Inzerce

Frigidita

4. května 2007, doc. MUDr. Radim Uzel CSc.   |   přečteno: 51471x

Velmi malý zájem o sex a mízká vzrušivost. Tak se projevuje frigidita. U mužů je tato porucha velmi vzácná.

foto: shutterstock.com

Co to je frigidita?

Jedná se o nízký zájem o sex a nízkou sexuální vzrušivost. Doslovný překlad by zněl "pohlavní chladnost". Vyskytuje se u mužů i u žen, u mužů se však jedná o poruchu dosti vzácnou, bývá způsobena poruchami v tvorbě mužského pohlavního hormonu. Naproti tomu u žen bývá frigidita většinou na hormonální produkci nezávislá, vyskytuje se spíše v souvislosti s různými duševními a tělesnými potížemi, nebo s problémy v partnerském vztahu. Často se jedná o poruchu selektivní -- vázanou pouze na určitého partnera, zatímco s jiným partnerem je sexuální zájem a vzrušivost v pořádku.

Pokud přece připustíme určité hormonální vlivy na snížení ženské sexuální žádostivosti, pak zde hraje roli zejména hormon prolaktin, který je zodpovědný za tvorbu mléka. Kojící žena je proto podstatně méně sexuálně vzrušivá, tento vliv někdy přetrvává i po odstavení dítěte od prsu. Proto se s ženskou frigiditou velice často setkáváme právě v mladých manželstvích.

Kdy mohu mít podezření na frigiditu?

Pohlavní chladnost většinou ženě nevadí sama o sobě, potíže způsobuje pouze v partnerském vztahu, kdy si na nestejnou potřebu sexuálních kontaktů a odmítavé chování začíná stěžovat manžel nebo milenec. Každý člověk má ovšem vrozen určitý stupeň sexuálního temperamentu, takže existují lidé celoživotně více vášniví a také ovšem více frigidní. Situace se také mění v průběhu života, zejména u žen dochází k plnému rozkvětu sexuální žádostivosti často až ve věku kolem 30 let. Léčebnou pozornost pak zasluhují stavy, kdy dochází k náhlému snížení těchto sexuálních potřeb, nebo kdy je frigidita skutečně selektivně vázána pouze na jednoho partnera.

Z tělesných příznaků bývá pokazováno především na nedostatečnou lubrikaci - zvlhčení pohlavních orgánů při sexuálním vzrušení (tzv. soulož "na sucho").

Co je příčinou vzniku frigidity?

Kromě nadměrné tvorby hormonu prolaktinu (může se objevovat také v důsledku stresu) se jedná někdy o sníženou funkci štítné žlázy, poruchy funkce nadledvinek, různé nádory a nemoci způsobující bolestivé stavy včetně gynekologických zánětů. Sníženou sexuální žádostivostpozorujeme někdy také u diabetiček, nebo u žen trpících psychickými poruchami (stavy deprese). Na rozdíl od obecného přesvědčení jsou ženské pohlavních hormony zodpovědné za sexuální chování jen ve velmi nepatrné míře. Příčinou snížení sexuálního zájmu bývají spíše některé dlouhodobě užívané léky (sedativa, nebo léky na snížení krevního tlaku).

Častou příčinou frigidity jsou pak partnerské vztahy a sociální poměry. Konfliktní vztah k partnerovi (manželovi) může být často i skrytý a neuvědomělý. Také přehnaná puritánská a náboženská výchova může představovat základ odmítání sexuálních aktivit.

Jaké jsou možnosti léčby?

Účinná léčba nízké sexuální žádostivosti a nedostatečné vzrušivosti předpokládá především odstranění všech rušivých faktorů a psychoterapii. Důležité jsou sexuální sny a fantazie podpořené četbou, nebo prezentací erotických materiálů. Vítány jsou masturbační praktiky a veškerá autoerotika. Tato aktivita může pak přecházet do tak zvané párové sexoterapie - vzájemné hledání a objevování erotogenních zón za využití nekoitálních technik včetně orálního sexu. Doporučují se také tzv. Kegelovy cviky - mohou začínat několikrát přerušovaným močením a pokračovat pak rytmickým stahováním svalů dna pánevního. Tento nácvik by měl být prováděn nejméně 3x denně vždy po padesáti stazích.

Z léků se doporučují dopaminergní látky, někdy se doporučuje opatrné podávání malých dávek mužského pohlavního hormonu. Také bychom měli dbát na odstranění obav z nežádoucího otěhotnění předpisem vhodné antikoncepce. Někdy pomáhají dlouhodobě podávané čajové směsi (Vakorai) -asi dva šálky čaje denně.

Čtěte také: Sedm důvodů, proč mít sex

Možnosti prevence

Nejlepším afrodisiakem je dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, důkladný spánek a pestrá strava. Zlepšení psychické i tělesné kondice pak souvisí se zlepšením kvality partnerských vztahů. Sexualita by neměla být chápána jako prostředek boje, nátlaku a vydírání, nýbrž jako přirozená součást lidského života, v níž by měl každý stejně přijímat jako dávat. Vzájemná partnerská tolerance, vycházení si vstříc a ohleduplnost jsou nejlepšími předpoklady kvalitního sexuálního života.

Čtěte také: Tušíme, co by mohlo být v nápoji lásky, říkají vědci

autor: doc. MUDr. Radim Uzel CSc.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Laura

Dobrý den, brzy mi bude 28 let (jsem bezdětná) a mým problémem je nechutenství k sexu. Nemám na něj chuť, nebaví mě a když už "musím" často si říkám, kdy to skončí. Tento problém přetrvává již několik let. Zhruba před 3 lety jsem vysadila antikoncepci a doufala, že se něco zlepší - ale nezlepšilo. Vydržela bych bez sexu i měsíce. Připadám si k ničemu a je mi to trapné vůči partnerovi, ale nevím co mám dělat? Děkuji za odpověď na Laurinka.J@post.cz

Reagovatpoděkovatnahlásit

14. května 2015, 17:47:53

stan

Dobrý den.Nezlobte se je něco pro ženy jako třeba pro muže Clevin. Aby to ihned působilo a nejlepší v kapkách. Paní si myslí, že je to normalní nemít třeba rok chuť na sex.Neví zda je to pravda ale známí mi řikal za dob socialismu že daly ženský do pití přípravek a že to dost dobře působilo to je asi kec.Děkuji Stan prosím odpověď na email stkamen.@seznam.cz

Reagovatpoděkovatnahlásit

7. července 2016, 10:00:50

Ex1 poděkování

Můj přítel, 35 let, nemá chuť na sex, neumí polichotit, neumí obejmout, pohladit. Je to fajn chlapík, ale sex 8x za rok a půl je málo.

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. května 2017, 17:41:23


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 45 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Janča (Kvalitní kontaktní čočky) 19. listopadu 2019, 13:18:43

  Mám podobnou zkušenost s koupí kontaktních čoček. Objednala jsem si zelené, které vypadaly na videu super a v realitě mi v oku neseděly, vysušovaly oči a po pár hodinách jsem je musela vyndat.  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.