Inzerce

Melatonin pomáhá nespavcům

5. února 2009,   |   přečteno: 36230x

foto: shutterstock.com

Koncem 90.let se o melatoninu hovořilo jako o léku „na všechno“a byly mu přičítány četné účinky: vedle léčby nespavosti měl chránit organizmus před volnými radikály (tj. silné antioxidační působení), povzbuzovat imunitní systém, potlačovat zhoubné bujení, zpomalovat stárnutí, aktivovat sexuální život, zamezovat nechtěnému početí nebo chránit před kardiovaskulárními chorobami. Pokud by tomu tak skutečně bylo, jednalo by se jistě o zázračný lék. Během výzkumu byly ale mnohé z uvedených účinků prokázány jen na zvířecích modelech, některá tvrzení zatím nebyla prokázána vůbec.

Hormon „tmy“ má už svou indikaci Melatonin se tvoří ve všech organizmech téměř výhradně v noci, ve tmě. Je tedy jakýmsi signálem noci. Jedná se hormon tvořený v epifýze (šišinka, část mezimozku, která zprostředkovává některé vlivy světla na lidský organizmus). Jeho produkce (vzniká ze serotoninu, který působí v mozku také jako neurotransmiter-přenašeč) je ovlivňována světlem, vylučování je maximální za tmy.
Ovlivňuje produkci některých dalších hormonů, působí ospalost, má vliv na regulaci spánku a prokázány jsou i jeho další účinky na činnost mozku.
Postupně se ukázalo, že melatonin je pravděpodobně hlavním mediátorem cirkadiánní rytmicity (cyklického času, který se v organizmu opakuje přibližně každých 24 hodin), má mírný hypnogenní účinek související s úpravou cirkadiánních rytmů (dále vysvětlovaný také navozením poklesu teploty), vliv na imunitní systém a jeho pokles v organizmu souvisí se stárnutím, kdy také lidé častěji trpí nespavostí (insomnií).

Současná doporučení pro používání melatoninu Výsledky klinických studií přinesly fakta, o která se opírá doporučené farmakologické využití. Melatonin byl vyzkoušen u osob nad 55 let, trpících insomnií, u lidí přelétajících časová pásma a dále u dospělých s různým stupněm sezónních změn v náladě a chování, u dětí s ADHD s večerní insomnií, v rámci vysazování tzv. benzodiazepinových hypnotik (starších léků na spaní, působící řadu nežádoucích účinků) a při léčbě dalších spánkových cirkadiánních poruch jako jsou: syndrom opožděné spánkové fáze, periodické spánkové poruchy u nevidomých, spánkové poruchy u dětí s poškozením mozku či spánkové problémy u tělesně nemocných.
Ve srovnání s placebem vyšlo v uvedených studiích podávání melatoninu jako efektivnější. Ve většině případů došlo ke zlepšení kvality spánku, dosažení vyšší ranní bdělosti a vitality. Při cestování přes časová pásma napomohl při potlačení jet-lag syndromu a také u posádek letadel byly po jeho nasazení uváděny významně menší potíže.

Přípravek, obsahují 2mg melatononinu, který je nyní už běžně užíván v lékařské praxi, je doporučován především ke krátkodobé léčbě primární nespavosti, charakterizované špatnou kvalitou spánku u pacientů ve věku 55 let a vyšším. Lék je vázán na lékařský předpis.

komerční sdělení 2018_MagniSmartech_BasicVisual_web_ocz.png

autor:

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Pekop4 poděkování

Na Slovensku je už několik let volně prodejný.

Reagovatpoděkovatnahlásit

6. února 2009, 11:22:35

mirkamys6 poděkování

...pod jakým výrobním názvem je lék s obsahem melatoninu ?Děkuji Jánská

Reagovatpoděkovatnahlásit

6. února 2009, 13:10:51

Kamil

Tuto recenzi píšu po 2hodinovém pokusu o usnutí po "vynikajícím" přípravku melatoninu... Absolutně nefunguje, je to jen další habaďůra na nás, platící pitomce..

Reagovatpoděkovatnahlásit

19. září 2018, 00:23:24


Celkový počet příspěvků v diskusi: 37. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy
Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 200 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Daniel (antikoncepce Vreya) 15. února 2019, 12:24:06

    Kde se dá koupit takový kondom? také s tím mám docela problémy.... Diskutovat

  • Klaudie (neurol) 15. února 2019, 08:53:11

    Myslím, že klid a kvalitní spánek je více než tyhle léky. Bylinky a kvalitní bylinné… Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. února 2019, 12:38:23

    Eli si dobrá že jsi to zvládla kolik bereš citalexu. Já taky skoro nespím pořád se mě… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.