Inzerce

Prosté chrápání neboli ronchopatie

(MUDr. Martin Anders PhD. | přečteno: 29469x )

Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém.

shutterstock.com

Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém. Dnes se však ukazuje, že může mít vážné zdravotní a sociální následky, a proto se mu věnuje značná pozornost. Patří mezi tzv. choroby s poruchou ventilace při spánku. Touto potíží trpí každý 25 % mužů a 15 % žen. Jak již bylo uvedeno jedná se o problém nepříjemný, a to nejen pro okolí, ale i pro samotného chrápajícího.

Důsledky neléčeného chrápání

Medicínská sledování ukazují, že chrápající častěji trpí vysokým krevním tlakem, ischemickou chorobou srdeční a cévními mozkovými příhodami. Ronchopatie může přispívat ke vzniku syndromu spánkové apnoe (SAS), který má daleko závažnější zdravotní následky než prosté chrápání (mezi projevy patří chrápání, ranní bolesti hlavy, ranní pocit nevyspání, nadměrná denní spavost, poruchy paměti, obezita, impotence, zvýšený krevní tlak a další). K odlišení prostého chrápání a SAS je nutné navštívit odborného lékaře (neurolog). Spolehlivou metodou k odlišení prostého chrápání a SAS je provedení tzv. kompletní celonoční spánkové polysomnografie na specializovaném pracovišti (spánková laboratoř).

Popis a charakteristika projevů ronchopatie

Charakteristický zvukový projev vzniká po usnutí. Při nádechu vibrují měkké částí horních cest dýchacích. Zvuky mohou doprovázet každý vdech nebo se mohou vyskytovat v nepravidelných intervalech a být kolísavého charakteru. Závažné je, když se střídají s chvilkami ticha -- tzv. apnoí. V této fázi stoupá v horních cestách dýchacích odpor a dochází k omezení proudění vzduchu. Jako jedna z příčin se zkoumá narušení časové souhry svalů, které rozšiřují dýchací cesty (dilatátory) a pohybů bránice při nádechu.

Ovlivňují faktory

Mezi faktory, které ovlivňují chrápání patří zejména anatomické odchylky horních cest dýchacích (zvětšení krčních i nosních tonsil, velký jazyk nebo jeho nesprávná poloha a nadměrná tělesná hmotnost). Poloha na zádech zhoršuje důsledky sníženého napětí svalstva a zejména při otevřených ústech dochází k posunutí jazyka směrem dozadu. Zhoršujícím faktorem je také požívání alkoholu, který zvyšuje prokrvení tkání, způsobuje otok sliznic, prohlubuje uvolnění svalů rozšiřujících dýchací cesty a tlumí dýchací centrum. Z léků působí nepříznivě benzodiazepiny (uvolnění svalů a útlum dýchacího centra).

Proč chrápou více muži?

Jedním z důvodů, které se uvádějí, je odlišná anatomická stavba mužské a ženské obličejové kostry. Mužský typ disponuje více k uzavření hltanu. Dalším důvodem je, že muži spí více s otevřenými ústy. V neposlední řadě se pozoruje protektivní vliv hormonu progesteronu (ženy mají podstatně vyšší hladiny než muži), který podporuje dýchání a snad i zvyšuje napětí stěny hltanu.

Léčba

Při prostém chrápání lze doporučit několik následujících rad.

Základním opatřením u obézních je snížení tělesné hmotnosti (po konzultaci a pod dohledem specialisty). Chrápající by neměl zejména večer konzumovat alkoholické nápoje. Z léčiv není vhodné užívat již výše zmíněné benzodiazepiny (např. Diazepam, Neurol, Rivotril, Lexaurin), užívá-li je nemocný, je vhodné jejich další podávání konzultovat s lékařem. U lidí, kteří chrápají zejména při poloze na zádech, je vhodné umístit tenisový míček do kapsy na zádech pyjama, a tím zajistit vhodnou polohu po celou noc. Mezi další opatření lze zařadit omezení kouření.

Pokud nedojde k úpravě stavu, lze uvažovat o operačním řešení stavu. Jde o výkony, které zahrnují například odstranění zvětšených tonsil, zkrácení prodlouženého měkkého patra nebo tzv. plastiky měkkého patra, které mají až 85% úspěšnost. Tyto výkony indikuje vždy odborný lékař.

Je-li v rámci vyšetření na odborném pracovišti stanovena diagnóza syndromu spánkové apnoe, léčba probíhá pod pečlivým dohledem mezioborového týmu lékařů. Použití přístroje, který zajišťuje trvalý přetlak v dýchacích cestách (Continuous Positive Airway Pressure -- CPAP) je vyhrazeno jen pro pacienty s tímto syndromem.

Komerční sdělení
magniflex_KS.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Pavla
3x

anebo vyzkoušet první spreje proti chrápání. Já mám dobrou zkušenost s Pssst!, v noci je pak klid a kdyz uz muž chrápe,tak to nejde tak slyšet. Stačí použít před spaním a v noci se vyspím.

Pavlína

Po půl roce přestal sprej působit. Asi si organismus zvykl na účinné látky a jsme opět na začátku :-(

Eva
1x

Sprej PSSST! máme s přítelem taky vyzkoušený, používá ho každý večer a je celou noc klid:)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 7. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 404 lidí

Mohlo by vás zajímat

Melatonin

Melatonin podaný člověku působí jako chronobiotikum. To je jediný účinek, který byl dosud jednoznačně prokázán. Může ovlivňovat denní řád organismu. Melatonin podávaný před usnutím může zkrátit dobu usínání a případně snížit roztříštěnost spánku...

Psychosomatická onemocnění - tělo a duše volají o pomoc

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Psychosomatická medicína chápe člověka jako komplexní celek a neodděluje tělo (sóma) a duši (psyché). Tento přístup k medicíně vám může být užitečný, když zdravotní problémy i přes intenzivní léčbu přetrvávají nebo se příznaky nemoci stále vrací. Je možné, že je za tím právě psychosomatické onemocnění.

Spánková obrna nažene strach

Spánková obrna (též spánková paralýza) je velmi stresující spánková porucha, která umí vyvolat velkou úzkost a obavy. Po probuzení totiž můžete otevřít jen oči, ostatní svaly jsou vyřazeny z provozu – nemůžete promluvit, pohnout se, jen se dívat. Se stavem spánkové obrny se podle údajů setká za svůj život asi 30 % lidí. Ti, kteří spánkovou obrnu zažijí, se často obávají, aby děsivou situaci neprožili opakovaně.

Zdravý spánek je zárukou zdravého stárnutí

Obezita, nádorová bujení, Alzheimerova nemoc i vrásky v obličeji – to vše můžeme ovlivnit tím, jak kvalitně a jak moc, či málo spíme. Význam spánku v jednotlivých etapách života a jeho vliv na lidské zdraví připomíná Světový den spánku, který již po dvanácté vyhlašuje World Sleep Society.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.