Inzerce

Tušíme, co by mohlo být v nápoji lásky, říkají vědci

( Renata Vyšínová | přečteno: 15326x )

Vědci a lékaři už tuší, co by mohlo být v nápoji lásky, který by člověka přivedl do stavu bláznivého zamilování. Postupně odkrývají, jakou roli hrají hormony v tom, že se zamilujeme, staráme o děti, ale také rozvedeme.

shutterstock.com

„Láska je velice pevně zakotvena v evoluční historii člověka, v jeho biologii i biochemii. Byla zřejmě naprogramována do našich genů, protože pomáhala udržovat pospolu lidský pár po dobu nezbytnou pro výchovu potomků - až do prvých známek jejich samostatné životaschopnosti. K naší škodě je toto zřejmé genově zakotvené období omezeno na asi čtyři roky. I podle statistik právě po této době končí rozvodem hodně manželství. Další dítě posunuje tuto lhůtu na sedm roků po svatbě,“ říká na úvod prof. MUDr. RNDr. Luboslav Stárka, DrSc. z pražského Endokrinologického ústavu.

Romantická láska pod taktovkou stresových hormonů

Láska a její proměny v čase jsou z pohledu endokrinologie do jisté míry hrou hormonů. „Podle některých autorů se dá náš stav ve fázi zamilovanosti přirovnat k chemické intoxikaci organismu. Není tedy divu, že pro mnohé je zamilovanost stresem, protože chemické a hormonální pochody jsou u lásky zřejmě podobné jako u stresu. Některé teorie přirovnávají zamilovanost k závislosti, k jisté formě narkomanie,“ vysvětluje přední český endokrinolog.

 „Ve fázi naplněné lásky by snad měly hrát roli endorfiny, které stimulují mozková centra pocitu libosti. Vědci prokázali, že během romantické lásky v těle probíhají podobné reakce, jako při u některých psychóz anebo u patologické žárlivosti. Zmapovali závislost mezi vyprcháváním romantické lásky a hladinou hormonů – zcela přirozené je, že počáteční zamilování a euforie přechází postupně do stadia klidu, pocitu bezpečí a vyrovnanosti, které ovládá zcela jiný typ hormonů, než počáteční pobláznění. V klidové fázi vztahu tělo tvoří hormony, které mají uklidňující a bolest tišící účinek.“  

Období péče o děti ovládá hormon věrnosti

Fáze reprodukce a péče o děti je další fází lásky. Tu ovlivňuje oxytocin. Oxytocin je v povědomí lékařů spojován spíše se ženami než muži. Pod jeho vlivem totiž dochází u žen k porodním stahům i k vypuzení mléka, ale je i významným hormonálním regulátorem sexuálního a mateřského chování nebo pozitivních sociálních kontaktů snižujících pocit úzkosti. Snad působí i na matky, aby se mazlily se svými dětmi  - podobnou účinnost má zřejmě i na aktivitu mezi ženou a mužem. U mužů několikanásobně stoupá jeho hladina při sexuálním vyvrcholení - u žen dokonce ještě více. Je označován za hormon věrnosti, protože prohlubuje vazbu mezi mužem a ženou, zvyšuje vzájemnou důvěru, posiluje snahu pečovat o děti.

Ačkoli to vypadá, že věda už dokáže zdůvodnit závislost mezi vlivem hormonů a tím, jak se mění intenzita citu, hlavní záhada zůstává. „Netušíme, proč tyto děje v nás iniciuje právě ten jeden nebo ta jedna pravá mezi tisíci, jaká to jiskřička přeskočí, aby vyvolala produkci hormonálních drog a afrodisiak. Nevíme, proč ani co nejsprávněji namíchané hormonální koktejly nemohou působit jako nápoj lásky, pokud k tomu nemáme toho pravého partnera. Snad v nedaleké budoucnosti budeme o chemii lásky vědět více a budeme moci ordinovat „antihormony“ proti nešťastné lásce nebo naopak hormony, posilující partnerskou věrnost. Doufám ale, že láska zůstane ještě dlouho elixírem složeným z ingrediencí tělesných i duševních, z reality i imaginace, poezie i bušení srdce, i když snad i trochu z kortizolu, endorfinů a oxytocinu,“ uzavírá profesor Stárka.

Tento článek je první ze série "Láska a sex", kterou jsme pro vás připravili. Zajímalo by nás, jaké téma byste rádi viděli na Ordinace.cz. Co z tohoto okruhu vás trápí, s čím byste chtěli pomoci. Vaše komentáře a návrhy můžete poslat prostřednictvím diskuse nebo na mail redakce@ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
lenka72

Co jiného, než hormony, nutí padesátileté pány, aby se vrhli do vztahu s mladými děvčaty a na stará kolena zakládali nové rodiny? Je fakt, že zvířátka v nás se nezapřou! Ale všechno bych na hormony nesváděla, přece jen máme kromě toho i mozek a nějakou lidskou odpovědnost, ne?

kajla

jojo, hormony... hormony můžou za lásku i za frustrace. začarovaný kruh. jak se hormonům bránit? Poradí někdo? přece se nenecháme zmítat.

zdenka

Kdysi dávno jsem o Oxytocinu četla s tím, že se sprey stříká na nosní sliznice. Údajně má fungovat jako Viagra u mužů. Zhruba před 10 lety, to mělo být k sehnání v západních zemích. Jaká je pravda, ví to někdo ?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 250 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zimní sporty pro radost, ne pro 155

Loňská zimní sezóna na horách – záchranáři vyrážejí k 6 537 případům, v 10 % se jedná o těžké úrazy, 15 lidí svým zraněním podlehne. Nepřeceňovat se, sledovat, co se děje kolem, a přemýšlet i za ostatní – pravidla, která musíme vzít za své jak na silnici, tak na sjezdovce nebo kluzišti. Jedině tak můžeme snížit riziko, že se staneme součástí smutných čísel.

Video: Jak zabránit vzniku atopického ekzému u dětí

V Evropě trpí atopickým ekzémem už každé páté dítě. Správnou prevencí lze jeho rozvoji zabránit. V rozhovoru s britským dermatologem prof. M. J. Corkem se dozvíte mnoho zajímavých a překvapivých informací o péči o dětskou pokožku.

Mobilní aplikace budou hlídat zdraví

Češi nechtějí být tlustí, líní a nemocní. Jen potřebují pomoci na cestě ke zdraví a změně životního stylu. Tuto pomoc nyní nově očekávají od internetu a mobilních aplikací, protože lékaři na jejich problémy nemají tolik času, kolik by si představovali. Vyplynulo to z průzkumu názorů mezi lidmi zajímajícími se zdraví, který v září 2013 realizoval portál o zdraví Ordinace.cz.

Čtěte pozorně příbalový leták, vyplatí se vám to

Jestli patříte mezi ty, kteří se nezdržují čtením příbalového letáku k lékům, mohlo by vás zajímat zamyšlení Mgr. Milana Klapetka, člena poradenského týmu Centra vzdělávání a poradenství Brno. Dozvíte se, proč byste si v něm měli najít podrobnosti například o vedlejším účinku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.