Inzerce

Prosté chrápání neboli ronchopatie

4. května 2007, MUDr. Martin Anders PhD.   |   přečteno: 28342x

Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém.

foto: shutterstock.com

Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém. Dnes se však ukazuje, že může mít vážné zdravotní a sociální následky, a proto se mu věnuje značná pozornost. Patří mezi tzv. choroby s poruchou ventilace při spánku. Touto potíží trpí každý 25 % mužů a 15 % žen. Jak již bylo uvedeno jedná se o problém nepříjemný, a to nejen pro okolí, ale i pro samotného chrápajícího.

Důsledky neléčeného chrápání

Medicínská sledování ukazují, že chrápající častěji trpí vysokým krevním tlakem, ischemickou chorobou srdeční a cévními mozkovými příhodami. Ronchopatie může přispívat ke vzniku syndromu spánkové apnoe (SAS), který má daleko závažnější zdravotní následky než prosté chrápání (mezi projevy patří chrápání, ranní bolesti hlavy, ranní pocit nevyspání, nadměrná denní spavost, poruchy paměti, obezita, impotence, zvýšený krevní tlak a další). K odlišení prostého chrápání a SAS je nutné navštívit odborného lékaře (neurolog). Spolehlivou metodou k odlišení prostého chrápání a SAS je provedení tzv. kompletní celonoční spánkové polysomnografie na specializovaném pracovišti (spánková laboratoř).

Popis a charakteristika projevů ronchopatie

Charakteristický zvukový projev vzniká po usnutí. Při nádechu vibrují měkké částí horních cest dýchacích. Zvuky mohou doprovázet každý vdech nebo se mohou vyskytovat v nepravidelných intervalech a být kolísavého charakteru. Závažné je, když se střídají s chvilkami ticha -- tzv. apnoí. V této fázi stoupá v horních cestách dýchacích odpor a dochází k omezení proudění vzduchu. Jako jedna z příčin se zkoumá narušení časové souhry svalů, které rozšiřují dýchací cesty (dilatátory) a pohybů bránice při nádechu.

Ovlivňují faktory

Mezi faktory, které ovlivňují chrápání patří zejména anatomické odchylky horních cest dýchacích (zvětšení krčních i nosních tonsil, velký jazyk nebo jeho nesprávná poloha a nadměrná tělesná hmotnost). Poloha na zádech zhoršuje důsledky sníženého napětí svalstva a zejména při otevřených ústech dochází k posunutí jazyka směrem dozadu. Zhoršujícím faktorem je také požívání alkoholu, který zvyšuje prokrvení tkání, způsobuje otok sliznic, prohlubuje uvolnění svalů rozšiřujících dýchací cesty a tlumí dýchací centrum. Z léků působí nepříznivě benzodiazepiny (uvolnění svalů a útlum dýchacího centra).

Proč chrápou více muži?

Jedním z důvodů, které se uvádějí, je odlišná anatomická stavba mužské a ženské obličejové kostry. Mužský typ disponuje více k uzavření hltanu. Dalším důvodem je, že muži spí více s otevřenými ústy. V neposlední řadě se pozoruje protektivní vliv hormonu progesteronu (ženy mají podstatně vyšší hladiny než muži), který podporuje dýchání a snad i zvyšuje napětí stěny hltanu.

Léčba

Při prostém chrápání lze doporučit několik následujících rad.

Základním opatřením u obézních je snížení tělesné hmotnosti (po konzultaci a pod dohledem specialisty). Chrápající by neměl zejména večer konzumovat alkoholické nápoje. Z léčiv není vhodné užívat již výše zmíněné benzodiazepiny (např. Diazepam, Neurol, Rivotril, Lexaurin), užívá-li je nemocný, je vhodné jejich další podávání konzultovat s lékařem. U lidí, kteří chrápají zejména při poloze na zádech, je vhodné umístit tenisový míček do kapsy na zádech pyjama, a tím zajistit vhodnou polohu po celou noc. Mezi další opatření lze zařadit omezení kouření.

Pokud nedojde k úpravě stavu, lze uvažovat o operačním řešení stavu. Jde o výkony, které zahrnují například odstranění zvětšených tonsil, zkrácení prodlouženého měkkého patra nebo tzv. plastiky měkkého patra, které mají až 85% úspěšnost. Tyto výkony indikuje vždy odborný lékař.

Je-li v rámci vyšetření na odborném pracovišti stanovena diagnóza syndromu spánkové apnoe, léčba probíhá pod pečlivým dohledem mezioborového týmu lékařů. Použití přístroje, který zajišťuje trvalý přetlak v dýchacích cestách (Continuous Positive Airway Pressure -- CPAP) je vyhrazeno jen pro pacienty s tímto syndromem.

komerční sdělení 2019_Magniflex_MDC1_Polstare_Banner_OrdinaceCZ.jpg

autor: MUDr. Martin Anders PhD.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Pavla3 poděkování

anebo vyzkoušet první spreje proti chrápání. Já mám dobrou zkušenost s Pssst!, v noci je pak klid a kdyz uz muž chrápe,tak to nejde tak slyšet. Stačí použít před spaním a v noci se vyspím.

Reagovatpoděkovatnahlásit

12. února 2013, 13:33:34

Pavlína

Po půl roce přestal sprej působit. Asi si organismus zvykl na účinné látky a jsme opět na začátku :-(

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. října 2016, 12:28:24

Eva1 poděkování

Sprej PSSST! máme s přítelem taky vyzkoušený, používá ho každý večer a je celou noc klid:)

Reagovatpoděkovatnahlásit

21. března 2014, 14:04:14


Celkový počet příspěvků v diskusi: 7. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy
Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 268 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (změna antikoncepce) 18. září 2019, 13:02:26

    Pokud chces zacit zit trochu zdrave, myslim ze zmena antikoncepce na nehormonalni je sprany krok.… Diskutovat

  • Ela (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 18. září 2019, 17:01:00

    Ahoj holky, dneska jsem byla na kontrole a rtg kotníku.musim zaklepat dopadla jsem dobře jizva… Diskutovat

  • Adéla (Zkušenosti s léčbou akné) 18. září 2019, 18:39:08

    Byla jste u někoho? Mě se začalo akné docela tvořit. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.