Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Syphilis - příjice

(MUDr. Věra Kaštánková | přečteno: 41625x )

Můžete se nakazit výhradně pohlavním stykem a to, že máte syfilis, čili příjici, zjistíte většinou za 21 dnů podle deprese, únavy, zvýšené teploty, bolesti kloubů a kostí.

shutterstock.com

Co to je?

Syphilis patři mezi klasické pohlavní choroby podléhající legislativním opatřením. Je to chronické infekční, celkové, specifické onemocnění, které probíhá v několika fázích, kdy se střídá období klinické manifestace a klidu. V průběhu onemocnění se infekce oslabuje, má sklon k sebeohraničení a rozvíjejí se orgánové změny a jejich poškození (po několika letech od nákazy). Příjice se projevuje pestrou škálou příznaků, schopností napodobit celou řadu nemocí. Může postihnout kterýkoliv tělní orgán nebo tkáň. Neléčená nebo nedostatečně léčená může být ve třetím stadiu onemocnění příčinou úmrtí či invalidity pacienta (postižení srdečně -cévního aparátu, centrálního mozkového systému, míchy, kůže, kostí apod.). Přenos je téměř výhradně pohlavním stykem - tzv. získaná přijice. Z nemocné, neléčené těhotné matky přes placentu na plod (vzácněji při porodu a vyjímečně po porodu ) - vzniká tzv. vrozená příjice (časná, pozdní). Podle stadia infekce matky vznikají různé formy poškození plodu a dítěte, mající vliv na existenci potomstva vůbec (potraty, předčasné porody mrtvého či poškozeného dítěte), či na jeho kvalitu (slabomyslnost, hluchota, slepota atd.) a zdraví.

Co je příčinou vzniku?

Infekci způsobuje jemná spirální bakterie Treponema pallidum, která je prvotně infekční pro člověka a je jeho jediným hostitelem v přírodě. Vstupní branou treponemy od infikovaného člověka může být kůže a sliznice kdekoliv nejčasněji však oblast pohlaví a ústní dutiny. (V závislosti od techniky intimního styku).

Treponema pallidum je velmi citlivá na zevní vlivy, ničí ji i zředěné roztoky běžných dezinfekčních prostředků. Nepřímá kontaminace (sedátka na WC, sklenice) prakticky neexistuje.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Martin

Dobrý den , před necelym týdnem se mi nad penisem , spíše ale výše k pupku udělaly dva tvrdé vředy , nahoře se do druhého dne objevila kulička hnisu který šel vytlačit, a hnis se už nevytvořil jen zůstaly tvrde boule které se teď po necelém týdnů zmenšují , něco jak vnitřní vřed , podkožní tuk. Měl jsem kdysy problém se zarůstání chloupků a vousů, chci se jen zjistit že se třeba nejedná o syfilis , i když nevím jestli vám můj popis něco pomohl jinak přímo na genitálních nic nemám.

Jirka

Dobrý den, partnerka je v 12. týdnu těhotenství a gynekoložka ji řekla že má nejspíš syfilis. Vzhledem k tomu že partnerka se léčila dříve s psychickými problémy, tak tato informace ji v těhotenství vyvolala obrovský strach. Řekli jí že musí udělat rozbor krve a výsledky budou za 3 týdny. Jak je možné takto nastávající maminku vystresovat a nechat ji takovou dlouhou dobu v nejistotě, než se nemoc potvrdí. Jsme spolu téměř rok a jak ona, tak i já jsme nepocítili žádné projevy a slyšeli jsme, že všeobecné testy mohou v těhotenství zkreslovat. Je možné toto vyšetření podstoupit v nějaké rychlejší variantě? To čekání nás mučí, neboť se bojíme o miminko. Předem Vám děkuji za radu

Jean

)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Gonorrhoea - kapavka

Kapavka patří mezi klasické pohlavní choroby podléhající legislativním opatřením. Je to akutní, hnisavé, zánětlivé onemocnění přenášené hlavně pohlavním stykem a postihující prvotně sliznici močopohlavního ústrojí.

Vliv anti-HIV terapie na imunitu

Vysoce účinná antiretrovirová terapie zřejmě umožňuje přerušit standardní léčbu ...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce