Inzerce

Přehled nemocí přenášených sexuální aktivitou

20. října 2008, MUDr. Roman Trýzna   |   přečteno: 25934x

V okolí hranic, v turistických centrech a větších městech - právě tam najdete víc lidí, kteří se nakazili chorobou přenášenou pohlavní aktivitou. "Sezóna" techto chorob začíná právě teď, s dovolenými a prázdninami, s cestami za hranice.

foto: shutterstock.com

Do seznamu chorob, které můžete při sexu "chytit" je poměrně obsáhlý. Nejsou to totiž jen klasické pohlavní choroby, ale i bakteriální, virové nebo parazitální infekce, přenosné při nechráněné sexuální aktivitě.


Syphilis (lues, příjice, etiologické agens Treponema pallium)

Bakteriální onemocnění, které se v typických případech projevuje tvořením vředů na sliznicích nebo kůži v místě vstupu infekce do organismu (ústní dutina, červeň rtů, okolí anu anebo kdekoli na těle v místě kontaktu) cca 3 týdny od expozice. Další vývoj je závislý na aktuálním stavu imunitního systému. Infekce se hematogenní cestou dostává do celého těla za příznaků různých forem sekundárního postižení kůže a vnitřních orgánů anebo je z těla eliminována. V prvém případě je další vývoj závislý na tom, zda je infekce léčena. Jestliže není, nastává různě dlouhé období latence, které může vyústit do stadia třetího se symptomatologií interní, neurologickou, resp. psychiatrickou.
Trend vývoje od začátku roku 2008 ukazuje nárůst infekce u mužů při nechráněné gay aktivitě.
Suverénní léčba je penicilinovými deriváty ve specializovaných centrech. Onemocnění podléhá povinnému epidemiologickému hlášení.

Kapavka 

Ve většině případů akutní bakteriální infekce, které se projevují symptomatologií gynekologickou, urologickou popř. ORL infekce. Po inkubační době okolo 7 dnů u mužů a tří týdnů u žen se objeví výtok provázený bolestivou mikcí, vaginálním dyskomfortem, resp. obrazem infektu v oblasti orofaryngu. Existují ale také vzácné asymptomatické formy, které po mnohatýdenním období rezultují do obrazu pánevních onemocněních, prostatitid nebo až do diseminované celkové infekce organismu.
Výskyt onemocnění je řadu let stacionární, podléhá povinnému epidemiologickému hlášení. Celková čísla jsou zavádějící, protože řada infekcí je léčena na ambulancích pod diagnózou nespecifické uretritidy. Možnosti léčby jsou nepřeberné, z důvodů reprodukčního charakteru bakterie se doporučuje jednorázová aplikace ATB.

Měkký vřed - Ulcus molle

U nás se nevyskytují, ale podléhají povinnému epidemiologickému hlášení. Je na ně potřeba v rámci diferenciálně diagnostické rozvahy myslet u osob, které měly bezbariérový sex, převážně v tropických oblastech sexuální turistiky.

Chlamydiové infekce

U těchto nemocí je výrazná afinita k cylindrickému epitelu, proto dochází k postižení urogenitálního traktu nebo postižení spojivky. Bakterie je typická svým energetickým parazitismem postižených buněk, proto může probíhat jak akutně, chronicky anebo asymptomaticky. Projevy jsou dysurické obtíže, změny rytmu menstruačního profilu, zánět spojivek. Při progresi chronickou prostatitidou, aspermogenezí, ovariální, resp. tubární sterilitou, obrazem akutní břišní příhody. Epidemiologicky je u těchto infekcí nutné zabránit ping pong efektu mezi sexuálním partnery. Léčba u akutních forem je suverénní, u reinfekcí, chronicit a perzistujících serologických nálezů svízelná. Onemocnění patří k nejčastější sexuálně přenosné infekci ve světě.

L – organizmy (etiologie Mycoplasma hominis,Ureaplasma urealyticum)

způsobují nespecifické uretritidy a chronické infekce urogenitálního traktu. Významná je jejich promořenost v populaci, dosahující až 15 – 20 procent. Někdy se uvádí, že patří pouze mezi potencionální patogeny.

Skupina bakteriálních infekcí projevující se urogenitální symptomatologií – streptokokové, stafylokokové, enterokokové, smíšené aerobní a anaerobní. Diagnostika je hodně závislá na kvalitě kontaktu lékaře s nemocným, je nutno vhodnou formou zjistit sexuální orientaci, ale také preference sexuálních aktivit. Doporučuje se počkat na výsledky bakteriálního vyšetření, než antibakteriální léčba „naslepo“.

Parazitární infekce (etiologie Phtirius pubis,Sarcopter scabiei)

Projevují se typickými dermatologickými změnami kůže a sliznic se silným prurigem, resp. nálezem parazita při aspekci nemocného. Léčba může být svízelná u resistencí parazita anebo u inveterovaných forem v zdravotnických nebo sociálních zařízeních. Zde je vždy nutný striktní dohled zdravotníka nad dodržením doporučených epidemiologických opatření. Rozsáhlá, nesourodá skupina virových chorob, jejichž hlavním znakem je obtížná léčba.

Herpes simplex (etiologie Herpes virus l,2)

Probíhá s typickými kožními, neurologickými, urologickými, gynekologickými symptomy podle lokalizace výskytu. Hrubá orientace klasifikace je typ 1 s výskytem v horní polovině těla, typ 2 převážně způsobuje infekci v perigenitální krajině. Léčba je acyklovirem v lokální, perorální nebo intravenózní formě podle závažnosti postižených sliznic. U opakujících se výsevů oparu hlavně s uzlinovou reakcí a celkovou alterací se doporučuje profylaktická léčba, která by měla trvat několik měsíců. Dávkování acykloviru je v tom případě zcela individuální.

Condylomata accuminata (etiologie Human papiloma virus)

Výrůstky bradavičnatých ložisek je nutné, kromě typické perigenitální lokalizace, hledat také v ústní dutině. U partnerek symptomatologických mužů se doporučuje dispenzární péče s častou cytologií, resp. HPV typizací z cervixu, jako prevence možné asociace infekce s tumory děložního hrdla. Léčba je možná chirurgická, laserová, fyzikální nebo chemická v případě genitálních projevů, ale nyní je také dostupná vakcinace zatím nepohlavně aktivních dívek a chlapců s prakticky stoprocentním účinkem proti vakcinálním kmenům HPV.

AIDS (etiologie HIV O, 1, 2 virus), hepatitida A, B, C

Řadíme do chorobných stavů, které mají výrazně interdisciplinární charakter. V případě AIDS je to soubor nemocí, které jsou způsobeny selháváním imunitního systému. U hepatitid postižením jater. Společným je u obou nemocí možnost přenosu sexuální aktivitou.

Trichomonádová infekce (etiologie Trichomonas vaginalis), kandidové infekce (Candida albicans), nespecifické vaginózy (Gardnerella vaginalis)

Jejich hlavní symptomatologií je různě charakteristický poševní výtok.

Závěrem lze říci, že výskyt nemocí přenášených sexuální aktivitou je bez výraznějších výkyvů, což ale neplatí pro skupinu virových hepatitid, nemoci HIV/AIDS a syphilis. Zdá se, že početně již výskyt těchto infekcí loňská absolutní čísla překonala v polovině roku a bude dále strmě stoupat. Na šíření těchto infekcí se v naprosté většině podílejí nové generace gay aktivních mužů a intravenozních uživatelů drog. Do těchto skupin je potřeba zacílit osvětovou a preventivní aktivitu jak zdravotnických pracovníků, tak sociálních programů na podporu drogově závislých.

autor: MUDr. Roman Trýzna , Dermatovenerologická klinika VFN a 1. LF UK

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Anna

Váš komentáDěkuji Dr.Ogunze Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný a on může vyléčit následující nemoci {1} HIV a AIDS {2} Diabetes {3} epilepsie {4} Rakovina krve {5} HPV {6} ALS {7} Hepatitida {8} Kouzlo lásky {9} herpes virus {10} striže {11} byliny, které snižují tlusté břicho {12} slabá erekce a mnohem vícř...

Reagovatpoděkovatnahlásit

3. listopadu 2018, 20:34:12


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 706 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.