Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Melatonin pomáhá nespavcům

( | přečteno: 38443x )

shutterstock.com

Koncem 90.let se o melatoninu hovořilo jako o léku „na všechno“a byly mu přičítány četné účinky: vedle léčby nespavosti měl chránit organizmus před volnými radikály (tj. silné antioxidační působení), povzbuzovat imunitní systém, potlačovat zhoubné bujení, zpomalovat stárnutí, aktivovat sexuální život, zamezovat nechtěnému početí nebo chránit před kardiovaskulárními chorobami. Pokud by tomu tak skutečně bylo, jednalo by se jistě o zázračný lék. Během výzkumu byly ale mnohé z uvedených účinků prokázány jen na zvířecích modelech, některá tvrzení zatím nebyla prokázána vůbec.

Hormon „tmy“ má už svou indikaci Melatonin se tvoří ve všech organizmech téměř výhradně v noci, ve tmě. Je tedy jakýmsi signálem noci. Jedná se hormon tvořený v epifýze (šišinka, část mezimozku, která zprostředkovává některé vlivy světla na lidský organizmus). Jeho produkce (vzniká ze serotoninu, který působí v mozku také jako neurotransmiter-přenašeč) je ovlivňována světlem, vylučování je maximální za tmy.
Ovlivňuje produkci některých dalších hormonů, působí ospalost, má vliv na regulaci spánku a prokázány jsou i jeho další účinky na činnost mozku.
Postupně se ukázalo, že melatonin je pravděpodobně hlavním mediátorem cirkadiánní rytmicity (cyklického času, který se v organizmu opakuje přibližně každých 24 hodin), má mírný hypnogenní účinek související s úpravou cirkadiánních rytmů (dále vysvětlovaný také navozením poklesu teploty), vliv na imunitní systém a jeho pokles v organizmu souvisí se stárnutím, kdy také lidé častěji trpí nespavostí (insomnií).

Současná doporučení pro používání melatoninu Výsledky klinických studií přinesly fakta, o která se opírá doporučené farmakologické využití. Melatonin byl vyzkoušen u osob nad 55 let, trpících insomnií, u lidí přelétajících časová pásma a dále u dospělých s různým stupněm sezónních změn v náladě a chování, u dětí s ADHD s večerní insomnií, v rámci vysazování tzv. benzodiazepinových hypnotik (starších léků na spaní, působící řadu nežádoucích účinků) a při léčbě dalších spánkových cirkadiánních poruch jako jsou: syndrom opožděné spánkové fáze, periodické spánkové poruchy u nevidomých, spánkové poruchy u dětí s poškozením mozku či spánkové problémy u tělesně nemocných.
Ve srovnání s placebem vyšlo v uvedených studiích podávání melatoninu jako efektivnější. Ve většině případů došlo ke zlepšení kvality spánku, dosažení vyšší ranní bdělosti a vitality. Při cestování přes časová pásma napomohl při potlačení jet-lag syndromu a také u posádek letadel byly po jeho nasazení uváděny významně menší potíže.

Přípravek, obsahují 2mg melatononinu, který je nyní už běžně užíván v lékařské praxi, je doporučován především ke krátkodobé léčbě primární nespavosti, charakterizované špatnou kvalitou spánku u pacientů ve věku 55 let a vyšším. Lék je vázán na lékařský předpis.

Komerční sdělení
Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Spanek-poruchy.jpg
Od založení společnosti Magniflex v roce 1962 právě uplynulo 60 let. Toto významné výročí oslavuje nejen vznik společnosti, ale také výjimečnou značku, jejímiž silnými stránkami jsou poctivé řemeslo a neustálá inovace.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Pekop
4x

Na Slovensku je už několik let volně prodejný.

mirkamys
6x

...pod jakým výrobním názvem je lék s obsahem melatoninu ?Děkuji Jánská

Kamil
1x

Tuto recenzi píšu po 2hodinovém pokusu o usnutí po "vynikajícím" přípravku melatoninu... Absolutně nefunguje, je to jen další habaďůra na nás, platící pitomce..


Celkový počet příspěvků v diskusi: 46. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

36%
64%
Zatím hlasovalo 33 lidí

Mohlo by vás zajímat

Prosté chrápání neboli ronchopatie

Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém.

Nespavost

Nespavost je porucha usínání nebo trvání spánku.

Chrápání, nebo spánková apnoe?

Již delší dobu mám vážné obavy, že můj manžel trpí syndromem spánkové apnoe. K lékaři ale odmítá jít. Mohli byste mi napsat něco bližšího o tomto problému, jak ho léčit, co může způsobit jeho neléčení? Karin

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce