Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Tušíme, co by mohlo být v nápoji lásky, říkají vědci

( Renata Vyšínová | přečteno: 15756x )

Vědci a lékaři už tuší, co by mohlo být v nápoji lásky, který by člověka přivedl do stavu bláznivého zamilování. Postupně odkrývají, jakou roli hrají hormony v tom, že se zamilujeme, staráme o děti, ale také rozvedeme.

shutterstock.com

„Láska je velice pevně zakotvena v evoluční historii člověka, v jeho biologii i biochemii. Byla zřejmě naprogramována do našich genů, protože pomáhala udržovat pospolu lidský pár po dobu nezbytnou pro výchovu potomků - až do prvých známek jejich samostatné životaschopnosti. K naší škodě je toto zřejmé genově zakotvené období omezeno na asi čtyři roky. I podle statistik právě po této době končí rozvodem hodně manželství. Další dítě posunuje tuto lhůtu na sedm roků po svatbě,“ říká na úvod prof. MUDr. RNDr. Luboslav Stárka, DrSc. z pražského Endokrinologického ústavu.

Romantická láska pod taktovkou stresových hormonů

Láska a její proměny v čase jsou z pohledu endokrinologie do jisté míry hrou hormonů. „Podle některých autorů se dá náš stav ve fázi zamilovanosti přirovnat k chemické intoxikaci organismu. Není tedy divu, že pro mnohé je zamilovanost stresem, protože chemické a hormonální pochody jsou u lásky zřejmě podobné jako u stresu. Některé teorie přirovnávají zamilovanost k závislosti, k jisté formě narkomanie,“ vysvětluje přední český endokrinolog.

 „Ve fázi naplněné lásky by snad měly hrát roli endorfiny, které stimulují mozková centra pocitu libosti. Vědci prokázali, že během romantické lásky v těle probíhají podobné reakce, jako při u některých psychóz anebo u patologické žárlivosti. Zmapovali závislost mezi vyprcháváním romantické lásky a hladinou hormonů – zcela přirozené je, že počáteční zamilování a euforie přechází postupně do stadia klidu, pocitu bezpečí a vyrovnanosti, které ovládá zcela jiný typ hormonů, než počáteční pobláznění. V klidové fázi vztahu tělo tvoří hormony, které mají uklidňující a bolest tišící účinek.“  

Období péče o děti ovládá hormon věrnosti

Fáze reprodukce a péče o děti je další fází lásky. Tu ovlivňuje oxytocin. Oxytocin je v povědomí lékařů spojován spíše se ženami než muži. Pod jeho vlivem totiž dochází u žen k porodním stahům i k vypuzení mléka, ale je i významným hormonálním regulátorem sexuálního a mateřského chování nebo pozitivních sociálních kontaktů snižujících pocit úzkosti. Snad působí i na matky, aby se mazlily se svými dětmi  - podobnou účinnost má zřejmě i na aktivitu mezi ženou a mužem. U mužů několikanásobně stoupá jeho hladina při sexuálním vyvrcholení - u žen dokonce ještě více. Je označován za hormon věrnosti, protože prohlubuje vazbu mezi mužem a ženou, zvyšuje vzájemnou důvěru, posiluje snahu pečovat o děti.

Ačkoli to vypadá, že věda už dokáže zdůvodnit závislost mezi vlivem hormonů a tím, jak se mění intenzita citu, hlavní záhada zůstává. „Netušíme, proč tyto děje v nás iniciuje právě ten jeden nebo ta jedna pravá mezi tisíci, jaká to jiskřička přeskočí, aby vyvolala produkci hormonálních drog a afrodisiak. Nevíme, proč ani co nejsprávněji namíchané hormonální koktejly nemohou působit jako nápoj lásky, pokud k tomu nemáme toho pravého partnera. Snad v nedaleké budoucnosti budeme o chemii lásky vědět více a budeme moci ordinovat „antihormony“ proti nešťastné lásce nebo naopak hormony, posilující partnerskou věrnost. Doufám ale, že láska zůstane ještě dlouho elixírem složeným z ingrediencí tělesných i duševních, z reality i imaginace, poezie i bušení srdce, i když snad i trochu z kortizolu, endorfinů a oxytocinu,“ uzavírá profesor Stárka.

Tento článek je první ze série "Láska a sex", kterou jsme pro vás připravili. Zajímalo by nás, jaké téma byste rádi viděli na Ordinace.cz. Co z tohoto okruhu vás trápí, s čím byste chtěli pomoci. Vaše komentáře a návrhy můžete poslat prostřednictvím diskuse nebo na mail redakce@ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
lenka72

Co jiného, než hormony, nutí padesátileté pány, aby se vrhli do vztahu s mladými děvčaty a na stará kolena zakládali nové rodiny? Je fakt, že zvířátka v nás se nezapřou! Ale všechno bych na hormony nesváděla, přece jen máme kromě toho i mozek a nějakou lidskou odpovědnost, ne?

kajla

jojo, hormony... hormony můžou za lásku i za frustrace. začarovaný kruh. jak se hormonům bránit? Poradí někdo? přece se nenecháme zmítat.

zdenka

Kdysi dávno jsem o Oxytocinu četla s tím, že se sprey stříká na nosní sliznice. Údajně má fungovat jako Viagra u mužů. Zhruba před 10 lety, to mělo být k sehnání v západních zemích. Jaká je pravda, ví to někdo ?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 144 lidí

Mohlo by vás zajímat

LDL-aferéza

LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.

Toxoplazmóza

Původce onemocnění: Toxoplasma gondii. Parazit se složitým vývojovým cyklem a řadou morfologicky odlišných stádií. Infekčním stádiem je oocysta, která se vytváří pouze ve střevě nakažené kočky (event. jiných kočkovitých šelem) a je vylučována trusem.

Závislost na hrách způsobuje obezitu, ale i problémy se srdcem

Dětí, které tráví hodiny u počítače, je stále víc. Bohužel si tím škodí psychicky i fyzicky. Lékaři varují, že pravidelné vysedávání před monitorem má vliv na vznik obezity, ale i na problémy se srdcem.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.