Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Tušíme, co by mohlo být v nápoji lásky, říkají vědci

( Renata Vyšínová | přečteno: 15740x )

Vědci a lékaři už tuší, co by mohlo být v nápoji lásky, který by člověka přivedl do stavu bláznivého zamilování. Postupně odkrývají, jakou roli hrají hormony v tom, že se zamilujeme, staráme o děti, ale také rozvedeme.

shutterstock.com

„Láska je velice pevně zakotvena v evoluční historii člověka, v jeho biologii i biochemii. Byla zřejmě naprogramována do našich genů, protože pomáhala udržovat pospolu lidský pár po dobu nezbytnou pro výchovu potomků - až do prvých známek jejich samostatné životaschopnosti. K naší škodě je toto zřejmé genově zakotvené období omezeno na asi čtyři roky. I podle statistik právě po této době končí rozvodem hodně manželství. Další dítě posunuje tuto lhůtu na sedm roků po svatbě,“ říká na úvod prof. MUDr. RNDr. Luboslav Stárka, DrSc. z pražského Endokrinologického ústavu.

Romantická láska pod taktovkou stresových hormonů

Láska a její proměny v čase jsou z pohledu endokrinologie do jisté míry hrou hormonů. „Podle některých autorů se dá náš stav ve fázi zamilovanosti přirovnat k chemické intoxikaci organismu. Není tedy divu, že pro mnohé je zamilovanost stresem, protože chemické a hormonální pochody jsou u lásky zřejmě podobné jako u stresu. Některé teorie přirovnávají zamilovanost k závislosti, k jisté formě narkomanie,“ vysvětluje přední český endokrinolog.

 „Ve fázi naplněné lásky by snad měly hrát roli endorfiny, které stimulují mozková centra pocitu libosti. Vědci prokázali, že během romantické lásky v těle probíhají podobné reakce, jako při u některých psychóz anebo u patologické žárlivosti. Zmapovali závislost mezi vyprcháváním romantické lásky a hladinou hormonů – zcela přirozené je, že počáteční zamilování a euforie přechází postupně do stadia klidu, pocitu bezpečí a vyrovnanosti, které ovládá zcela jiný typ hormonů, než počáteční pobláznění. V klidové fázi vztahu tělo tvoří hormony, které mají uklidňující a bolest tišící účinek.“  

Období péče o děti ovládá hormon věrnosti

Fáze reprodukce a péče o děti je další fází lásky. Tu ovlivňuje oxytocin. Oxytocin je v povědomí lékařů spojován spíše se ženami než muži. Pod jeho vlivem totiž dochází u žen k porodním stahům i k vypuzení mléka, ale je i významným hormonálním regulátorem sexuálního a mateřského chování nebo pozitivních sociálních kontaktů snižujících pocit úzkosti. Snad působí i na matky, aby se mazlily se svými dětmi  - podobnou účinnost má zřejmě i na aktivitu mezi ženou a mužem. U mužů několikanásobně stoupá jeho hladina při sexuálním vyvrcholení - u žen dokonce ještě více. Je označován za hormon věrnosti, protože prohlubuje vazbu mezi mužem a ženou, zvyšuje vzájemnou důvěru, posiluje snahu pečovat o děti.

Ačkoli to vypadá, že věda už dokáže zdůvodnit závislost mezi vlivem hormonů a tím, jak se mění intenzita citu, hlavní záhada zůstává. „Netušíme, proč tyto děje v nás iniciuje právě ten jeden nebo ta jedna pravá mezi tisíci, jaká to jiskřička přeskočí, aby vyvolala produkci hormonálních drog a afrodisiak. Nevíme, proč ani co nejsprávněji namíchané hormonální koktejly nemohou působit jako nápoj lásky, pokud k tomu nemáme toho pravého partnera. Snad v nedaleké budoucnosti budeme o chemii lásky vědět více a budeme moci ordinovat „antihormony“ proti nešťastné lásce nebo naopak hormony, posilující partnerskou věrnost. Doufám ale, že láska zůstane ještě dlouho elixírem složeným z ingrediencí tělesných i duševních, z reality i imaginace, poezie i bušení srdce, i když snad i trochu z kortizolu, endorfinů a oxytocinu,“ uzavírá profesor Stárka.

Tento článek je první ze série "Láska a sex", kterou jsme pro vás připravili. Zajímalo by nás, jaké téma byste rádi viděli na Ordinace.cz. Co z tohoto okruhu vás trápí, s čím byste chtěli pomoci. Vaše komentáře a návrhy můžete poslat prostřednictvím diskuse nebo na mail [email protected].

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
lenka72

Co jiného, než hormony, nutí padesátileté pány, aby se vrhli do vztahu s mladými děvčaty a na stará kolena zakládali nové rodiny? Je fakt, že zvířátka v nás se nezapřou! Ale všechno bych na hormony nesváděla, přece jen máme kromě toho i mozek a nějakou lidskou odpovědnost, ne?

kajla

jojo, hormony... hormony můžou za lásku i za frustrace. začarovaný kruh. jak se hormonům bránit? Poradí někdo? přece se nenecháme zmítat.

zdenka

Kdysi dávno jsem o Oxytocinu četla s tím, že se sprey stříká na nosní sliznice. Údajně má fungovat jako Viagra u mužů. Zhruba před 10 lety, to mělo být k sehnání v západních zemích. Jaká je pravda, ví to někdo ?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Toxoplazmóza

Původce onemocnění: Toxoplasma gondii. Parazit se složitým vývojovým cyklem a řadou morfologicky odlišných stádií. Infekčním stádiem je oocysta, která se vytváří pouze ve střevě nakažené kočky (event. jiných kočkovitých šelem) a je vylučována trusem.

Po šedesátce je třeba manažera v první linii vystřídat

Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.

Závislost na hrách způsobuje obezitu, ale i problémy se srdcem

Dětí, které tráví hodiny u počítače, je stále víc. Bohužel si tím škodí psychicky i fyzicky. Lékaři varují, že pravidelné vysedávání před monitorem má vliv na vznik obezity, ale i na problémy se srdcem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce