlavní chorobou nebo musí řešit nechtěné těhotenství.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
559 Kč

Světové statistiky stále ukazují, že přes čtyřicet procent těhotenství je neplánovaných. Právě proto se odborníci snaží představit možnosti antikoncepce hlavně mladým. Ti totiž antikoncepci stále nepřikládají takovou váhu, jakou by zasloužila. Průzkum ukázal, že skoro polovina mladých věnuje čas spíš hygieně, holení či depilaci a navonění, než výběru vhodné antikoncepce.

Překvapením také bylo, že mladí lidé se stydí o sexu mluvit, takže ani nevyhledávají informace o sexu a možnostech ochrany – nepoužívá v této oblasti dokonce ani internet, jak by možná každého napadlo. Proto je dobře, že se sexuální výchova dostává do škol – tomuto zdroji mladí věří a dostávají ho vlastně „povinně“. Průzkum potvrdil, že právě školní sexuální výchova dokáže oddálit chvíli, kdy mladí se sexem začínají, což je pozitivní zpráva.

Mnoho lidí považuje současnou generaci dospívajících za hodně otevřenou a bez zbytečných zábran, ale zřejmě to není až tak pravda. Na to, zda se v poslední době hlásí o antikoncepci i nejmladší dívky, jsme se ptali mezi gynekology. Přečtěte si jejich názory v článku "První antikoncepce v patnácti letech?"

Důsledky neplánovaného těhotenství

Každý rok na celém světě porodí 14–16 miliónů dívek ve věku 15–19 let. Úmrtí, spojená s těhotenstvím, jsou bohužel nejčastější příčinou smrti dívek v tomto věku. V této souvislosti uvádí lékaři fakt, že antikoncepce zabrání 188 miliónům neplánovaných těhotenství, 112 miliónům potratů a zemře o 1,1 miliónu méně novorozenců a 150 000 matek.

Mnohým z nás při vyslovení slova antikoncepce automaticky „naskočí“ pilulky. Vzhledem k riziku pohlavních chorob ale nesmíme zapomínat na klasický prezervativ. Jeho používání patří k základům prevence šíření HIV a dalších sexuálně přenosných chorob – těmi trpí ročně zhruba patnáct procent mladých ve věku mezi osmnácti až šestadvaceti lety. Pohlavně přenosná onemocnění výrazně postihují skupinu mladých žen a dívek. Každá dvacátá dívka se každým rokem nakazí následkem pohlavního styku bakteriální infekcí. Věková hranice takto infikovaných dívek se každým rokem snižuje.

Jak to je v České republice?

Průzkumu na téma hormonální antikoncepce se v České republice zúčastnilo 499 respondentek starších patnácti let. Šest českých žen z deseti s ní má osobní zkušenost. Čtyři ženy z deseti s hormonální antikoncepcí žádné zkušenosti nemají – 37 procent žen antikoncepci nikdy neužívalo a ani to v budoucnu neplánuje, 4 procenta žen sice doposud zkušenosti nemají, ale plánují hormonální antikoncepci v budoucnosti užívat.

„Výsledky aktuálního výzkumu ukázaly na stále neuspokojivou situaci týkající se základní informovanosti mladých lidí o problematice partnerských vztahů, sexuality a ochrany před jejími negativními důsledky. Sexuální výchova ve škole ani v rodině není považována za vyhovující a dostatečnou, mladí lidé stále získávají nejvíce informací od vrstevníků a z internetu. Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu se snaží k informování mladých lidí využít všechny dostupné zdroje. Vzdělává učitele, lékaře, zdravotnické pracovníky i samotné mladé lidi, kteří pak působí mezi svými vrstevníky hlavně v oblasti výchovy ke stabilním partnerským vztahům a prevence rizikového sexuálního chování,“ řekla Mgr. Zuzana Prouzová, výkonná ředitelka Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu.

Kdo Vás poučil o antikoncepci? Napiště nám do diskuse nebo na mail redakce@ordinace.cz.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Lidna (Křivice - vitamín D) 15. listopadu 2019, 12:22:20

    Já jsem ho dostala u doktorky na předpis a dávala jsem ho poctivě. Hodně jsem četla, že… Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. listopadu 2019, 18:40:52

    Ahojte na dovolenke bolo super... mala som ešte napätia a občas úzkosti ale zvládla som to aj… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 15. listopadu 2019, 13:02:28

    Pořídila jsem si elektronickou cigaretu, a straně mne to chytlo, akorát se moc nevyznám v… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.